torba do szpitala na poród

Torba do szpitala na poród – podstawowy niezbędnik rodzącej

,

torba do szpitala na poród

Gdy planujemy własny poród, bierzemy pod uwagę mnóstwo zmiennych. Jego rodzaj, techniki aktywnego oddechu, preferencje dotyczące pielęgnacji dziecka i krocza. Jednym z niezbędnych elementów przygotowania do porodu jest pakowanie torby do szpitala. Warto się do tego porządnie przygotować.

Torba do porodu – kiedy spakować?

Ciąża donoszona to ta, której zakończenie odbywa się pomiędzy 38. a 42. tygodniem. Ma to odniesienie zarówno do porodu siłami natury, jak i poprzez cięcie cesarskie. Zaleca się jednak, aby torbę do porodu spakować odpowiednio wcześniej, ponieważ nawet ciąża fizjologiczna, a więc przebiegająca bez komplikacji, może zakończyć się wcześniej. Jeśli ciężarna ma taką możliwość i przestrzeń w domu czy mieszkaniu, warto mieć swoje rzeczy przygotowane do szpitala już ok. 32. tygodnia ciąży. Po co?

Jesteśmy w ten sposób przygotowane na nieoczekiwane okoliczności. Chociaż liczymy na to, że wszystko w końcówce ciąży przebiegnie bez komplikacji i o czasie, warto być mieć plan awaryjny.

 • Daje nam to czas na dokupienie najważniejszych rzeczy, o których mogłyśmy zapomnieć.
 • Określenie „torba do porodu” jest stricte umowne. W rzeczywistości na tych kilka dni potrzebna jest duża walizka i podręczna torba. Chociaż idziemy do szpitala teoretycznie tylko na kilka dni, sporo się tego zbierze.

Jak spakować torbę do porodu?

Rzeczy do porodu warto posortować w najwygodniejszy dla siebie sposób, ponieważ nieraz poród przebiega bardzo dynamicznie i położna lub pielęgniarka, asystując ciężarnej, szybciej znajdą potrzebne jej rzeczy.

W przypadku cięcia cesarskiego, po zabiegu a przed pionizacją, położna będzie nam podawać niezbędne rzeczy. Stwórzmy więc jej warunki do tego, aby nie musiała ich zbyt długo szukać, a my – czekać.

Cały bagaż szpitalny można podzielić na kilka sposobów.

 • W dużej walizce trzymamy rzeczy potrzebne po porodzie dla siebie i dziecka, a w podręcznej wszystko to, co jest niezbędne przed. Z reguły nie ma ich za wiele, ponieważ w szpitalu przed porodem spędzamy jeden czy dwa dni.
 • W innym wariancie możemy wziąć ze sobą dwie torby równej wielkości, z której jedna należy do mamy a druga do dziecka. W ten sposób nie pogubią się nam one i nie pomieszają.
 • Niektóre przyszłe mamy natomiast wolą jedną torbę poświęcić wyłącznie na ubrania dla siebie i dziecka, natomiast drugą – na kosmetyki i środki higieniczne, w tym pieluszki.

Powiązane produkty

–>

Torba do porodu – lista

W zasadzie każdy szpital ma swoją własną listę, z którą ciężarna powinna zapoznać się przy kompletowaniu wyprawki dla siebie i malucha. Niektóre nie wymagają przynoszenia ubranek dla dziecka, a inne wprost komunikują, że ich nie zapewniają. Wiele szpitali uczestniczy w programach unijnych czy samorządowych, dzięki którym mogą niezbędne produkty zagwarantować kobietom u nich rodzącym.

W większości przypadków, jednak, lista rzeczy do porodu będzie niemal taka sama lub bardzo podobna. Szpital może te przedmioty podzielić na:

 • wyprawkę przed porodem
 • wyprawkę w pierwszej dobie po porodzie
 • po porodzie naturalnym
 • po planowanym cięciu cesarskim
 • wyprawkę w kolejnych dniach przed wypisem.

Wiedząc, w którym szpitalu będziemy rodzic i zapoznając się z taką listą, dużo łatwiej nam będzie podzielić wszystkie rzeczy i spakować je do bagażu.

