głód nikotynowy

Głód nikotynowy – sprawdź, jak go pokonać

,

głód nikotynowy

Decyzja o rzuceniu palenia jest ważna, ale jej podjęcie to dopiero początek procesu zrywania z nałogiem. Po odstawieniu nikotyny pojawia się szereg nieprzyjemnych dolegliwości określanych jako głód nikotynowy. Jak poradzić sobie z silną chęcią zapalenia papierosa i zrezygnować z palenia raz na zawsze?

Jak reaguje organizm po rzuceniu palenia?

Aby skutecznie rzucić palenie, warto dobrze przygotować się na to, co nas czeka. Wtedy łatwiej stawić czoła uciążliwym dolegliwościom, które mogą towarzyszyć oczyszczaniu się organizmu z nikotyny. Objawy głodu nikotynowego mogą mieć wymiar fizyczny jak również psychiczny.

Jak reaguje organizm po rzuceniu palenia – objawy głodu nikotynowego:

 • kaszel
 • suchość w gardle
 • zwiększony apetyt
 • zawroty głowy
 • zaparcia
 • problemy ze snem
 • silne pragnienie zapalenia papierosa
 • wahania nastroju
 • drażliwość
 • trudności z koncentracją.

Kiedy przestajemy palić do mózgu zaczyna docierać więcej tlenu, a płuca powoli oczyszczają się ze szkodliwych substancji zawartym w dymie nikotynowym. W efekcie na początkowym etapie rzucania palenia wiele osób zaczyna czuć się trochę tak, jak podczas przeziębienia. Błona śluzowa gardła jest przesuszona, pojawia się kaszel, mogą występować zawroty głowy.

Zaprzestanie palenia kojarzone jest z przyrostem kilogramów. Po rzuceniu palenia nieco zwalnia metabolizm, a przy tym może pojawić się większy apetyt. Jedzenie staje się przyjemniejsze – niepalący zaczyna odczuwać w pełni smak potraw, co do tej pory było zakłócane działaniem nikotyny. Sięganie po coś do jedzenia, może również być sposobem na zajęcie rąk czymś innymi niż odpalaniem kolejnego papierosa (Sprawdź też: Jak rzucić palenie i nie przytyć).

Organizm jest uzależniony od nikotyny, dlatego domaga się dostarczenia mu jej w takiej ilości, jak dotychczas. Kiedy tak się nie dzieje, może pojawić się rozdrażnienie, obniżenie nastroju, trudności w utrzymaniu skupienia. Lepiej nie łączyć rzucania palenia z trudnym okresem w pracy, ponieważ możemy być wtedy mniej efektywni, a nasza zdolność do wysiłku intelektualnego ograniczona.

Jak poradzić sobie z głodem nikotynowym? Preparaty bez recepty

Aby wspomóc swoją silną wolę, można sięgnąć po preparaty z apteki dedykowane dla osób rzucających palenie. Jednym z dostępnych rozwiązań jest nikotynowa terapia zastępcza. Sposób działania tego typu środków polega na stopniowym odzwyczajaniu się od nikotyny, dzięki czemu złagodzone zostają objawy głodu nikotynowego. Za pomocą preparatów aptecznych nikotyna dostarczana jest organizmowi w postaci czystej (bez toksycznych substancji obecnych w dymie papierosowym), a jej dawki sukcesywnie zmniejszane w trakcie trwania całej kuracji. Wygodne w użytkowaniu są np. Niquitin plastry, które wystarczy przykleić raz na dobę. W tym czasie plastry dostarczają organizmowi 21 mg nikotyny. Przed wyborem konkretnego preparatu należy zapoznać się dokładnie ze wskazaniami producenta, ponieważ w sprzedaży dostępne są produkty o zróżnicowanej mocy działania i dedykowane osobom o różnym stopniu uzależnienia.

Popularnymi środkami wspomagającymi rzucenie palenia są także preparaty z cytyzyną (np. Desmoxan tabletki, Recigar tabletki). To substancja pochodzenia naturalnego, która oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy w sposób podobny do nikotyny. Pobudza wydzielanie dopaminy, w wyniku czego aktywowany zostaje obszar „nagrody” w mózgu i pojawia się uczucie przyjemności, podobne do tego, jakie wywołuje wypalony papieros.

W trakcie stosowania preparatów aptecznych takich jak plastry czy tabletki nałogowy palacz nie tylko stopniowo odzwyczaja swój organizm od działania nikotyny, ale też ma okazję powoli zapanować nad samym nawykiem sięgania po papierosa. Z kolei w chwilach, kiedy nie sposób opanować chęci zapalenia, doraźnym środkiem zastępczym mogą okazać się właśnie pastylki do ssania, tabletki do żucia czy inhalatory, które szybko przyniosą ulgę.

Jak radzić sobie z głodem nikotynowym, gdy bardzo chcesz zapalić?

Walka z nałogiem to w dużej mierze zmaganie się ze swoimi nawykami i przyzwyczajeniami. Warto więc przygotować się na sytuacje, w których chęć zapalenia papierosa pojawi się nagle i będzie trudna do opanowania, bo one z dużym prawdopodobieństwem będą się powtarzać. Co wtedy zrobić?

Skup uwagę na czymś innym

Jednym ze sposobów, które pomagają nad sobą zapanować jest chwilowe odwrócenie uwagi i próba zajęcia swojego mózgu zupełnie inną czynnością. Istnieje na to dużo różnych pomysłów, dlatego każdy powinien wybrać dla siebie ten, który ma szansę zadziałać z największą skutecznością.

