Przebarwienia skóry: czym są i jak je leczyć?

,

Chociaż o pięknej cerze marzy każda kobieta, większość z nas na co dzień musi radzić sobie z przebarwieniami skóry. Plamy, które się na niej pojawiają skutecznie utrudniają wykonanie makijażu, a także są źródłem niepokoju i kompleksów. Na szczęście, z reguły przebarwienia skóry nie powodują ryzyka zagrożenia zdrowia, jednak zawsze warto swoją skórę dokładnie obserwować, aby wyłapać niepokojące objawy.

Jak powstają przebarwienia skóry?

Na to pytanie nie można odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ mogą one mieć wiele przyczyn i wiąże się to z ich charakterystyką. Przebarwienia mogą powstawać w wyniku trądziku młodzieńczego lub różowatego, po nieudanych zabiegach kosmetycznych lub mieć podłoże genetyczne. Usuwanie przebarwień skóry lub ich zaleczanie zależy w głównej mierze od stopnia zaawansowania objawów. Jakie rodzaje przebarwień można wyróżnić?

  • Pęcherzyki lub grudki mogą mieć kolor różowy do brązowego i występować tak pojedynczo, jak w skupiskach. Do typowych przykładów przebarwień pęcherzykowych należą objawy egzemy, zapalenia skóry i wysypki typowej dla ospy wietrznej.
  • Guzki różnią się od pęcherzyków głównie wielkością — mogą mieć nawet 1 do 2 centymetrów średnicy. Grudki zna większość z nas pod postacią brodawek, które mogą wyróżniać się różnicą koloru w obszarze zmiany.
  • Trądzik jest niezwykle częstą przypadłością skórną i znają ją zarówno nastolatki, jak i dorośli. Objawia się występowaniem pryszczy i zaskórników, które często znikają samoistnie, jednak na skórze nieodpowiednio pielęgnowanej, mogą zostawiać przebarwienia.
  • Plamki starcze pojawiają się na skórze z wiekiem, najczęściej u osób po 50 roku życia. Wynikają z ekspozycji skóry na słońce, przez co barwnik nierównomiernie się rozkłada i zostawia plamki na skórze.
  • Znamiona to nadane nam już w procesie rozwoju płodowego małe plamki. Stają się zauważalne tuż po porodzie lub w wieku niemowlęcym. Bywa, że rodzice przekazują znamiona swoim dzieciom w genach, ale często nie są one zagrożeniem zdrowia lub życia.
  • Wrastające włoski to zmora wszystkich, którzy regularnie golą wszelkie części ciała. W wyniku depilacji włos zamiast odrastać ponad skórę, nie może się przez nią przebić i w efekcie wrasta w nią. Może to powodować małe zapalenie skóry objawiające się czerwonym obrzękiem. Te nieestetyczne kropki mogą się pojawić na całym ciele.
  • Cysty, inaczej torbiele, to niezłośliwe woreczki wypełnione płynem. Mogą występować zarówno na skórze, jak i pod nią. Można wyróżnić torbiele epidermoidalne, zwoju oraz łojowe i to od ich rozróżnienia zależy leczenie.
  • Blizny powstają w wyniku uszkodzenia skóry właściwej. Ma ona naturalną zdolność do regeneracji, jednak to, co dostaje się do środka rany, może powodować bliznowacenie, które odznacza się barwą od reszty skóry.
  • Hiperpigmentacja ma swoje podłoże w zmianach hormonalnych (np. w okresie ciąży), po ekspozycji na słońce oraz w przypadku bliznowacenia. Wynika ona z nadprodukcji melaniny.

kosmetyki specjalistyczne

Leczenie przebarwień

przebarwienia na skórze

foto: pixabay/PublicDomainPictures

Niektóre przebarwienia mogą również wynikać ze stosowania leków, na przykład sterydów lub kortykosteroidów, złej diety, nawyków życiowych, takich jak palenie papierosów oraz przebytych niedawno infekcji (przebarwienia wywołane wirusami). Mogą one przybierać barwę czerwoną, brązową, czarną lub białą.

Jest kilka sposobów na przebarwienia skóry, które można zastosować w domowym zaciszu. W przypadku okresowo pojawiających się plamek i wyprysków, najlepiej zacząć od dokładnej analizy swojego trybu życia. Pozwoli to wykazać, które czynniki powodują u nas niepożądane zmiany na skórze. Wadą tego rozwiązania jest niestety czas, bo pod uwagę trzeba wziąć czynniki takie jak dieta, aktywność fizyczna, temperatura otoczenia i kosmetyki do pielęgnacji lub makijażu, które stosujemy. To jednak da nam dokładny obraz tego, na co nasz organizm reaguje stanem zapalnym i z czego lepiej zrezygnować. Tym samym, usuwanie przebarwień skóry będzie skuteczniejsze.

Dość często stosowanym preparatem na punktowe zmiany jest kwas salicylowy. Ważne jednak, żeby nie używać go na większych partiach skóry, gdyż jest on silnie oczyszczający i może prowadzić do nadmiernego wysuszenia naskórka. Przebarwienia skóry najlepiej zaleczać punktowo i w tym celu zastosować wacik lub patyczek kosmetyczny.

W przypadku przebarwień wywołanych promieniami UV należy starać się unikać nadmiernej ekspozycji na słońce i zrezygnować z wizyt w solarium. Kremy z wysokim filtrem skutecznie nas ochronią przed plamkami oraz oparzeniami słonecznymi. Szczególnie należy o tym pamiętać, jeżeli na stałe przyjmujemy niektóre leki, na przykład kwas acetylosalicylowy, leki przeciwcukrzycowe, antykoncepcję hormonalną, a także produkty zielarskie: dziurawiec i arcydzięgiel.

W walce z przebarwieniami może nas również wspomóc medycyna estetyczna. Doświadczony kosmetolog lub dermatolog doradzi nam, jakie kremy do stosowania w domu lub zabiegi będą dla nas najodpowiedniejsze i w jakim czasie najlepiej je zastosować. Do najczęściej wybieranych sposobów na przebarwienia skóry należą: mikrodermabrazja, laseroterapia, kwasy oraz krioterapia.

krem na przebarwienia skórnekrem na przebarwienia potrądzikoweducray melascreenaknederm neulouis widmer pigmacare