domowe sposoby na wypadanie włosów

Co na wypadanie włosów? Dieta, pielęgnacja, domowe sposoby

,

Wypadanie włosów to naturalna część cyklu życia i wymiany włosów. Problem pojawia się jednak, kiedy nadmierna utrata włosów towarzyszy nam przez dłuższy czas, a fryzura coraz wyraźniej się przerzedza. Odpowiednio zbilansowana dieta, domowe sposoby na wypadanie włosów takie jak wcierki i oleje, właściwy styl życia – tylko kompleksowe działania pozwolą uporać się z problemem. Sprawdź, co na wypadanie włosów jest naprawdę skuteczne.

Dieta bogata w witaminy na włosy

Nadmierne wypadanie włosów można powstrzymać, zmieniając nawyki żywieniowe i redukując niedobory poszczególnych witamin. Jaka dietę stosować, aby była ona bogata w witaminy na włosy?

Witaminy A, E i C

Tuńczyk, makrela, ostrygi, tłuste mleko, masło, wątróbka czy żółtka jaj to doskonałe źródła witaminy A odpowiedzialnej m.in. za produkcję sebum. Regulując pracę gruczołów łojowych witamina A pośrednio dba o właściwe nawilżenie skóry głowy oraz jej ochronę. Witaminy na włosy o silnych właściwościach antyoksydacyjnych to także witaminy C i E. Neutralizują działanie wolnych rodników, a także pozytywnie wpływają na kondycję włosów. Witamina E poprawia ukrwienie skóry, dzięki czemu ułatwia włosom dostęp do potrzebnych substancji odżywczych. Witamina C stymuluje z kolei produkcję kolagenu, który jest głównym budulcem włosa. Witaminy na włosy C i E znajdziemy m.in. w warzywach: papryka, natka pietruszki, brukselka, brokuły, kalarepa, kapusta, awokado, szparagi, jarmuż, kalafior, szpinak, owocach: czarna porzeczka, truskawki, kiwi, maliny, grejpfruty, cytryny, a także makaronach, kaszach, mleku, jajkach, nasionach słonecznika, sezamie, orzechach włoskich i migdałach.

Biotyna (witamina H)

Witaminą, która w szczególny sposób kojarzy się z kondycją włosów jest biotyna, znana również jako witamina B7 czy witamina H. Jej działanie z jednej strony chroni włosy przed wypadaniem, a z drugiej wspiera ich regenerację. Biotyna (witamina H, witamina B7) wspiera produkcję kreatyny, która jest niezbędna do powstawania nowych mieszków włosowych, a także dba o prawidłowy metabolizm skóry głowy. Witamina H wspiera również właściwe funkcjonowanie tarczycy, której nadczynność lub niedoczynność może objawiać się problemami z włosami.

Biotyna (witamina H) występuje w soi, żółtkach jaj, orzechach włoskich, sardynkach, migdałach czy szpinaku. Za jej doskonałe źródło uważa się również wątróbkę wołową oraz drożdże piwne, które świetnie smakują np. z jogurtem lub płatkami i mlekiem. Niedobory biotyny występują dość rzadko, jeśli jednak się pojawią prowadzą właśnie do wypadania włosów. W sytuacji kiedy właściwa dieta nie wystarcza, aby zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na biotynę warto wspomóc się, stosując preparaty w tabletkach np. Biotebal. Tym bardziej, że witamina H doskonale sprawdza się nie tylko w roli witaminy na wlosy, ale także dba o piękna skórę oraz mocne paznokcie.

SOS na wypadające włosy

Powiązane produkty

–>

Domowe sposoby na wypadanie włosów

Wcierki do włosów

Wzmacniają cebulki, stymulując szybszy wzrost włosów, regulują produkcję sebum, nawilżają i odżywiają skórę włosów. Trudno wyliczyć wszystkie zalety, jakie niosą ze sobą wcierki do włosów. Wiele z nich można przygotować samodzielnie w domu, wybierając do tego celu najbardziej skuteczne na nadmierne wypadanie włosów składniki.

  • Kozieradka

Wystarczy łyżeczka zmielonych nasion kozieradki i szklanka wody, żeby przygotować miksturę, która ograniczy wypadanie włosów. Bogata w selen, potas, magnez, krzem oraz fosfolipidy kozieradka widocznie zwiększa porost włosów oraz sprawia, że stają się gładkie, wytrzymałe i lśniące. Będzie idealnym wyborem dla osób, które nie tylko szukają sposobu na zmniejszenie ilości wypadajacych włosów, ale także zmagają się z łupieżem czy przetłuszczającymi się włosami.

  • Skrzyp polny

Łyżka suszonego skrzypu polnego zaparzona w szklance wrzątku to kolejny przykład wcierki do włosów, która pomoże poradzić sobie z wypadaniem włosów. Skrzyp polny jest bogaty w jeden z postawowych budulców zarówno włosów jak i paznokci – krzem. Efektem jego stosownia jest duża ilość tzw. baby hair, czyli nowych włosków, które pojawiają się na głowie oraz wzmocnienie struktury włosów.

  • Pokrzywa

Witaminy, kwasy tłuszczowe, minerały – pokrzywa to roślina bogata w mnóstwo składników ważnych dla prawidłowego funkjconowania organizmu, w tym także kondycji włosów. Wystarczy ją zaparzyć, podobnie jak skrzyp lub przygotować w formie specjalnej nalewki do włosów. Mimo wielu dobroczynnych właściwości pokrzywa nie będzie odpowiednia dla osób borykających się z podrażnieniami skóry głowy.

