osteopatia co to jest

Osteopatia – czy jest rozwiązaniem problemów chorób cywilizacyjnych u dorosłych i dzieci?

,

osteopatia co to jest

Po poradę do osteopaty zgłasza się coraz więcej osób zmagających się z różnorodnymi dolegliwościami psychosomatycznymi. Choć opinia o tym zawodzie jest niejednoznaczna, wykwalifikowany i doświadczony osteopata jest w stanie rozwiązać wiele problemów zdrowotnych. Kiedy warto się umówić do osteopaty?

Osteopatia – co to jest?

Jest to forma medycyny alternatywnej koncentrującej się na diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego oraz innych schorzeń o różnej etiologii. Została opracowana pod koniec dziewiętnastego wieku przez amerykańskiego lekarza Andrew Taylora Stilla. Rozpowszechniał on teorię, i na niej częściowo opiera się technika osteopatyczna, że organizm posiada zdolność do samoleczenia, jednak trzeba ją uwolnić.

Osteopatia jest powszechnie stosowana w leczeniu szeregu schorzeń, np. bólu pleców i szyi, problemów ze stawami, urazów sportowych, bólów głowy oraz mięśniowo-szkieletowych. Niekiedy klienci zgłaszają się do specjalisty w kwestii problemów trawiennych, chorób układu oddechowego oraz objawów wywołanych przez czynniki stresogenne.

Osteopatia – na czym polega?

Osteopatia zakłada podejście holistyczne, bierze pod uwagę całe ciało i jego wzajemnie połączone systemy. Osteopaci stoją na stanowisku, że zaburzenia w układzie mięśniowo-szkieletowym mogą wpływać na ogólny stan zdrowia i samopoczucie organizmu. Stosują więc różnorodne techniki, by im zaradzić i promować leczenie.

Osteopatia obejmuje ręczną manipulację tkankami ciała (mięśniami, stawami i więzadłami): rozciąganie, mobilizację stawów, manipulację tkankami miękkimi, delikatnie rytmiczne ruchy. Osteopaci mogą również swoim klientom doradzać w kwestii modyfikacji stylu życia, ćwiczeń oraz odżywiania w celu usprawnienia procesu zdrowienia.

Osteopatia dla dzieci

Coraz więcej osób posiadających dzieci szuka rozwiązania problemów zdrowotnych swoich dzieci, od noworodka do nastolatków. Bywa, że zalecenie wizyty u osteopaty wydaje specjalista medycyny konwencjonalnej, np. ortopeda lub psychiatra. Kiedy warto poszukać pomocy osteopaty dla swojego dziecka?

Problemy mięśniowo-szkieletowe

Specjalista dokonuje oceny i leczy schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego u dzieci, np. bóle pleców i szyi, problemów z postawą, skoliozę czy nadwyrężenia stawów bądź mięśni.

Zaburzenia wzrostu

Osteopata może pomóc w stanach bólowych związanych ze wzrastaniem, jak wzrost i dojrzewanie szkieletu, bóle wzrostowe czy malformacje rozwojowe.

Problemy trawienne

Opiekunowie często szukają pomocy osteopatów w takich problemach jak refluks, kolki, zaparcia, zespół jelita drażliwego. Specjalista stosuje różnorodne techniki osteopatyczne mające na celu wyeliminowanie wszelkich ograniczeń mięśniowo-szkieletowych.

Schorzenia układu oddechowego

Zdarza się, że osteopata proszony jest o pomoc w przypadku takich chorób układu oddechowego jak astma, ostre, nawracające infekcje oraz alergie. Może w tym przypadku poprawić mechanikę oddychania, zoptymalizować ruch klatki piersiowej oraz zmniejszyć napięcie mięśni oddechowych.

Migreny i bóle głowy

Dzieci, które cierpią z powodu uporczywych migren lub bólów głowy, po wykluczeniu przez lekarza poważnego schorzenia neurologicznego, mogą odnieść korzyść z wizyt u osteopaty. Rozluźni on pewne napięcia, również w całym ciele, które mogą mieć wpływ na występowanie dyskomfortu i dolegliwości bólowe.

osteopatia na czym polega

Wady postawy

Wizyta u osteopaty może być pomocna w ocenie i niwelowaniu wad postawy u dzieci, szczególnie występujących na skutek spędzania długiego czasu przed ekranem telefonu czy komputera. Wykwalifikowany specjalista będzie również w stanie doradzić opiekunom w kwestiach ergonomii postawy, ćwiczeń oraz promowania zdrowego odżywiania.

Kolki

Przyczyna powstawania kolek u noworodków i niemowląt nie została jeszcze dokładnie poznana, ale jedna z teorii zakłada napięcia mięśni klatki piersiowej. Osteopata pediatryczny bierze pod uwagę całe ciało dziecka i jego wzajemne powiązania, podchodzi do jego dolegliwości holistycznie.

Przeczytaj więcej o tym, w jaki sposób osteopata pediatryczny może wspomóc dziecko i opiekunów w kolkach.

Czy osteopatia jest bezpieczna?

Każda metoda leczenia praktykowana przez wyszkolonego specjalistę może być bezpieczna dla pacjenta, tak jak każda z nich niesie za sobą ryzyko skutków ubocznych. W szpitalu przed każdym zabiegiem otrzymujemy kartę zgody, w której szczegółowo opisane są rodzaje ryzyka poddania się najprostszej procedurze. Nie inaczej jest z osteopatią.

Ryzyko związane z leczeniem osteopatycznym możemy zminimalizować, wybierając odpowiedniego dla siebie lub swojego dziecka specjalistę. Mamy prawo wglądu w kompetencje osoby, której chcemy powierzyć swoje zdrowie i zrezygnować z jego usług, jeśli uznamy, że nie posiada odpowiedniej wiedzy i doświadczenia.

Innym sposobem na zminimalizowanie ryzyka uszkodzenia ciała podczas terapii prowadzonej przez osteopatę jest wyjawienie mu całej historii chorobowej. Musi on być świadom wszelkich kontuzji, operacji, blizn i ciał obcych w ciele, np. stentów czy sprężynek osteopatycznych. Coś, co nam pacjentom wydaje się zupełnie nieistotne, może zaważyć na powodzeniu leczenia.

Osteopatia w Polsce i na świecie

W Polsce osteopatia uchodzi za naukę kontrowersyjną, natomiast w niektórych krajach kandydatom do tego zawodu stawiane są bardzo wysokie warunki i progi przyjęcia na studia oraz kursy. W naszym kraju jest to zawód regulowany prawnie poprzez wpis do Polskiej Klasyfikacji Zawodów i Specjalności Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, jednak nie jest zaliczany do zawodów medycznych, jak np. psycholog kliniczny, dietetyk kliniczny czy fizjoterapeuta. Nie jest również póki co regulowany prawnie przez Ministerstwo Zdrowia. Dlatego należy bardzo uważnie dobierać specjalistę do swoich potrzeb, jeśli zdecydujemy się skorzystać z tego rodzaju pomocy.

Osteopata – jakie szkolenia trzeba przejść?

Według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia, kandydat do zawodu osteopaty może skorzystać z jednej z dwóch ścieżek kształcenia. W pierwszej z nich absolwent szkoły, ale nie kierunku medycznego, powinien przyuczać się do zawodu w trybie dziennym w szkoleniu trwającym cztery lata obejmującym naukę anatomii, fizjologii i technik osteopatycznych. Jego nauka i staż powinny być superwizowane przez specjalistę w tej dziedzinie. Drugą ścieżkę mogą wybrać osoby wykonujące zawód medyczny (a więc posiadające uprzednio zdobytą wiedzę w wyżej wymienionych dziedzinach), w której zostanie przeprowadzone ok. tysiąc godzin w zakresie wymaganym w zawodzie osteopaty. Ta droga jest odpowiednia np. dla absolwenta studiów w zakresie fizjoterapii.

Zawód osteopaty na świecie

W Stanach Zjednoczonych, aby otrzymać tytuł Doctor of Osteopathic Medicine należy ukończyć czteroletnie studia, następnie przystąpić do rocznego stażu i dwuletniej rezydentury. Absolwent jest doskonale przygotowany do wykonywania zawodu i może przyjmować pacjentów.

Osteopatia jest szczególnie popularną metodą leczenia we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Niemczech i jest również coraz częściej wybierana przez polskich pacjentów. Wielu fizjoterapeutów dokształca się w dziedzinie technik osteopatycznych, łącząc swoją wszechstronną wiedzę z zakresu anatomii i fizjologii z metodami alternatywnymi, by oferować klientom szerszy zakres usług.