Co trzeba zabrać do szpitala na poród – niezbędne rzeczy dla mamy

Niezależnie od tego, w którym szpitalu rodzimy i w jakiej formie poród się odbędzie, jest kilka rzeczy, które w torbie znaleźć się muszą bez wyjątku.

Dokumenty

Dokumenty są niezbędne do przyjęcia do szpitala, niezależnie od sposobu rozwiązania ciąży. Każda rodząca powinna mieć przy sobie:

Dowód tożsamości (dowód osobisty lub paszport, nie zaś prawo jazdy), numer NIP swojego pracodawcy dla lekarza wystawiającego zwolnienie.

Karta przebiegu ciąży razem z ostatnio wykonanymi badaniami laboratoryjnymi przepisanymi lub przeprowadzonymi przez lekarza prowadzącego: morfologią, badaniem moczu, badaniem USG płodu, HBS.

Oryginały wyników odczynu WR (kiły), opcjonalnie na obecność HIV, GBS (lekarz nie zawsze je zleca, jeśli planowane jest cięcie cesarskie), WZW. Potrzebne będzie również zaświadczenie o grupie krwi matki i przeciwciał anty Rh.

W przypadku, jeśli ciężarna musi mieć wykonane cięcie cesarskie, potrzebne jest zabranie skierowania od lekarza prowadzącego, a niekiedy i opinię od specjalisty, który opiekuje się ciężarną (ortopedy, okulisty, neurologa czy kardiologa). Należy pamiętać, że samo skierowanie nie zapewnia porodu cięciem cesarskim, ponieważ to lekarz szpitalny podejmuje decyzje według niego najbezpieczniejsze dla mamy i dziecka. W przypadku planowanego cięcia cesarskiego spowodowanego konkretnymi wskazaniami medycznymi (stenty, tętniaki, etc.) przyda się również dokumentacja medyczna dotycząca tego obszaru zdrowia. Najlepiej wtedy wybrać szpital o 3. Stopniu referencyjności, a więc przyjmujący ciężarne o większym ryzyku wystąpienia komplikacji porodowych.

Ubrania

Eleganckie i drogie ubrania najlepiej zostawmy w domu, ponieważ istnieje ryzyko, że po szpitalu nie będą się one do niczego nadawały. Szpitalne ubrania powinny być przede wszystkim wygodne, oddychające i dopasowane do pory roku. Ze względów praktycznych oczywiście najlepiej sprawdzą się koszule do kolan, w których rodząca i młoda mama może czuć się swobodnie. W przypadku porodu naturalnego, koszula jest wskazana ze względu na późniejsze badania krocza i możliwość wietrzenia stref intymnych np. po szyciu. Jeśli rodziny przez planowanie cięcie cesarskie i chcemy nosić wygodne spodnie, musimy się upewnić, że nie będą one obcierały materiałem naszej świeżej blizny.

Do szpitala obowiązkowo zabieramy plastikowe, silikonowe klapki. Jeśli mamy miejsce w torbie, najlepiej weźmy jedną parę do łazienki i pod prysznic, a drugą do noszenia poza nią oraz do sali porodowej. Bawełniane czy futrzane kapcie mogą być doskonałym miejscem rozwoju szpitalnych bakterii.

Do wyprawki dołączmy również szlafrok i skarpetki na zmianę. Po porodzie młode mamy dość mocno odczuwają zmiany temperatury ciała: raz jest im gorąco, a raz bardzo zimno.

Bielizna

W przypadku porodu cesarskiego luźne i wygodne, bawełniane majtki, które nie będą drażniły blizny są wystarczające. Jeśli chcemy rodzić siłami natury, powinnyśmy wziąć do szpitala specjalnie do tego przeznaczone majtki poporodowe. Wykonane są z materiałów umożliwiających skórze oddychanie, co usprawnia regenerację i powrót do pełni sił w połogu. Majtki są jednorazowe i wyrzuca się je po zabrudzeniu lub zmianie po prysznicu.

Na czas po porodzie warto uzbroić się w wygodny i przewiewny stanik. Nie bez powodu staniki dla karmiących mają funkcjonalność, która pozwala wygodnie i szybko wyeksponować dziecku pierś. Dlaczego w ogóle nosić stanik? Co prawda do macierzyństwa piersi przygotowują się przez wiele miesięcy, ale to po porodzie zaczynają się pierwsze nawały. Dobre podtrzymanie jest niezbędne.

