cera po rzuceniu palenia

cera po rzuceniu palenia

Podczas palenia papierosów skóra znacznie szybciej się starzeje. Jest matowa, cienka, zmęczona i pozbawiona blasku. Cera po rzuceniu palenia zaczyna się regenerować i powoli odzyskiwać dawny blask. Dym tytoniowy wpływa także na włosy, czego najpoważniejszym skutkiem jest ich nadmierne wypadanie.

Palenie a cera

Dużo mówi się o szkodliwym wpływie palenia papierosów na zdrowie. Dym tytoniowy zawiera substancje o działaniu rakotwórczym, zaburza funkcjonowanie płuc oraz nasila ryzyko występowania chorób układu sercowo-naczyniowego. Warto jednak pamiętać, że na zaprzestaniu palenia zyskuje nie tylko zdrowie, ale i stan cery.

  • Nadmiar wolnych rodników, przesuszenie i starzenie się skóry

Palenie papierosów przyspiesza proces powstawania wolnych rodników. W rezultacie dochodzi do zachwiania równowagi między ilością wolnych rodników a antyoksydantów. Przeciwutleniacze uzupełniają elektrony, których brakuje wolnym rodnikom, a w ten sposób chronią przed uszkodzeniami komórkowymi. Szkodliwe działanie wolnych rodników może m.in. uszkadzać barierę ochronną skórę, co nasila przeznaskórkową utratę wilgoci i może prowadzić do jej przesuszenia. Przyspiesza również procesy starzenia się skóry

  • Utrata jędrności, zmarszczki, wiotczenie skóry

Przyczyną powstawania zmarszczek i wiotczenia skóry są ubytki kolagenu oraz elastyny. Palenie papierosów uszkadza włókna kolagenowe i elastynowe odpowiedzialne za utrzymanie jędrności skóry. Co więcej, nikotyna i substancje zawarte w dymie papierosowym osłabiają działanie fibroblastów – komórek skóry, które w naturalny sposób produkują kolagen. Ubytki kolagenu i elastyny prowadzą do przedwczesnego pojawiania się zmarszczek i wiotczenia skóry. Warto zauważyć, że u palaczy tworzą się także zmarszczki mimiczne wokół ust wynikające ze specyficznego ruchu mięśni podczas palenia papierosów.

  • Bladość cery, przebarwienia

W wyniku działania nikotyny dochodzi do zwężenia naczyń krwionośnych. W rezultacie komórki skóry nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu i składników odżywczych. Niedotleniona cera wygląda na przemęczoną, a jej kolor staje się coraz bardziej ziemisty. Zmniejsza się również ilość czerwonych krwinek, co powoduje bladość cery. Problem palaczy stanowią też przebarwienia. Przyczyną ich powstawania jest nasilony proces wytwarzania melaniny – naturalnego barwnika skóry, który następnie gromadzi się w określonych miejscach. Palenie papierosów sprzyja nadprodukcji melaniny w skórze. Cera osób, które przez wiele lat sięgają regularnie po papierosy jest o wiele bardziej podatna na tworzenie się plam starczych. Między palcami, w których trzymane są papierosy mogą też pojawić się zażółcenia.

Inne skutki palenia, które mają wpływ na kondycję skóry to również m.in.: trudności w gojeniu się ran, większa skłonność do chorób zapalnych skóry takich jak np. łuszczyca, a także nasilające się problemy skórne w tym m.in. objawy trądziku różowatego.

Skóra palacza po rzuceniu palenia – jak ją pielęgnować?

