przyjmowanie leków

Jak nie zapominać o przyjmowaniu leków? Pudełka na leki i inne sposoby dla zapominalskich

,

Aby leki mogły skutecznie działać, konieczne jest ich stosowanie zgodnie ze wskazaniami lekarza. Przed rozpoczęciem kuracji warto też dokładnie zapoznać się z ulotką – sposobem działania preparatu oraz listą możliwych skutków ubocznych. Przyjmowanie leków wymaga regularności, ale nie zawsze łatwo ją zachować. Warto więc zaopatrzyć się w pudełka na leki lub zastosować inne przydatne triki wspierające naszą pamięć.

Najczęściej zapominamy o przyjmowaniu leków na początku kuracji, kiedy połknięcie tabletki nie stało się jeszcze stałym elementem rytmu dnia. Z regularnym sięganiem po lekarstwo spory problem mają osoby ciągle żyjące w biegu. W natłoku obowiązków trudno pamiętać o wszystkim. Stosowanie się do zasad przyjmowania leków to również duży problem u osób starszych, które miewają problemy z pamięcią lub po prostu przyjmują wiele lekarstw o różnych porach dnia. Ale tak naprawdę pominięcie tabletki może się przydarzyć każdemu, jak tego uniknąć?

Pudełka na leki

Pojemniki na leki to bardzo prosty wynalazek, który doskonale sprawdza się w codziennym dawkowaniu lekarstw. Podzielone na sekcje pudełka na leki pozwalają umieścić tabletkę w odpowiedniej przegrodzie przeznaczonej na rano, popołudnie lub wieczór. Przydatny może okazać się także pojemnik na leki tygodniowy z wyznaczoną dawką leków na każdy z siedmiu dni tygodnia.  Jeszcze innym rozwiązaniem jest multifunkcjonalny dozownik tabletek uwzględniający zarówno kolejne dni tygodnia jak i pory dnia.

Pudełko na leki z alarmem

Jeśli sam pojemnik to za mało, można pójść o krok dalej wybierając pudełko na leki z alarmem. W zależności od tego, na którą godzinę nastawimy alarm, głośny dźwięk powiadomi nas o tym, że należy wziąć lekarstwo. W sprzedaży dostępne są także pojemniki na leki wibrujące lub wyposażone w podświetlane diody.

Karteczki-przypominajki

Klasycznym sposobem przypominania sobie o różnych domowych sprawunkach jest wieszanie samoprzylepnych karteczek w kuchni, na gazetce czy w okolicy biurka. Taki patent można zastosować również w związku z przyjmowaniem leków. Karteczki warto powiesić w okolicy stołu, aby nie zapomnieć o lekach stosowanych po posiłku lub na lodówce, jeśli tam je przechowujemy. Warto co pewien czas zmieniać ich kształt lub kolorystykę, aby nie przestały być zauważalne.

Alarm w telefonie lub aplikacja

Nowoczesną alternatywę dla samoprzylepnych karteczek stanowią powiadomienia w telefonie. Większość osób nie rozstaje się ze swoim smartfonem, w związku z czym alarm ustawiony w komórce to idealny sposób na to, jak nie zapominać o lekach. Możemy skorzystać również ze specjalnych aplikacji dedykowanych do tego celu. Wiele z nich jest bezpłatnych, a oferują szerszy zakres usług niż zwykły alarm. W telefonie można prowadzić swój dziennik informujący o zmianach w stanie zdrowia podczas kuracji, zapisywać pomiary np. cukru czy ciśnienia, drukować raporty zawierające rozpiskę przyjmowanych leków. Dzięki zapiskom łatwiej omawiać postępy w leczeniu z lekarzem prowadzącym. Przydatną funkcją jest także możliwość sprawdzenia, czy wybrana osoba przyjęła leki. W ten sposób rodzice mogą kontrolować dzieci lub dzieci rodziców. Taka funkcja doskonale sprawdza się w przypadku seniorów, którzy nie zawsze pamiętają o lekarstwach, ale sprawnie obsługują telefon. Nawet nie mieszkając wspólnie można wówczas być dla nich wsparciem w regularnym przyjmowaniu lekarstw.