Kosmetyki

Liczbę kosmetyków dla mamy najlepiej zminimalizować do tych absolutnie niezbędnych. Pod prysznic sprawdzą się miniaturki stosowanych przez nas ulubionych produktów lub butelka delikatnego płynu do twarzy, ciała i włosów. Wiele żeli czy balsamów do kąpieli dla dzieci zdecydowanie nadaje się dla kobiet ciężarnych i w okresie połogu – jedna butelka zastępuje wszystkie kosmetyki do mycia.

Nie zapominajmy o delikatnym antyperspirancie. Na oddziałach położniczych i poporodowych jest z reguły bardzo ciepło, a łazienki trzeba współdzielić z innymi pacjentkami. Szczoteczka i pasta do zębów mogą być uzupełnione miniaturką płynu do płukania jamy ustnej.

Oczywiście w kosmetyczce znaleźć się również powinny akcesoria do włosów: szczotka lub grzebień, gumka, spinki. W przypadku porodu naturalnego, świetnie sprawdzi się też opaska do włosów, nawet jeśli nie nosimy jej na co dzień.

Szpitale nie zapewniają ręczników, dlatego zaopatrzmy się w jeden duży – kąpielowy i mniejszy, np. do rąk albo do włosów. Na okres poporodowy warto również mieć jeden osobny, konkretnie do stref intymnych lub do blizny.

Coś o czym nie każda mama myśli, a może okazać się niesamowicie przydatne, to pomadka do ust. W czasie porodu nie możemy pić tyle, ile byśmy chciały, po porodzie szybko się odwadniamy. Suche usta są dość powszechną przypadłością u kobiet rodzących czy tuż po porodzie, a pomadka, która nie zajmuje przecież wiele miejsca w walizce, może naprawdę podnieść komfort. Mała rzecz, a cieszy. Podobnie jest z maścią na podrażnione brodawki sutkowe z lanoliną. Zabezpiecza ona delikatną skórę sutka i ją regeneruje.

co trzeba zabrać do szpitala na poród

Jedzenie

Ciężarne mają co prawda zapewnione pożywienie w szpitalach, jednak jego jakość niekiedy odbiega od wysokich standardów. Według jednych – słusznie, bo szpital to nie restauracja. Według innych zaś nie jest do właściwe, bo jedzenie powinno wspomagać młodą mamę w regeneracji i karmieniu piersią. Dlatego wiele kobiet decyduje się na zabranie ze sobą jedzenia domowego czy przekąsek. W większości szpitali można korzystać ze wspólnych lodówek i kuchenek mikrofalowych, więc można podgrzać sobie posiłek. Problemem jednak może być woda.

W ciąży i szczególnie po porodzie bardzo chce się pić. Organizm pozbywa się nadmiaru płynów, a karmienie wymaga dodatkowej porcji napoju. Jednak ciężarna nie weźmie ze sobą całej zgrzewki wody do szpitala. Wtedy przydaje się butelka filtrująca, którą można napełniać wodą z kranu. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które nie wymaga targania ze sobą ciężkich ładunków.

Artykuły higieniczne

Początek połogu w żadnym wypadku nie wygląda tak, jak przedstawia się to na filmach. Jest to proces niespecjalnie ładny, wygodny i komfortowy. Jest jednak efektywnym sposobem na powrót organizmu do formy sprzed ciąży. W ciągu pierwszych dni w szpitalu, a potem i w domu, niezbędne nam będą podkłady poporodowe zakładane na majtki. Są one wyściełane miękkim materiałem, nie zawierają siatki, która mogłaby ciągnąć szwy na kroczu. Są dłuższe, grubsze i szersze niż standardowe podpaski po to, aby siadanie czy leżenie świeżo po porodzie było możliwie mniej bolesne.

Podkłady na łóżko pozwolą nam komfortowo korzystać z pościeli bez ryzyka ubrudzenia jej. Co prawda widok krwi i odchodów poporodowych nikogo w szpitalu nie dziwi, szczególnie pielęgniarek i położnych, jednak świeżo upieczonej mamie pozwoli zachować czyste warunki do życia przez tych kilka dni.

