Serum — skoncentrowane działanie czy bubel nie wart pieniędzy?

,

Jest wiele czynników, które sprawiają, że skóra starzeje się szybciej, niżbyśmy tego chcieli. Zanieczyszczone środowisko, przesuszone powietrze, szkodliwe nawyki i zła dieta przyczyniają się do przesuszenia i utraty elastyczności skóry. Staramy się dbać o cerę, wybierając odpowiednie kremy, jednak czasem i to nie wystarczy. Czy są jakieś sposoby na poprawę nawilżenia skóry i wzmocnienie działania naszych ulubionych kosmetyków? Czy serum do twarzy może okazać się pomocne, czy jest to kolejny chwyt marketingowy?

Dlaczego skóra jest przesuszona?

Aby doprowadzić skórę do przesuszenia potrzeba trochę czasu. Na ten stan składa się szereg przyczyn, które ignorowane mogą wyrządzić szkodę nie tylko naskórkowi, ale i głębszym warstwom skóry. Przesuszona skóra twarzy może również skutkować szybszym powstawaniem i pogłębianiem się zmarszczek. Do głównych grzechów dnia codziennego należą m.in.:

  • Palenie papierosów — składniki dymu papierosowego, które wdychamy przez usta i nos utrudniają prawidłowe krążenie krwi w skórze, przez co następuje nagromadzenie toksyn. Są one również wspaniałą pożywką dla wolnych rodników.
  • Zła dieta — chodzi oczywiście o niewystarczającą ilość witamin i minerałów w naszych posiłkach, ale również tłuszczu. Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe obecne w rybach, orzechach, niektórych owocach i warzywach uelastyczniają skórę, więc jeśli ich zabraknie, z czasem bardzo się ona przesuszy.
  • Suche powietrze — chodzi tu zarówno o klimatyzację, jak i o ogrzewanie w zimie. Jeżeli skóra nie może czerpać wilgoci z powietrza, zaczyna uzupełniać jej braki, co z kolei prowadzi do jej odwodnienia.
  • Alkohol — mowa tu o nadmiernych ilościach, nie zaś o rozsądnym popijaniu ulubionego trunku. Alkohol to diuretyk, a więc działa odwadniająco, również na skórę.
  • Wiek — nasze naturalne zasoby i zdolność syntezy kolagenu znacznie się osłabiają z wiekiem. Dlatego po ok. 26 roku życia widoczne zaczynają być pierwsze, delikatne zmarszczki, nawet u osób, które prowadzą na ogół zdrowy tryb życia.
  • Brak właściwej pielęgnacji — stosowanie kremów niedostosowanych do potrzeb naszej skóry lub odwrotnie, nadmierne oczyszczanie, które prowadzi do zbyt silnej produkcji sebum.

Przesuszona skóra twarzy traci swoją elastyczność, zdolność do absorpcji składników odżywczych oraz ochrony przed negatywnym wpływem środowiska. Może również pogłębiać objawy niektórych chorób skórnych.
kosmetyki do zadań specjalnych

Czym jest serum?

serum nawilżające do twarzy

foto: pixabay: photosforyou

Przy opisywaniu co to jest serum i kiedy je stosujemy, równie ważne są jego składniki, jak i to, czego ono nie zawiera. W skrócie: serum nie posiada żadnych składników, które nie są absolutnie konieczne do tego, aby preparat działał. Dotyczy to olejów mineralnych, wazeliny, niepotrzebnych zagęstników, czy olejków eterycznych. Jest ono na bazie wody, co sprawia, że ma lekką konsystencję, przy zachowaniu leczniczych właściwości.

Czy serum jest niezbędne w codziennej pielęgnacji? Niekoniecznie. Nie jest ono również dla każdego. Wybór serum zależy przede wszystkim od potrzeb skóry. Wiele kobiet stosuje serum zamiast kremu, ponieważ w ten sposób zapewniają sobie maksymalny efekt odżywczy przy minimalnej ilości produktu. Na co zwracać uwagę i jak wybrać dobre serum do twarzy?

Serum nawilżające nie musi kosztować kilkuset złotych. Na rynku można bez problemu znaleźć przystępne cenowo preparaty, które doskonale spełniają swoją funkcję.

Serum nie jest dla każdego. Lubimy posiłkować się opiniami innych ludzi, jednak nie zawsze ma to sens w przypadku pielęgnacji skóry. Na jej dobry wygląd składa się mnóstwo czynników i potrzeb, więc co się sprawdziło u koleżanki, niekoniecznie musi sprawdzić się u nas i odwrotnie. Czasem lepiej postawić na krem lub maskę z tej samej serii.

Niestety, w przypadku chorób skóry takich jak egzema, serum może się nie sprawdzić, a wręcz zaszkodzić. To dlatego, że do ich składników należą często kwasy, które mogą nasilać objawy chorobowe. Tutaj lepiej zapoznać się z opinią doświadczonego dermatologa, który zaleci najwłaściwszą ścieżkę pielęgnacji. Warto również poszukać serum nawilżające dla osób z problematyczną skórą twarzy.

Tak, jak nie ma leku na całe zło, tak serum nie naprawi nam kondycji skóry w jedną noc. Do zauważenia skutków jego działania potrzebne jest regularne stosowanie. Nawet jeśli na początku nie widzimy większych zmian, po kilku tygodniach mogą one być bardzo widoczne. Zanim więc zrezygnujemy z preparatu, bo z pozoru nie pomaga, dajmy mu odpowiednią ilość czasu.

Jak stosować serum do twarzy?

W pielęgnacji skóry kolejność ma znaczenie, szczególnie jeśli chcemy stosować serum. Powinno się je aplikować po oczyszczaniu, ale przed kremami i odżywkami, ponieważ w ten sposób składniki aktywne będą mogły przeniknąć do skóry. Gdyby nałożyć serum na krem, który zostawia niewidoczny i najcieńszy choćby film na skórze, jego składniki nie będą działać, a nasze starania będą w najlepszym wypadku bezcelowe.

Warto również pamiętać, że w przypadku serum nawilżającego, mniej czasem znaczy więcej. Wszystko w nadmiarze będzie nam szkodzić i tak samo jest z serum do twarzy. Należy pamiętać, że przy takiej koncentracji składników aktywnych, mała ilość nałożona na skórę twarzy w zupełności wystarczy. Nawet jeśli z początku nie czuć różnicy, nie należy nakładać podwójnej warstwy.

Serum z dużą ilością kwasów nałożone na skórę pod oczami może wyrządzić więcej krzywdy niż pożytku. Dlatego przed wyborem serum dla siebie lepiej zastanowić się, jaki efekt chcemy osiągnąć i uważnie zapoznać się z informacjami dotyczącymi stosowania.

vichy aqualia thermal serumserum regenerująceserum odbudowująceserum rozświetlającela roche posay serum na przebarwienia