Jak nie zapominać o lekach – codzienna rutyna

Jeśli przyjmujemy lek przez tydzień lub dwa tygodnie doraźne sposoby wystarczą. Kiedy jednak zaczynamy stosować lekarstwa długoterminowo, warto pomóc sobie w wypracowaniu nawyku sięgania po tabletkę o określonej porze. Codzienna rutyna to doskonały sposób na to, jak nie zapominać o lekach. Warto przyjmować tabletkę zaraz po czynności, którą wykonujemy każdego dnia. Na przykład po śniadaniu lub po wyprowadzeniu psa na spacer. Na początek sprawę ułatwi też przechowywanie leku w widocznym miejscu, np. na szafce nocnej lub w jadalni za szklaną witryną.

Wsparcie ze strony bliskich

Osoby, które nie mieszkają same mogą poinformować domowników o przyjmowanych lekach. Szczególnie na początku, kiedy jeszcze nie mamy wypracowanego nawyku sięgania po tabletkę o określonej godzinie, przypomnienie ze strony bliskiej osoby może okazać się bezcenne.

Zasady przyjmowania leków a ich skuteczność

Takie rozwiązania jak pojemniki na leki czy aplikacje mają za zadanie nie tylko przypominać o przyjęciu leków, ale także chronić nas przed połknięciem podwójnej dawki. Jednak mimo zastosowania sposobów wspomagających naszą pamięć, nawet najbardziej zorganizowanej osobie może zdarzyć się zapomnieć o tabletce. Co wtedy? W pierwszej kolejności informacji należy poszukiwać zawsze w ulotce, gdzie producent najczęściej wskazuje najlepsze rozwiązanie. Jest to szczególnie ważne np. w przypadku tabletek antykoncepcyjnych. Mają one swoje własne schematy przyjmowania, a pominięcie jednej dawki może znacząco obniżyć ich skuteczność. Zazwyczaj, jeśli nie upłynęło jeszcze wiele czasu od pory przyjęcia lekarstwa, zaleca się zrobić to jak najszybciej. Jeśli jednak zbliżamy się już do czasu na następną tabletkę, zwykle zaleca się pominięcie tej jednej dawki. Regularność stosowania leków może mieć wpływ na skuteczność prowadzonej terapii. Na przykład, jeśli będziemy pomijać dawki antybiotyku lub zbyt szybko przerwiemy kurację, bakterie mogą uodpornić się na jego działanie. W rezultacie infekcja szybko powróci. W przypadku wielu chorób przewlekłych regularne przyjmowanie leków pomaga w ustaleniu odpowiedniej dawki. Na przykład podwyższone ciśnienie podczas wizyty u lekarza może być dla niego sygnałem, że należy zwiększyć dawkę stosowanego leku. W rzeczywistości taki stan rzeczy może jednak wynikać z nieregularnego stosowania przepisanych tabletek. Przyjmowanie leków o różnych porach może także wpływać na wzrost lub spadek ich stężenia we krwi i nasilać ryzyko skutków ubocznych.

Przytoczone powyżej przykłady to tylko niektóre spośród argumentów przemawiających za tym, by stosować zasady przyjmowania leków wskazane w ulotce i ustalone przez lekarza. Aby zapobiec ewentualnym wpadkom lub pomyłkom, warto zaopatrzyć się w pojemniki na leki z dzienną czy tygodniową rozpiską, pudełko na leki z alarmem lub wykorzystać inne metody dopasowane do naszego stylu życia i osobistych preferencji.

kasetka na leki tygodniowasprzęt medycznykasetki na lekipodziałka do tabletekdrobne akcesoria medyczne