krem na słońce dla dzieci

Krem do opalania dla dzieci – na co zwrócić uwagę podczas przebywania z dzieckiem na słońcu?

,

Każdy człowiek ma wrodzoną odporność na uszkodzenia powodowane promieniami słonecznymi. Jej siła jest uwarunkowana genetycznie i zależy od poziomu melaniny, która zabezpiecza organizm przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. U dzieci funkcje ochronne pełnione przez melaninę nie działają jeszcze tak sprawnie, jak u osób dorosłych. Co więcej, ich cienka skóra jest bardzo wrażliwa na poparzenia. To wszystko sprawia, że rodzice powinni w szczególny sposób zadbać o jej ochronę, wybierając odpowiedni krem do opalania dla dzieci. W opiece nad najmłodszymi podczas gorących dni, ważne jest również przestrzeganie kilku innych zasad.

Jaki krem do opalania dla dzieci wybrać?

W przypadku dzieci, niezależnie od odcienia skóry, rekomenduje się korzystanie z kosmetyków do opalania o najwyższym poziomie ochrony – SPF 50 lub minimalnie SPF 30. Wskaźnik SPF określa skuteczność preparatu w ochronie skóry przed promieniowaniem UVB. Należy mieć jednak na uwadze, że słońce emituje także promieniowanie UVA i również przed nim powinien chronić dobry krem do opalania dla dzieci. Informacja o zwartości filtrów chroniących przed promieniowaniem UVA umieszczana jest w formie wskaźnika PPD. Na terenie Unii Europejskiej funkcjonuje również oznaczenie z napisem UVA ujętym w kółko. Oznacza to, że stosunek poziomu ochrony UVB do UVA jest nie mniejszy niż 3 do 1.

Krem do opalania dla dzieci musi być także bezpieczny dla ich wrażliwej skóry, aby ograniczyć ryzyko podrażnień. Dla skóry alergicznej i wrażliwej jaką posiadają dzieci stosuje się preparaty z filtrami mineralnymi. Działanie filtrów mineralnych nie wymaga przenikania do głębszych warstw skóry. Funkcje ochronne spełnia powłoką, którą tworzą na jej powierzchni. Warstwa preparatu odbija szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe. Warto przed użyciem przetestować niewielką ilość produktu na skórze, aby upewnić się, że jego skład nie powoduje uczulenia.

Krem do opalania dla dzieci najlepiej, aby był także wodoodporny. To cecha produktów do opalania, która sprawdzi się nie tylko w trakcie kąpieli. Również proces pocenia się, który w lecie jest szczególnie obfity sprawia, że skóra staje się wilgotna.

Co na oparzenia słoneczne u dzieci?

Oparzenia słoneczne pojawiają się, gdy działanie promieni słonecznych staje się na tyle mocne, że przekracza możliwości obronne organizmu. Ich symptomy to najczęściej zaczerwienienie skóry, pieczenie i ból, który u dzieci jest wyjątkowo intensywny. Pierwszą pomoc w przypadku tego typy poparzeń stanowią chłodne, ale nie bardzo zimne kompresy. Poparzone miejsca warto smarować także preparatami, które posiadają zarówno właściwości kojące, jak i przeciwzapalne jak np. żel aloesowy. Równie dobrze sprawdzą się kosmetyki, zwierające w składzie d-pantenol i alantoinę. Obrzęk i ból mogą zmniejszyć leki zawierające ibuprofen. W związku z silnym oparzeniem słonecznym na skórze pojawiają się pęcherze, nie należy ich przebijać. W przypadku, gdy dolegliwości nie ustępują lub towarzyszy im gorączka, drgawki czy nawet utrata przytomności stan zdrowia dziecka trzeba skonsultować z lekarzem. Dzieci łatwo ulegają odwodnieniu, w przypadku oparzenia słonecznego warto więc zwiększyć ilość przyjmowanych płynów i zachęcić dziecko do częstego popijania niewielkich porcji.

Ochrona przed słońcem – jak ją zapewnić swoim dzieciom?

Dzieci uwielbiają się kąpać i mogą godzinami bawić się na plaży w piasku. Jaka ochrona przed słońcem zapewni im bezpieczeństwo w takich okolicznościach? Staraj się tak zaplanować dzień, aby w godzinach najbardziej intensywnego promieniowania nie przebywać w pełnym słońcu. Najbezpieczniej korzystać ze słońca razem z dzieckiem rano lub po godzinie 16:00. Wybierając się na miasto najlepiej ubrać swoją pociechę w luźny, nieprześwitujący strój, a do tego założyć mu czapkę ochronną i przeciwsłoneczne okulary. Załóżmy jednak, że cały dzień przebywasz z dzieckiem nad wodą. Wtedy najlepiej zaopatrzyć się w takie akcesoria jak namiot lub parasol z ochroną UV. Takie wyposażenie zapewni Wam odrobinę cienia nawet jeśli w pobliżu nie będzie drzew czy klimatyzowanego pomieszczenia. Co jeszcze możesz zrobić, aby zagwarantować dziecku właściwy poziom ochrony podczas ekspozycji na słońce? Oczywiście stosować odpowiednie kosmetyki dedykowane ochronie wrażliwej dziecięcej skóry. Nie zapomnij ponawiać aplikacji kremu regularnie co około 2 godziny, nawet jeśli maluch nie korzysta z kąpieli. Warto przy tym wiedzieć, że nie zaleca się stosowania kosmetyków do opalania u dzieci poniżej 6 m-ca. W pierwszych miesiącach życia najlepiej całkowicie chronić dziecko przed bezpośrednim kontaktem ze słońcem.

bezpieczne opalaniekosmetyki przeciwsłoneczne dla dzieci jak przygotować skórę do opalania rodzaje filtrów uvjaki filtr do opalania