 • Sięgnij po coś do jedzenia lub żucia. W okresie rzucania palenia wiele osób nosi przy sobie np. cukierki, gumy do żucia, słonecznik.
 • Zacznij grać w ulubiona grę na smartfonie lub przeczytaj fragment wciągającego bloga czy książki.
 • Spróbuj zacząć rozmowę z osobą stojąca w pobliżu lub zadzwoń do przyjaciela, który wspiera Cię w walce z nałogiem.

Unikaj czynników wywołujących chęć palenia

Wielu palaczy sięga po papierosy w określonych sytuacjach. Na przykład w trakcie przerw w pracy. Czasem są to nawet małe, codzienne rytuały, jak np. wypalanie pierwszego papierosa do porannej kawy. Staraj się je zmodyfikować. Unikaj wychodzenia ze znajomymi, którzy zamierzają właśnie zapalić papierosa. Po pracy staraj umawiać się w miejscach, w których palenie jest zabronione. Spróbuj wypić pierwsza kawę dopiero w biurze, gdzie nie będzie możliwości zapalenia do niej papierosa.

Staraj się utrzymać motywację

Mimo że na początku motywacja do rzucenia palenia jest zwykle bardzo wysoka, to wraz z pojawianiem się kolejnych trudności może spadać. Warto więc na bieżąco przypominać sobie, dlaczego zerwanie z nałogiem jest ważne i jakie przynosi korzyści:

 • Sprawniejsze krążenie krwi, oczyszczenie się płuc z toksycznych substancji
 • Mniejsze ryzyko występowania chorób układu sercowo-naczyniowego: np. miażdżycy, udaru, zawału serca. Spadek ryzyka występowania chorób nowotworowych, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, astmy, zapalenia płuc i oskrzeli
 • Wzrost wydolności układu oddechowego i swobodne oddychanie
 • Lepsza kondycja fizyczną, brak zadyszki
 • Poprawa funkcji seksualnych, zwiększenie płodności
 • Młodszy wygląd cery: palenie sprzyja tworzeniu się zmarszczek, utracie jędrności i powstawaniu przebarwień. Nasila szkodliwy wpływ wolnych rodników i zmniejsza ilość kolagenu w skórze
 • Bielsze zęby i świeży oddech
 • Oszczędność pieniędzy

Jak widzisz zalety rzucenia palenia są ogromne, pamiętaj o nich!

jak radzić sobie z głodem nikotynowym

Jak złagodzić objawy głodu nikotynowego ze strony układu trawiennego

Dbaj o swoją dietę. To z jednej strony pozwoli zadbać o sylwetkę i zapobiegnie przyrostowi kilogramów. Z drugiej, pomoże usprawnić funkcjonowanie układu trawiennego i uchronić się przed dolegliwościami, takimi jak np. zaparcia. Jedz regularnie, a każdy dzień zaczynaj od śniadania. Wprowadź do diety produkty pełnoziarniste, nie zapominaj o świeżych warzywach i owocach. Smaczna przekąska to dobry sposób na głód nikotynowy, który może pojawić się w niespodziewanym momencie. Zamiast słodyczy spróbuj sięgać po nasiona, suszone owoce i orzechy. Nadmiar cukru szkodzi nie tylko sylwetce, ale także powoduje nagłe wzrosty i spadki energii i może być przyczyną kłopotów z wypróżnianiem. Na zaparcia pomoże też siemię lniane stosowane jako dodatek do sałatek lub owsianki oraz regularna aktywność fizyczna.

Jak walczyć z głodem nikotynowym i ze stresem

Wiele osób traktuje papierosy jako sprawdzony sposób na stres i mylnie interpretuje swoje odczucia. Papierosy nie działają uspokajająco na osobę, która na co dzień nie pali. Tak naprawdę ich relaksujące działanie wynika przede wszystkim z uzależnienia. Organizm otrzymując dawkę dymu tytoniowego zaspokoją uczucie głodu nikotynowego, przez co palacz na moment czuje się lepiej. Aby nie wrócić do palenia w nerwowych sytuacjach, poszukaj alternatywnych sposobów na rozładowanie napięcia.

Jednym z niezawodnym środków na stres i złe samopoczucie jest aktywność fizyczna, dzięki której wydzielają się endorfiny. W zależności od osobistych preferencji warto wybrać się na spacer, pojeździć rowerem, pójść na zajęcia fitness, wykonać spokojne ćwiczenia rozciągające w domu. Każda forma ruchu jest dobra, aby poprawić samopoczucie, usprawnić pracę jelit, podnieść odporność na stres. Warto pamiętać także o odpowiedniej ilości odpoczynku, a przede wszystkim snu. Niewyspanie czy zmęczenie powodują, że organizm staje się bardziej podatny na stres i trudniej mu uporać się z wyzwaniami dnia codziennego.

Jak długo trwa głód nikotynowy

U różnych osób nieprzyjemne dolegliwości mogą pojawiać się z odmienną intensywnością. Również to, jak długo trwa głód nikotynowy, zależy od indywidualnych czynników. Zazwyczaj objawy utrzymują się przez około 4 tygodnie.

Mimo różnych sposobów, które ułatwiają rzucenie palenia i łagodzą głód nikotynowy, w zrywaniu z nałogiem najważniejsza jest wytrwałość. Warto pamiętać, że każdy kolejny dzień bez papierosa przybliża do realizacji celu i sprawia, że funkcjonowanie bez nikotyny jest coraz łatwiejsze.