żel plemnikobójczy

Czym jest żel plemnikobójczy i jak wybrać najlepszy?

,

Żel plemnikobójczy jest jedną z coraz częściej wybieranych metod antykoncepcyjnych. Jego zastosowanie jest proste, jednak należy wybrać ten najbardziej odpowiedni dla siebie. Jakie żele antykoncepcyjne dostępne są na rynku i jak wybrać ten właściwy?

Jaki żel plemnikobójczy wybrać?

Żele plemnikobójcze można podzielić na kilka grup w zależności od składu. Ich zadaniem jest unieruchomienie lub zabicie spermy, co ma uniemożliwić zapłodnienie. Ten środek antykoncepcyjny stosuje się samodzielnie lub w połączeniu z kapturkiem, czy też diafragmą. Zawsze przed użyciem nowego żelu plemnikobójczego, należy zapoznać się z treścią ulotki, która wskaże, czy dodatkowe środki antykoncepcyjne są potrzebne.

Jak działają żele plemnikobójcze?

Żel antykoncepcyjny może zawierać nonoksynol-9, którego zadaniem jest unieruchomienie plemników i zatrzymanie ich w drodze do zapłodnienia. Nie działa on na już zapłodnione jajeczko ani nie działa poronnie. Z tego względu należy zastosować nową dawkę żelu przed każdym stosunkiem. Ta substancja nie wpływa również w żaden sposób na materiał genetyczny plemnika. Oznacza to, że jeżeli do zapłodnienia dojdzie, żel nie wpłynie negatywnie na rozwój płodu.

Inną grupą żeli plemnikobójczych są te z zawartością kwasu mlekowego jako głównego składnika i mleczanu sodu.. Te substancje i tak występują naturalnie w organizmie kobiety, dlatego żele tego typu uznawane są za bardziej naturalne i przyjazne ciału kobiety. Kwas mlekowy i mleczan sodu zmniejszają pH pochwy, przez co stwarzają kwaśne i nieprzyjazne plemnikom środowisko.

Żele bez zawartości nonoksynolu-9 zaleca się stosować razem z kapturkiem antykoncepcyjnym lub diafragmą.

Dla kogo żele plemnikobójcze?

Żel plemnikobójczy wybierają osoby, które nie chcą bądź nie mogą stosować hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Substancja czynna (nonoksynol-9 lub mleczan sodu) nie wnikają do krwi ani tkanek i są usuwane z organizmu w procesie samooczyszczania pochwy. Najczęściej wybierają je pary monogamiczne, które nie potrzebują stosować innych mechanicznych metod, jak na przykład prezerwatywy. 

Jak stosować żel plemnikobójczy?

Do każdego produktu dołączona jest szczegółowa ulotka stosowania, jednak schemat przy większości z nich jest ten sam. Żele, które aplikuje się bezpośrednio do środka pochwy, dostępne są w formie jednorazowych aplikatorów. Po każdym użyciu aplikator należy wyrzucić, aby zminimalizować ryzyko infekcji. 

Te żele plemnikobójcze, które zawierają jedynie naturalne substancje, można aplikować na powierzchnię kapturka antykoncepcyjnego lub diafragmy, po czym to je umieszcza się w pochwie. 

Jak wybrać żel plemnikobójczy?

Przy wyborze najlepszej dla siebie metody antykoncepcji najlepiej zawsze poradzić się swojego lekarza ginekologa. Będzie on w stanie, na podstawie wywiadu i badania lekarskiego, wskazać, która metoda będzie skuteczna i bezpieczna. 

Komu nie są zalecane żele plemnikobójcze?

Należy pamiętać, że żel plemnikobójczy, podobnie jak każda inna metoda antykoncepcji, nigdy nie daje 100% pewności. Jeżeli kiedykolwiek wcześniej wystąpiły infekcje lub reakcje alergiczne na składniki produktu, również nie należy go stosować. 

Żel antykoncepcyjny nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, chyba że stosowany jest z dodatkowymi, mechanicznymi środkami antykoncepcyjnymi. Dlatego osoby narażone na zakażenie powinny wybrać inną metodę antykoncepcji.

monitor płodnościżel plemnikobójczy contragelcaya diaphragm żel antykoncepcyjnypersona testy płodnościcaya diaphragma kapturek dopochwowy