Rzucanie palenia to jedna z najlepszych decyzji, jakie można podjąć z myślą o swoim zdrowiu i wyglądzie. Stosowane kosmetyki pomagają dbać o skórę, jednak nie są w stanie powstrzymać szkodliwego wpływu dymu nikotynowego na skórę palacza. Po rzuceniu palenia warto przeprowadzić kurację odmładzającą, która przywróci jędrność i pomoże zadbać o prawidłowe napięcie skóry. Witamina C i kwas hialuronowy stymulują produkcję kolagenu zmniejszającą się wraz z wiekiem i ograniczoną przez palenie. W rezultacie zmarszczki ulegają spłyceniu, skóra jest lepiej nawilżona i wygląda na młodszą. Witamina C korzystnie wpływa ponadto na koloryt cery. Sprawia, że staje się bardziej promienna i działa rozjaśniająco. Naturalną barierę ochronną skóry uszczelniają ceramidy, które pełnią funkcje ochronne, a zarazem usprawniają procesy regeneracyjne.

W codziennej pielęgnacji sprawdzą się regularne peelingi, które działają złuszczająco i usuwają martwe komórki naskórka odsłaniając zdrowe partie skóry. Zrogowaciała warstwa naskórka utrudnia wchłanianie substancji aktywnych. Po wykonaniu peelingu kosmetyki mogą więc działać z większą efektywnością. Nie można zapominać również o regularnym nawilżaniu skóry przy użyciu nie tylko humektantów, ale także naturalnych olejów dostarczających cennych składników odżywczych i hamujących utratę wilgoci. W swoich rytuałach pielęgnacyjnych warto stosować nie tylko kremy, ale także preparaty o skondensowanej mocy działania, jak np. serum czy maska do twarzy.

W walce z nadmiarem wolnych rodników niezbędne są antyoksydanty, które neutralizują ich szkodliwe działanie. Można znaleźć je zarówno w diecie, jak i dostarczać od zewnątrz za pomocą odpowiednio dobranych kosmetyków. Źródła przeciwutleniaczy w diecie to przede wszystkim świeże warzywa i owoce, w tym owoce jagodowe, cytrusy, awokado, szpinak, papryka, a także zielona herbata, oliwa z oliwek i orzechy. Obecność antyoksydantów pomaga redukować szkodliwe skutki nałogu oraz poprawić stan skóry, już po zerwaniu z nim. Aby cera po rzuceniu palenia wyglądała coraz lepiej, w kosmetykach pielęgnacyjnych warto poszukiwać m.in. takich składników jak witaminy C i E oraz bioflawonoidy roślinne.

Włosy po rzuceniu palenia. W czym pomaga zerwanie z nałogiem?

Nie tylko kondycja skóry traci na kontakcie z substancjami toksycznymi zawartymi w dymie papierosowym. Również włosy po rzuceniu palenia stają się zdrowsze i bardziej gęste. Przede wszystkim rzucenie palenia to sposób na powstrzymanie nadmiernego wypadania włosów i ograniczenie ryzyka występowania łysienia typu androgenowego.

W wyniku palenia kurczą się naczynia krwionośne, co prowadzi do zaburzeń krążenia w skórze głowy. Podaż tlenu i składników odżywczych jest więc ograniczona i uniemożliwia mieszkom włosowym właściwe funkcjonowanie. W rezultacie zaburzony zostaje cykl życia włosa, a fryzura coraz bardziej się przerzedza. Wypadnie włosów to jeden z powszechnych problemów wśród palaczy. Warto zdać sobie sprawę, że włosy wypadają u każdego człowieka. Tak przebiega naturalny cykl życia włosa zakończony fazą telogenową. Wypadające włosy są zastępowane nowymi. Niestety, substancje toksyczne obecne w papierosach mocno ograniczają wzrost nowych kosmyków. Mogą ponadto uszkadzać DNA włosa.

Włosy po rzuceniu palenia stają się mocniejsze, lepiej nawilżone i mniej łamliwe. Zyskuje także ich kolor. Częste sięganie po papierosy może mieć wpływ na pigmentację włosów. Zaburzenia w wydzielaniu hormonów oraz uszkodzenia na poziomie mieszków włosowych powodowane paleniem mogą przyspieszać proces siwienia. Warto pamiętać, że o ile na negatywne konsekwencje palenia najbardziej narażeni są oczywiście palacze, również bierne palenie niekorzystnie wpływa na włosy.

Sprawdź również inne zalety rzucenia palenia.