jak nie przytyć jesienią

Jak nie przytyć jesienią?

,

jak nie przytyć jesienią

Jesienią mamy tendencję do jedzenia innego rodzaju pożywienia niż latem i przyjęło się uważać, że im jest na zewnątrz chłodniej, tym łatwiej nam przytyć. Nie jest to kwestia jednowymiarowa i nie u każdego dodatkowe kilogramy jesienią i zimą się pojawią.

Wraz z nadejściem kolejnego sezonu warto poznać sposoby na to, aby nasza dieta zmieniła się pod względem świeżości serwowanych produktów, jednocześnie bez zwiększania zbytnio kaloryczności posiłków.

Utrzymanie zdrowej diety

Zdrowej, to znaczy zawierającej jak najmniej przetworzonych oraz pełnym pod względem odżywczym, produktów. Na talerz nadal powinny lądować pełnoziarniste zboża, owoce, warzywa oraz zdrowe białko i nienasycone kwasy tłuszczowe.

Nawadnianie

Jesienią nadal potrzebujemy odpowiedniej ilości płynów obojętnych, które pomagają nam utrzymać gospodarkę elektrolitową. Zalecanym napojem jest oczywiście woda, którą dla smaku możemy okraszać świeżymi ziołami lub plastrami owoców.

Regularne ćwiczenia

Jesienna aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla naszego zdrowia, gdyż wpływa korzystnie na praktycznie każdy aspekt naszego zdrowia. Umiarkowana, regularna i dopasowana do naszych preferencji aktywność fizyczna jesienią to bezpieczny sposób na zachowanie prawidłowej masy ciała oraz zdrowia układu sercowo-naczyniowego i nerwowego.

Sen

Jakość i długość regularnego snu ma wpływ na rozwój zaburzeń odżywiania oraz na wagę. Starając się w miarę możliwości spać odpowiednią liczbę godzin i zachowywując higienę snu możemy wspomóc nasze starania by nie nabrać niezdrowej masy ciała jesienią.

Utrzymanie talerza insulinoopornego

Nie tylko osoby insulinooporne mogą skorzystać z tzw. zasady talerzyka insulinoopornego. Polega ona na zachowaniu właściwych proporcji różnych partii produktów na talerzu przy każdym posiłku i daje dużą swobodę w wyborze poszczególnych produktów.

Aktywność pozatreningowa

Nie tylko treningi pomagają nam zachować zdrowie, ale i aktywność uprawiana „przy okazji”, a więc NEAT. W skrócie: NEAT polega na niewielkim, ale sukcesywnym i regularnym zwiększaniu swojej podstawowej aktywności, np. przemierzania większej odległości pieszo, częstszy wybór roweru niż samochodu lub wchodzenie po schodach zamiast jazdy windą.

Niepomijanie posiłków

Pomijanie posiłków sprawia, że w dalszej odległości czasowej jemy więcej, ponieważ wydaje nam się, że jesteśmy bardziej głodni niż w rzeczywistości. Niezależnie od tego, czy bardziej służy nam liczba 3 czy 5 posiłków dziennie, powinniśmy starać się jej trzymać.