parafina inci

Paraffinum Liquidum – INCI

,

paraffinum liquidum inci

Parafina – zastosowanie

Parafina ciekła, znana w INCI jako Paraffinum Liquidum, to kosmetyczny składnik bazowy i aktywny.

Emolient tłusty, który na powierzchni skóry tworzy film okluzyjny, przez co pośrednio nawilża. Działa ochronnie. Zapobiega odparowywaniu wilgoci oraz ucieczce składników odżywczych ze skóry i włosów.

Olej mineralny parafinowy często spotyka się w kosmetykach do skóry problematycznej, np. atopowej. Ma w nich za zadanie chronić naskórek przed nadmiernym wysuszeniem.

Może być pochodzenia syntetycznego lub naturalnego. W drugim przypadku powstaje głównie z ropy naftowej poprzez ekstrakcję lub (rzadziej) ze smoły łupkowej czy brunatnej oraz torfu. Dopuszczony do stosowania w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym jest wysoce oczyszczony, a więc nie niesie za sobą negatywnych konsekwencji dla zdrowia.

Nie wchodzi w interakcję ze skórą, dlatego jest bezpieczny do stosowania w kosmetykach, nietoksyczny. W odpowiednim stężeniu nie jest komedogenny ani nie uczula.

Znany również jako olej parafinowy, ciekła parafina, Mineral Oil.

Mineral Oil w kosmetykach

W kosmetykach kolorowych parafina ciekła umożliwia zachowanie przez nie kremowej konsystencji – nie kruszą się one nadmiernie.

W kosmetykach do twarzy i ciała pełni rolę okluzyjną, to jest umożliwia ochronę skóry przed nadmiernym wysuszeniem i wpływem czynników zewnętrznych. Stosowana w odpowiednim stężeniu nie ma wpływu na powstawanie zaskórników. Nie wnika skórę, więc jest bezpieczna w użyciu.

Jako że jest to substancja stabilna, a więc niewchodząca w interakcję ze skórą, może być stosowana do zabiegów głęboko regenerujących w przypadku rąk i stóp. Manicure i pedicure parafinowe powodują, że składniki odżywcze głęboko wnikają w skórę właściwą i nie odparowują zbyt szybko.

Parafina ciekła często jest również spotykana w kosmetykach dla dzieci, w których przypadku trzeba stosować emolienty. Mogą to być zarówno kosmetyki dla niemowląt, jak również dla dzieci ze skórą problematyczną, np. atopową. Olej mineralny w tym przypadku nie dopuszcza do jej szybszego przesuszenia.

Nieustannie toczy się dyskusja na temat tego, czy parafina ciekła jest składnikiem kosmetycznym gorszym od olejów roślinnych. W istocie nie można jednoznacznie tego stwierdzić, ponieważ są to różnego rodzaju substancje. Oleje roślinne najczęściej są głęboko odżywcze, gdyż zawierają witaminy i minerały, podczas gdy olej mineralny pozwala substancjom pielęgnującym pozostać w skórze. Połączenie odżywczego czy nawilżającego oleju roślinnego i okluzyjnej parafiny stworzy bardzo dobre warunki dla pielęgnacji skóry.

Paraffinum Liquidum w kosmetykach do włosów

Dzięki dodatkowi parafiny ciekłej do kosmetyków do włosów, przestają się one elektryzować. Składnik ten nadaje im blask i je kondycjonuje. Zaleca się ją stosować szczególnie na końcówki, które mają tendencję do przesuszania i nadmiernego ulegania zniszczeniu.

Dodatek parafiny do szamponów i odżywek powoduje również, że włosy są lepiej chronione przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak silny wiatr, suche powietrze oraz mróz.

Parafina – właściwości w lekach

Oczyszczona parafina jest dopuszczona w przemyśle farmaceutycznym do stosowania w niektórych lekach i wyrobach medycznych. Często można ją spotkać jako składnik pozwalający zachować konsystencję kremów, maści oraz balsamów dermatologicznych lub na ból. Jest również dodawana jako składnik do leków na zaparcia może być stosowania doustnie. Rozpuszcza ona zalegającą masę kałową i ułatwia jej wypróżnienie.

Parafinę ciekłą spotkać możemy w takich produktach, jak: