jak rozrzedzić katar zatokowy

Jak rozrzedzić katar zatokowy?

,

jak rozrzedzić katar zatokowy

Katar jest jednym z najbardziej charakterystycznych objawów zapalenia zatok. Może przyjąć formę żółtej gęstej wydzieliny. Towarzyszy mu zaburzenie węchu i silny ból u nasady nosa i w okolicy czoła — podczas próby pochylenia się. Katar zatokowy maksymalnie trwa 3 tygodnie. Nie należy go lekceważyć, ponieważ nieleczony może doprowadzić do powikłań. Jak sobie z nim radzić domowymi sposobami?

Skąd się bierze katar zatokowy?

Katar zatokowy może się pojawić przy okazji zapalenia zatok. Główną przyczyną kataru zatokowego są wirusy, które atakują organizm człowieka przy okazji przeziębienia. Ta forma nieżytu nosa i zatok przynosowych jest stosunkowo łagodna, jednak dość często występuje. Podłoże bakteryjne kataru zatokowego jest zdecydowanie rzadsze i jest następstwem niewyleczonego zapalenia o podłożu wirusowym. Gdy kolor kataru z żółtego stanie się zielonkawy, to jest to czytelna informacja, że zapalenie zatok przeszło do stadium bakteryjnego. Należy wówczas udać się do lekarza rodzinnego, który oceni nasz stan zdrowia i zaordynuje właściwe leczenie. W większości przypadków bakteryjne zapalenie zatok należy leczyć antybiotykami, które są dla nas dostępne tylko na receptę.

Domowe sposoby na katar zatokowy

Woda morska

Higiena nosa podczas kataru jest kluczową kwestią. Zaleca się kilka razy dziennie nawilżać nos wodą morską. W aptece można nabyć ten produkt z aplikatorem dostosowanym do dzieci lub dorosłych. Woda morska pomaga rozrzedzić zalegającą wydzielinę i jednocześnie przygotowuje nos do inhalacji.

Inhalacje

Można je wykonać z samej soli fizjologicznej (0,09%), leków przepisanych przez lekarza lub zastosować napar na przykład z tymianku, rumianku, szałwii czy nagietka. Inhalacje można wykonać domowym sposobem przy użyciu gorącej wody, miski i czystego ręcznika. Wygodniejszą i bezpieczniejszą opcją jest skorzystanie z nebulizatora, czyli popularnego inhalatora. Ważne, aby dokładnie go umyć po każdorazowym użyciu.

Płukanki

W domowym zaciszu możemy wykonać płukankę nosa przy użyciu aptecznego zestawu, czyli irygatora w postaci butelki z odpowiednim otworem i saszetki z produktem do rozcieńczenia.
Ważne, aby 1 irygator był używany tylko przez 1 osobą. Dzięki temu eliminujemy ryzyko zakażenia pozostałych domowników. Przed wykonaniem roztworu w irygatorze sprawdźmy, czy nie zalega w nim stary preparat. Po każdym użyciu należy dokładnie umyć butelkę przy pomocy ciepłej wody i delikatnego detergentu.

Preparaty rozrzedzające

W aptekach są dostępne preparaty rozrzedzające zalegającą wydzielinę w zatokach. Mają one formę na przykład syropów, saszetek, pastylek lub sprayów. Jeśli po kilku dniach ich stosowania nie zaobserwujemy poprawy, należy skonsultować się ze specjalistą w celu oceny aktualnego stanu zdrowia i wdrożenia leczenia.

Odpowiednie warunki w domu

W pomieszczeniach, w których przebywamy, ustawmy temperaturę powietrze między 18 a 20˚C. Wilgotność powietrza powinna być w granicach 40-70%, w tym celu można położyć mokry ręcznik na grzejniki lub skorzystać z nawilżacza powietrza.

Pozycja podczas snu

Podczas snu głowa powinna być wyżej od reszty ciała, dzięki temu grawitacja będzie naszym sprzymierzeńcem w walce z katarem, ponieważ nadmiar wydzieliny spłynie w dół. Aby ten stan osiągnąć, wystarczy położyć pod podsuszkę jeszcze jedną poduszkę lub zrolowany ręcznik. Można również pod nogi łóżka w wezgłowiu wsunąć kliny.

Nawadnianie

Zalegająca wydzielina jest gęsta, aby ułatwić jej ewakuację, należy dużo pić. Wskazana będzie woda i napary z lipy lub klasyczna ciepła herbata z cytryną, imbirem oraz miodem.

Polecane produkty