reakcja organizmu na rzucenie palenia

Kaszel i tycie po rzuceniu palenia – jak sobie radzić z negatywnymi skutkami zrywania z nałogiem?

,

Rzucenie palenia przynosi wiele korzyści dla zdrowia, ale skutki, które odczuwamy tuż po odstawieniu nikotyny często bywają dotkliwe. Obawa przed utratą zgrabnej sylwetki i tycie po rzuceniu palenia to dla wielu osób argument przemawiający za dalszym sięganiem po papierosy. Kaszel po rzuceniu palenia może stać się jeszcze bardziej uciążliwy niż podczas trwania nałogu. Jak poradzić sobie ze skutkami odstawienia papierosów i zapomnieć o nich raz na zawsze?

Kaszel po rzuceniu palenia – skąd się bierze?

Palenie papierosów wywołuje szereg konsekwencji niekorzystnych dla zdrowia naszych dróg oddechowych, m.in.:

  • wraz z dymem tytoniowym dostarcza substancji toksycznych, smolistych, drażniących, rakotwórczych
  • uszkadza nabłonek oskrzeli i utrudnia naturalny proces oczyszczania się dróg oddechowych
  • podrażnia błonę śluzową układu oddechowego
  • może prowadzić do zwężenia dróg oddechowych, przewlekłych stanów zapalnych, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, rozedmy płuc, astmy oskrzelowej, raka płuc.

Drogi oddechowe wyściela nabłonek rzęskowy, którego zadaniem jest wyłapywanie i zatrzymywanie zanieczyszczeń, aby nie wnikały w głąb układu oddechowego. Nikotyna hamuje ruchy wykonywane przez rzęski w kierunku krtani i sprawia, że nie są one w stanie pełnić skutecznie swoich funkcji. Jednocześnie pod wpływem palenia papierosów wzrasta ilość śluzu, co w konsekwencji prowadzi do występowania przewlekłego procesu zapalnego. Po rzuceniu palenia zdolność oczyszczania się dróg oddechowych wraca powoli do normy. Jednak odwrócenie skutków wieloletniego palenia musi potrwać, dlatego kaszel po rzuceniu palenia potrafi utrzymywać się miesiącami. Zwykle postrzega się go negatywnie, choć w rzeczywistości to oznaka, że płuca powoli oczyszczają się z wydzieliny. Kaszel po rzuceniu palenia bywa mocno dokuczliwy dla osoby, która zrywa z nałogiem. Co może pomóc go złagodzić?

Kaszel palacza po rzuceniu palenia – jak sobie z nim radzić?

  • Zadbaj o prawidłowe nawodnienie organizmu, aby upłynnić zalegającą wydzielinę. Oprócz niegazowanej wody, warto postawić też na napary ziołowe np. z rumianku.
  • W przypadku uporczywego kaszlu sięgnij po leki na kaszel, ułatwiające odkrztuszanie flegmy lub hamujące odruch kaszlu. Możesz skorzystać też z domowych sposobów takich jak np. inhalacje solą fizjologiczną.
  • Kaszlowi palacza po rzuceniu palenia często towarzyszy ból gardła i suchość w ustach. Nieprzyjemne objawy pomogą złagodzić preparaty z porostem islandzkim takie jak Fiorda lub Isla Cassic pastylki do ssania, które działają kojąco na podrażnioną błonę śluzową gardła i krtani oraz wspierają tworzenie się na jej powierzchni warstwy ochronnej.
  • Do naturalnych substancji sprzyjających łagodzeniu kaszlu i bólu gardła należą prawoślaz, rozmaryn, imbir, tymianek, miód – ten ostatni warto wypijać z mlekiem i masłem.
  • Postaw na regularną aktywność fizyczną, która również pomaga w pozbyciu się zalegającej wydzieliny i łagodzi kaszel palacza po rzuceniu palenia.
  • Wzbogać dietę o produkty bogate w antyoksydanty, które wspomagają oczyszczanie organizmu i neutralizują działanie wolnych rodników. Należą do nich m.in. owoce takie jak: aronia, żurawina, czarna porzeczka, maliny, warzywa: natka pietruszki, pomidory, brukselka, papryka, warzywa kapustne, a także pestki dyni, orzechy, kasza gryczana czy olej słonecznikowy.

Rzucenie palenia a tycie – z jakimi problemami musisz się zmierzyć?