Jest to przykre, ale w szpitalach nie zawsze pacjentkom zapewniony jest papier toaletowy. Nie zapominajmy więc o nim i spakujmy rolkę miękkiego, delikatnego papieru do walizki na wszelki wypadek.

Produktem, który warto odpowiednio wcześniej kupić i zabrać ze sobą do szpitala jest kilka sztuk wkładek laktacyjnych. Są one jednorazowe i wyrzuca się w zależności od zużycia. U niektórych mam laktacja zaczyna się szybko i dynamicznie, a może się okazać, że krótko po porodzie ubrania będą przemoczone.

Wyprawka dla noworodka do szpitala

Drugą część bagażu szpitalnego stanowi wyprawka dla noworodka. Ta pozostaje nietknięta aż do momentu porodu. Z wiadomych względów będzie ona pewnie zajmowała mniej miejsca niż torba dla mamy, a wróci również odpowiednio mniejsza. Znajdują się w niej bowiem produkty jednorazowe, które zostaną wyrzucone po użyciu. Różnić się również będą od siebie wyprawki letnie i zimowe, ponieważ musimy dopasować rodzaj ubranek do panującej pogody.

Artykuły higieniczne

W torbie dla malucha znajdą się na pewno pieluszki jednorazowe w najmniejszym rozmiarze. W przypadku pierwszorazowych matek, które nie miały szansy uczestniczyć w szkole rodzenia, położna lub pielęgniarka pomoże nauczyć się prawidłowych ruchów przy przebieraniu maluszka. W torbie znajdą się też chusteczki (najlepiej te o najmniej skomplikowanym składzie) lub duże waciki do przemywania pupy wodą. Chusteczki okazują się przydatne również w utrzymywaniu higieny intymnej młodej mamy.

Potrzebny jest też krem barierowy przeciw odparzeniom. Nie powinniśmy jednak stosować kremów czy maści z tlenkiem cynku, ponieważ przeznaczone są one do już odparzonej skóry. Przykładowo, znany i ceniony Sudocrem warto mieć w domu na wypadek zapalenia skóry, natomiast na zdrową skórę dobrze sprawdzi się np. Bepanthen baby.

Te same podkłady na łóżko można również stosować przy maluszku, aby nie zasiusiał pościeli czy materaca w szpitalnym łóżeczku.

W przypadku dzieci zdrowo urodzonych, których nie trzeba zatrzymywać w szpitalu dłużej niż 48 godzin, zbędne jest zabieranie kosmetyków myjących. W tej chwili odchodzi się w placówkach medycznych od kąpieli dzieci (chyba, że mama sobie tego wyraźnie życzy lub jest zakażona wirusem HIV i kąpiel jest obowiązkowa).

Niekonieczne, ale przydatne będą również plastikowe ampułki soli fizjologicznej. Po porodzie dzieciom wykonywany jest zabieg na oczka, który ma zapobiec rozwojowi niebezpiecznych infekcji. Sterylna sól fizjologiczna w higieniczny sposób oczyści maluszkom ropę z oczu, a one szybciej zaczną akomodować w nowym środowisku.

Ubrania

Przy kompletowaniu wyprawki dla noworodka na pewno nie warto skupiać się na kupowaniu dużej ilości najmniejszych ubranek. Większości z nich najpewniej nie zdąży założyć, bo rosną niewiarygodnie szybko. Dlatego ubranka w rozmiarze 56 czy 62 (w zależności od długości ciała dziecka) do szpitala warto zapakować w ilości zaledwie kilku sztuk. Tylko jakie?

Pajacyki otulają całe ciało dziecka i łatwo się zapinają oraz rozpinają. Aby je dziecku założyć nie trzeba podnosić główki malucha. Pajacyki to jednak nie wszystko, ponieważ dzieci nowonarodzone mają niewyregulowane procesy odpowiadające za odczuwanie temperatury i po prostu dużo szybciej marzną. Pod pajacykiem powinno się więc znaleźć body (z długim lub krótkim rękawem), najlepiej zapinane kopertowo. Opcjonalnie dziecko możemy ubierać w body z długim rękawem i śpiochy, czyli ubranie przypominające ogrodniczki z zamkniętymi stópkami oraz kaftanik.

