Kosmetyki naturalne i eko. Czym się różnią?

,

Czy kosmetyki naturalne są zawsze zdrowe dla skóry? Jaka jest różnica między nimi a kosmetykami „eko”? Czy warto inwestować w kosmetyki naturalne i czy są warte swojej ceny?

Kosmetyki naturalne

Nie ma niestety uregulowanej definicji kosmetyków naturalnych. Producenci mogą często wykorzystywać ten fakt, nawet jeśli w składzie ich produktów są składniki syntetyczne lub drażniące. Wystarczy, że część komponentów jest pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego i już można im przypisać łatkę kosmetyków naturalnych. Warto więc uzbroić się w wiedzę, która pozwoli rozpoznać, które kosmetyki naprawdę zasłużyły na to miano, a których lepiej unikać, szczególnie jeśli jest się osobą o wrażliwej skórze. W kosmetykach naturalnych mogą występować składniki pochodzenia zwierzęcego, ale tylko jeśli są pozyskiwane bez szkody dla zwierząt. Preparaty mogą tym samym zawierać na przykład miód.

Czy to oznacza, że wszystkie kosmetyki naturalne bez certyfikatu ekologicznego pochodzenia są złe? Zdecydowanie nie. Na rynku funkcjonują producenci, którzy dbają o czyste, naturalne składy, a substancje pomocnicze ograniczają do minimum.

Kosmetyki eko

Eco, bio, ekologiczne. Chociaż często tych terminów używa się zamiennie z „naturalnymi”, nie jest to właściwe. Kosmetyki eko muszą zawierać przynajmniej 95% składników pochodzących z upraw posiadających odpowiedni certyfikat. Tym samym zabronione jest stosowanie na nich jakichkolwiek antybiotyków, pestycydów czy środków wspomagających wzrost. W tym przypadku definicja jest prawnie uregulowana i producenci nie mogą naciągać rzeczywistości dla swojego zysku.

Ekokosmetyki nie mogą zawierać sztucznych barwników ani substancji zapachowych, ponieważ są one absolutnie zbędne. Co ważne, składniki kosmetyków eko czy organicznych, muszą być pozyskiwane w sposób przyjazny środowisku. Posiadają one również opakowania, które nadają się do recyklingu.

kosmetyki naturalne

Dermokosmetyki

Są to produkty stworzone z udziałem lekarzy dermatologów, a ich celem nie jest jedynie pielęgnacja, ale także leczenie niektórych zmian skórnych, np. trądziku. Kosmetyki dermatologiczne powinny być pozbawione składników drażniących skórę wrażliwą. Prawdziwe dermokosmetyki podlegają pod prawo unijne i testowane są jak leki pod kątem bezpieczeństwa stosowania oraz skuteczności działania. Niestety, wielu producentów stosuje termin dermokosmetyków mylnie, przez co konsument może zakupić produkt, który nim nie jest.

Kosmetyki wegańskie

Są to produkty, które nie zawierają żadnych składników pochodzenia zwierzęcego, nawet takich, które dozwolone są w kosmetykach naturalnych czy eko. Preparaty, które spełniają te kryteria są oznaczone certyfikatem V-label, co gwarantuje, że przy ich produkcji i w czasie badań klinicznych nie ucierpiało zwierzę. Może się zdarzyć, że niektóre kosmetyki wegańskie posiadają w składzie komponenty syntetyczne.

Kosmetyki naturalne: jak wybrać najlepszy?

Idea naturalnego składu kosmetyków jest z pewnością godna uwagi i pochwały. Powrót do sprawdzonych rozwiązań stosowanych przez wieki może być doskonałym sposobem na zwiększenie świadomości dotyczącej produkcji kosmetyków. Nie u każdego jednak kosmetyki naturalne będą się sprawdzać. Niestety, zdarza się, że substancje roślinne w wysokim stężeniu mogą powodować uczulenia lub inne reakcje skórne. Nie oznacza to, że kosmetyk sam w sobie jest zły, a jedynie, że nie jest odpowiednio dobrany do użytkownika. Nie warto przy tym skreślać całej idei od razu, a jedynie poszukać zamiennika.

Niektórzy producenci promują swoje kosmetyki jako wegańskie, co technicznie nie jest kłamstwem, nawet jeśli preparat zawiera sporo składników syntetycznych. Może to być na przykład krem ze sztucznie wyprodukowanym kolagenem.

Jednym z istotnych aspektów branych pod uwagę przy zakupie kosmetyków jest ich cena. Kosmetyki prawdziwie naturalne, bio i eko, czy też wegańskie mogą kosztować więcej niż te, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Wynika to np. z procesów produkcji i dostępności składników. Jeśli producent szczyci się tym, że sam produkuje większość swoich składników naturalnych i stosuje przy tym naturalne metody, to taki kosmetyk nie może i nie powinien być tani.

weledaolivenoellaveranaturalne kosmetyki do włosównaturalne kosmetyki dla mężczyzn