Tycie po rzuceniu palenia to jedna z najczęstszych obaw, jakie pojawiają się u osób zamierzających zerwać z dotychczasowym nałogiem. Trudno z nią dyskutować, ponieważ tuż po zaprzestaniu palenia sporo osób rzeczywiście przybiera na wadze. Co jest tego przyczyną i jak poradzić sobie z problemem?

# Problem 1 – Reakcja organizmu na rzucenie palenia: większy apetyt

Nikotyna tłumi apetyt, a jej odstawienie sprawia, że z większą intensywnością odczuwamy smaki i zapachy. Jedzenie zaczyna smakować lepiej i sprawia większą przyjemność. To dlatego w okresie zrywania z nałogiem zaleca się zwrócenie szczególnej uwagi na stosowaną dietę oraz ilość spożywanych kalorii, których nadwyżka prowadzi do wzrostu wagi. Aby łatwiej poradzić sobie ze wzmożonym apetytem i zapobiec tyciu po rzuceniu palenia, warto podzielić posiłki na mniejsze porcje i jeść częściej. Pomocne bywa również przygotowanie niskokalorycznych przekąsek z bogatych w antyoksydanty owoców i warzyw, po które będziemy mogli sięgnąć zawsze wtedy, gdy głód dopadnie nas między posiłkami. Sposobem na ograniczenie kaloryczności potraw, przy jednoczesnym dostarczeniu organizmowi składników odżywczych, mogą być także koktajle odchudzające stosowane zamiast posiłku. Reakcją organizmu na rzucenie palenia mogą być zaparcia, dlatego warto do diety wprowadzić produkty z błonnikiem, które oprócz zapewnienia uczucia sytości wspomogą również pracę jelit i procesy trawienne. Głód bywa mylony z pragnieniem, stąd warto zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu.

# Problem 2 – Co zrobić z rękami?

Poza uzależnieniem od nikotyny palenie to też nawyk fizycznego sięgania po papierosa w różnych sytuacjach – po przebudzeniu, po jedzeniu, w trakcie przerwy w pracy. Warto już na samym początku zastanowić się czym go zastąpimy, aby uniknąć mechanicznego chwytania za słodycze i wysokokaloryczne przekąski. Porannego papierosa może zastąpić szklanka wody z cytryną, która zadziała na organizm także oczyszczająco. Po jedzeniu sprawdzi się mycie zębów lub żucie gumy miętowej. Pomocne może okazać się noszenie przy sobie piłeczki antystresowej, którą zawsze można wziąć do ręki. Warto podgryzać też orzechy – jednak tylko w niewielkiej ilości, ponieważ oprócz cennych dla organizmu składników odżywczych dostarczają też wielu kalorii.

# Problem 3 – Spowolniony metabolizm i obniżone samopoczucie

Kiedy przestajemy palić nasz metabolizm nieco zwalnia. To efekt odstawienia nikotyny, której działanie sprawia, że organizm spala więcej kalorii. Warto wtedy postawić na inne działania, które podkręcą tempo metabolizmu i zwiększą zużycie energii. Najlepiej w tej roli sprawdzi się aktywność fizyczna. Sport nie tylko pozwala uniknąć nadwyżki energetycznej, ale także ma jeszcze jedną ważną zaletę. Nikotyna działa na organizm pobudzająco oraz stymuluje wydzielanie neuroprzekaźników (dopamina), co sprawia, że czujemy się radośni i szczęśliwsi. Reakcją organizmu na rzucenie palenia jest z kolei rozdrażnienie oraz pogorszenie samopoczucia. Endorfiny i inne substancje wydzielane po treningu pozwalają rozładować nagromadzone napięcie oraz sprawiają, że zaczynamy czuć się lepiej mimo braku papierosa. W ograniczeniu negatywnych skutków głodu nikotynowego pomagają również preparaty na rzucanie palenia. Nic nie zastąpi silnej woli, ale zamierzając rzucić palenie warto rozważyć skorzystanie np. z nikotynowej terapii zastępczej lub środków z cytyzyną, które ułatwiają wytrwanie w postanowieniu. Więcej na ten temat w artykule: „Koniec z nałogiem. Co pomaga rzucić palenie?”.

zalety rzucenia paleniajak rzucić paleniedesmoxan tabletkirecigar tabletkisposoby na rzucenie palenia