Ubrań na pewno nie warto zabierać zbyt dużo, ponieważ większość wróci nieruszona do domu. Jeśli jest konieczność pozostania dłużej w szpitalu, lepiej po prostu poprosić rodzinę o doniesienie i zabranie brudnych.

Maluszek po porodzie często drapie się do twarzy, ponieważ do tego jest przyzwyczajony jeszcze z życia płodowego. Teraz jednak nic nie chroni jego skóry przed paznokciami, więc dochodzić może do zadrapań na buzi. Dwie albo trzy pary rękawiczek niedrapek pomogą ochronić skórę dziecka przed „obrażeniami”. Powinny one jednak być uprzednio wyprane w delikatnym, przeznaczonym dla dzieci płynie, ponieważ noworodek wkłada ręce do buzi.

Tuż po narodzinach

Wiele mam nie chce przegrzewać dziecka na samym początku jego drogi. I słusznie, jednak tuż po narodzinach noworodkom jest najczęściej raczej chłodno. Dlatego do szpitala zabierzmy kocyk (raczej z tych grubszych) lub rożek poporodowy. Unikniemy wtedy konsekwencji przeciągów, szczególnie w momentach gdy dziecko zabierane jest na badania.

Do karmienia (i nie tylko) przydadzą się zwykłe pieluszki tetrowe.

Wyprawka dla noworodka zimą

Przy planowaniu wyprawki dla noworodka musimy również pomyśleć o tym, w czym dziecko szpital opuści. Wiadomo, że będzie wracać samochodem, jednak zimowa czy wczesnowiosenna aura może być dla noworodka wyjątkowo uciążliwa i doprowadzić do wychłodzenia. O ile szpitale są ogrzewane, drogę do domu trzeba dziecku zabezpieczyć.

Na wyjście więc niech członek rodziny doniesie ubranko, w którym maluch zmieści się do fotelika samochodowego. Położne w wielu szpitalach nie wypisują bowiem noworodków dopóki ojciec lub ktoś inny nie przedstawi im dowodu na bezpieczny powrót do domu (taksówką czy własnym samochodem). Potrzebna również będzie czapeczka, pominąć zaś można komin czy szaliczek.

Letnia wyprawka dla noworodka

Zbiór ubranek w letniej wyprawce dla noworodka zależy od temperatury. Zdarzają się bardzo ciepłe miesiące na wiosnę i jesień oraz raczej chłodne miesiące letnie. Ciężko więc ustalić z góry kilka miesięcy przed porodem, w jakich ubrankach dziecko wyruszy ze szpitala do domu. Można jednak uznać, że ubranka na wyjście w lecie mogą być takie same jak w szpitalu, ale dodatkowy pajacyk i kocyk ewentualnie ogrzeją maluszka, jeśli zerwie się wiatr lub spadnie temperatura. Niezależnie od tego, jednak, noworodkowi powinniśmy zapewnić bawełnianą czapeczkę, ponieważ ubytek ciepła z organizmu noworodka jest większy niż u dorosłego.

wyprawka dla noworodka do szpitala

Wyprawka dla noworodka i mamy – nieobowiązkowa, ale przydatna

Są produkty, które mogą się przydać, nie zajmą wiele miejsca w torbie, a pomogą przygotować się do nowej roli. Należą do nich:

Małe opakowanie płynu do dezynfekcji, np. Octeniseptu. Sprawdzi się przy przemywaniu kikuta pępowinowego i blizny po cięciu cesarskim, jeśli wystąpił niewielki stan zapalny (np. w wyniku obcierania o bieliznę czy pociągnięcia szwu).

Większość szpitali zapewnia opiekę doradcy laktacyjnego i dostęp do laktatorów. Jednak w przypadku przeludnienia oddziału z tym drugim może wystąpić duży problem. Wbrew pozorom, niektórym mamom karmienie naturalne nie przychodzi tak łatwo, jak jest to kreowane przez specjalistów, i mogą potrzebować minimalnej pomocy przy rozkręcaniu laktacji. Do tego przyda się laktator ręczny, który zajmuje naprawdę mało miejsca. Jeśli planujemy z niego skorzystać lub karmić mlekiem modyfikowanym od początku, weźmy ze sobą również butelkę ze smoczkiem, którego zamierzamy używać po wyjściu ze szpitala.

