pielęgnacja skóry niemowlaka

Kiedy maluszek pojawia się w domu, rodzice dokładają wszelkich starań, aby zapewnić mu jak najlepszą opiekę. Jednym z najczęstszych problemów, który przysparza opiekunom wielu wątpliwości związanych z pielęgnacją jest sucha skóra u niemowlaka. Czym smarować swoją pociechę na co dzień, a co może jej zaszkodzić? Na co zwrócić uwagę, wybierając kosmetyki do pielęgnacji niemowląt, które zapewnią odpowiedni poziom nawilżenia ich delikatnej skórze?

 

Skąd się bierze problem? Sucha skóra u niemowląt – przyczyny

W pierwszych miesiącach życia, organizm noworodka nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, a wiele procesów dopiero się kształtuje. Podobnie jest z pracą gruczołów łojowych, odpowiedzialnych za wytwarzanie naturalnego łoju. Jego obecność wpływa na funkcjonowanie warstwy lipidowej naskórka, będącej naturalną barierą ochronną przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych i przesuszeniem skóry. W związku z tym faktem bardzo powszechnym problemem, z jakim muszą się zmierzyć rodzice, jest sucha skóra u niemowląt. Przyczyny problemu mogą tkwić też w niewłaściwej pielęgnacji. Temperatura w pokoju noworodka zwykle nie spada poniżej 20 stopni Celsjusza. Efektem dogrzewania pomieszczeń bez jednoczesnego stosowania nawilżaczy powietrza, jest nie tylko ciepłe, ale także suche powietrze, które osłabia kondycję skóry. Jej przesuszenie może być związane również ze zbyt długimi i ciepłymi kąpielami oraz stosowaniem kosmetyków, które zamiast zabezpieczać skórę przed uszkodzeniami, dodatkowo ją podrażniają. Podobnie szkodliwe działanie wykazują detergenty, a przede wszystkim proszki do prania niedostosowane do potrzeb malucha.

Emulsja do kąpieli dla niemowląt – jaką wybrać?

Delikatne mycie i oczyszczanie wrażliwej skóry dziecka to ważny element codziennego rytuału pielęgnacyjnego. Troszcząc się o suchą skórę niemowlaka należy dbać przede wszystkim o prawidłowe przygotowanie i przeprowadzenie kąpieli. Jeśli myjemy noworodka w wannie, woda powinna mieć temperaturę około 37 stopni Celsjusza, a cały proces trwać w granicach 5-10 minut. Wraz z rozwojem dziecka kąpiel można wydłużać, starając się nie przekraczać około 20 minut. Jaka emulsja do kąpieli dla niemowląt spełni swoje zadanie? Jej skład nie może zawierać substancji alergizujących i drażniących, w tym sztucznych barwników, konserwantów, silnych substancji zapachowych czy pianotwórczych detergentów takich jak SLS i SLES. Zamiast tego emulsja do kąpieli dla niemowląt powinna dostarczyć nawilżenia oraz współtworzyć warstwę ochronną na skórze. Pożądane są substancje łagodzące powstałe podrażnienia, a także dostarczające skórze niezbędnych składników odżywczych. Takie założenia spełnia na przykład Oilatum baby – kosmetyk, który zapobiega przesuszeniu skóry, a także wystąpieniu reakcji alergicznej czy stanów zapalnych. Emulsja do kąpieli dla niemowląt i dzieci wzmacnia warstwę ochronną cienkiej skóry oraz utrzymuje właściwy poziom jej nawilżenia. Łagodzi nieprzyjemne objawy przesuszenia, a także przygotowuje ciało do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych, ułatwiając wchłanianie dobroczynnych substancji.

Polecane kosmetyki. Sucha skóra u niemowlaka – czym smarować?

Sucha skóra niemowlaka szybko traci nawilżenie, w związku z czym tak łatwo ulega przesuszeniu. W rezultacie jest podatna na podrażnienia, podczas dotyku odczuwamy jej szorstkość i możemy zaobserwować skłonność do łuszczenia się. Przyczyną największego dyskomfortu dla maluszka bywa jednak świąd, który może powodować sucha skóra u niemowlaka. Czym smarować dziecko podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych, aby przynieść mu ulgę oraz prawidłowo zadbać o skórę?

Emolium Dermocare na suchą skórę niemowlaka

W pielęgnacji suchej skóry niemowlaka poleca się używanie emolientów bezpośrednio po kąpieli. Przykład tego typu preparatu stanowi Emolium Dermocare – emulsja do ciała, której stosowanie możliwe jest już od pierwszego dnia życia. Obecne w składzie substancje: mocznik oraz hialuronian sodu posiadają silne właściwości higroskopijne. Doskonale wiążą cząsteczki wody i zatrzymują je wewnątrz skóry. Olej macadamia i masło shea to składniki, które zabezpieczają skórę przed utratą nawilżenia. Ich działanie uzupełnia poziom lipidów, dzięki czemu warstwa ochronna skóry może lepiej spełniać swoje zadanie. Kosmetyk posiada również właściwości regenerujące, która wspiera alantoina stymulująca procesy odnowy skóry, wygładzająca jej powierzchnię i ułatwiająca gojenie. Kosmetyk posiada rekomendację Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.

Cetaphil balsam nawilżający – kosmetyki do pielęgnacji niemowląt z AZS

Atopowe zapalenie skóry to jedna z bardziej rozpowszechnionych chorób skóry u niemowląt. Jej charakterystycznym symptomem są swędzące grudki i pęcherzyki będące oznaką wysypki, a także sucha skóra u niemowląt. Przyczyny choroby mogą tkwić w uwarunkowaniach genetycznych, ale także być związane np. z alergenami pokarmowymi czy niewłaściwymi środkami stosowanymi do prania lub kąpieli. Objawowe leczenie choroby wymaga stosowania kosmetyków do pielęgnacji niemowląt dedykowanych do skóry atopowej, takich jak np. Cetaphil balsam nawilżający z pompką.

W jego składzie znajdziemy wysoką zawartość gliceryny, która wnika w głębokie warstwy naskórka, odżywiając skórę od wewnątrz i podnosząc poziom nawilżenia. Towarzyszy jej olej z orzechów makadamia, który poprawia wygląd i elastyczność skóry, ale przede wszystkim kształtuje jej kondycję. Natłuszcza, hamuje utratę wody oraz wspiera warstwę lipidową. Jest bezpieczny dla skóry, a dzięki zawartości witamin A, E oraz witamin z grupy B wykazuje właściwości przeciwutleniające i w kojący sposób wpływa na podrażnienia. Działanie łagodzące kosmetyku intensyfikuje również zawartość pantenolu, który dodatkowo przyspiesza regenerację naskórka.