Domowe sposoby na wypadanie włosów choć skuteczne, mogą okazać się niewystarczające. W przypadku androgenowego łysienia powodowanego zaburzeniami hormonalnymi lub uwarunkowaniami genetycznymi warto zastosować preparat na wypadanie włosów dedykowany do tego rodzaju problemu, jak np. Ell-cranell. To rodzaj wcierki do włosów, która hamuje nadmiar hormonu DHT, jednocześnie intensywnie odżywiając i poprawiając kondycję włosów. Zintensyfikowane działanie wykazują także ampułki zawierające w składzie substancję aktywną w postaci Minoksydylu: Regaine dla kobiet oraz Regaine dla mężczyzn.

Olejowanie włosów

Domowe sposoby na wypadanie włosów bazują na naturalnych substancjach. Jedną z czynności, która przynosi widoczne rezultaty jest olejowanie włosów. Jego zasięg obejmuje zarówno skórę głowy jak i włosy na całej ich długości. W pielęgnacji włosów skłonnych do wypadania doskonale sprawdzi się olejek rycynowy tłoczony na zimno. Olejek rycynowy kojąco wpływa na skórę głowy, równoważąc wydzielanie sebum, poprawia krążenie krwi oraz stymuluje wzrost włosów. Ma też silne właściwości regeneracyjne i nawilżające. Nadmierne wypadanie włosów można ograniczyć, stosując także: olej kokosowy, olej z czarnuszki, olej ze słodkich migdałów, olej łopianowy czy lniany.

Co zrobić, aby olejowanie włosów przyniosło jeszcze lepsze efekty? Po nałożeniu olejku na włosy wskazane jest owinięcie głowy ręcznikiem na minimum godzinę – wyższa temperatura intensyfikuje pozytywne rezultaty. Olej można pozostawić na włosach również na całą noc, by dopiero rano umyć głowę szamponem. Olejowanie warto połączyć także z masażem skóry głowy. Wykonujemy go opuszkami palców, delikatnie zataczając koliste ruchy. Aby masaż był skuteczny, powinien trwać przynajmniej około 5 minut.

Nadmierne wypadanie włosów a styl życia

Pielęgnacja włosów na co dzień

Nadmierne wypadanie włosów może być skutkiem niewłaściwej pielęgnacji. Szczególnie jeśli szkodliwe czynności powtarzamy każdego dnia. Co na wypadanie włosów wpływa najbardziej? Dla ich kondycji szkodliwe jest gorące powietrze, o wiele bezpieczniej będzie więc suszyć włosy chłodnym powietrzem niż codziennie poddawać wpływowi gorącego nawiewu. Wiele pań po każdym umyciu głowy korzysta także prostownicy, zapominając, że odpowiedni sposób suszenia może zmniejszyć konieczność korzystania z tego urządzenia tak często. Do tego celu najlepiej użyć suszarki z płaską nakładką i korzystać z niej wykonując ruchy w kierunku od góry do dołu. Podczas suszenia drugą ręką należy rozczesywać włosy grzebieniem lub nawijać je na okrągłą szczotkę. Dla uzyskania lepszych efektów można wesprzeć się także środkami drogeryjnymi do prostowania włosów. Walcząc z wypadaniem włosów warto zmienić również sposób czesania się. W szczególności rezygnując z wiązania ich w ciasnego kucyka lub koka.

Aktywność fizyczna

Mało osób łączy aktywność fizyczną z pielęgnacją włosów. To błąd! Jak się okazuje regularne ćwiczenia w pozytywny sposob wpływają nie tylko na kondycję fizyczną całego ciała, ale także kondycję włosów. Treningi poprawiają ukrwienie organizmu, dzięki czemu sprawiają, że włosy stają się lepiej odżywione. Jedną z częstych przyczyn łysienia zarówno androgenowego jak i telogenowego jest stres. Długotrwały stres może nie tylko prowadzić do wypadania włosów, ale także uszkodzenia ich struktury. Zmagając się z problemem wypadania włosów powodowanym stresem, warto w swoim tygodniowym grafiku ćwiczeń uwzględnić zajęcia relaksacyjne. Trzeba mieć jednak na uwadze, że treningi o dużej intensywności mogą przynieść odwrotny skutek. Mowa tu np. o mężczyznach z genetycznymi skłonnościami do występowania łysienia androgenowego. Podniesienie poziomu testosteronu związane z wykonywaniem treningu siłowego może intensyfikować ich problem z wypadającymi włosami.

Domowe sposoby na wypadanie włosów są bardzo skuteczne, jednak nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty. Zanim rozpoczniesz działania mające na celu wzmocnienie włosów i ich ochronę przed wypadaniem, spróbuj zdiagnozować i wyeliminować czynnik, który może być powodem problemu. Niedawno na naszym blogu pisaliśmy o tym, jakie mogą być przyczyny wypadania włosów. Niektóre z nich mijają samoistnie, inne, związane zwłaszcza z niewłaściwą pielęgnacją można samodzielnie wyeliminować. Wypadające włosy bywają jednak także symptomem chorób i zaburzeń hormonalnych, m.in. łysienia androgenowego czy niedoczynności lub nadczynności tarczycy. Jeśli więc kłopoty z włosami mimo podejmowanych działań nie mijają należy skontaktować się ze specjalistą, który zleci odpowiednie leczenie.

przyczyny wypadania włosówpriorinbiotyna 10 mgtabletki na wypadanie włosówpreparaty na wypadanie włosów