Smoczek jest dość kontrowersyjną kwestią, jeśli chodzi o wyprawkę dla dziecka. Jedne mamy są typowo antysmoczkowe, czasem dzieci ich nie akceptują. Inne mamy uważają, że to niezbędnik. Smoczki nie są ani duże, ani specjalnie drogie, wiec zabranie najmniejszego rozmiaru do szpitala może się dla niektórych kobiet okazać przydatne. Bywają dzieci, które mają bardzo silną potrzebę ssania, a piersi mamy nie są na to jeszcze gotowe. Smoczek może czasem uratować sytuację.

Wyprawka dla noworodka i mamy – lista rzeczy niepotrzebnych

Kiedy już pakujemy torbę do szpitala dla siebie i dziecka, może pojawić się pokusa zabrania teoretycznie potrzebnych rzeczy, które kompletnie się nam nie przydadzą. Należą do nich:

Wszelkie zabawki. Po powrocie do domu mogą być skarbnicą zarazków, a noworodkom są naprawdę zbędne. Malutkie dzieci, świeżo po urodzeniu, nie potrzebują dodatkowych bodźców, wymagają delikatności i czułości.

Fotelik samochodowy jest niepotrzebny przy przyjęciu do szpitala. Powinien on zostać dowieziony przez ojca lub innego członka rodziny przy wypisie. W razie potrzeby, położne instruują rodziców na temat bezpiecznego układania dziecka w fotelu i zapinania go.

Wszystko to, co wymaga dodatkowej pary rąk przy niesieniu.

Co zabrać do szpitala na poród – praktyczne wskazówki

Kiedy już wiemy, co jest nam niezbędne do porodu, możemy przemyśleć, jak logistycznie rozwiązać kwestię przewiezienia torby do i ze szpitala. Szczególnie w dobie pandemii, gdy zalecenia dotyczące odwiedzin w szpitalach często się zmieniają, warto wziąć kilka rzeczy pod uwagę:

 • Standardowo po porodzie naturalnym zostajemy w szpitalu przez dwie doby, natomiast po cięciu cesarskim – trzy. Dlatego rzeczy nie musimy zabierać w dużych ilościach. W razie, gdyby nam czegoś zabrakło, rodzina może dowieźć, a w szpitalach, w których niemożliwe są odwiedziny, rzeczy można zostawiać w specjalnie wyznaczonym do tego celu miejscu.
 • Aby ułatwić rodzinie kompletowanie dodatkowej wyprawki szpitalnej, przygotujmy wszystko zawczasu: bieliznę, kosmetyki, podkłady, kocyki i ubrania. Czyli to, co już mamy w walizce, ale w większej ilości. Możemy do tego np. wyznaczyć jedną konkretną półkę czy szafkę, co znacząco przyspieszy domownikom szukanie i pakowanie.
 • Przy przyjęciu do szpitala już na izbie przyjęć musimy powiedzieć lekarzom i położnym o wszystkich przyjmowanych przez nas lekach. Lekarz szpitalny nie może nam przepisywać leków bez właściwej dokumentacji czy konsultacji ze specjalistą, nie zawsze również mogą być dostępne te właśnie preparaty. Jeśli więc mamy taką możliwość, weźmy odpowiednią ilość niezbędnych nam leków do szpitala i, za zgodą lekarza, przyjmujmy zgodnie z harmonogramem.
 • W szpitalu można się naprawdę… wynudzić. W oczekiwaniu na zabieg czy wykonanie planowego cięcia cesarskiego tak naprawdę leżymy i odpoczywamy. Cięcie może zostać też przeniesione na inny dzień, jeśli lekarz uzna to za stosowne, czy szpital będzie miał nagłe przypadki rodzących. Przyda się więc książka albo urządzenie do oglądania filmów, czy cokolwiek innego, co zajmuje nam wolny czas. Nie zapominajmy o słuchawkach, aby nie przeszkadzać innym oczekującym mamom i urodzonym już dzieciom.