alergia na pyłki

Alergia na pyłki: objawy i leczenie. Co pyli w kwietniu, a co w maju?

,

Sezon na pyłki rozpoczyna się już w połowie lutego i może trwać nawet do listopada. Pylenie drzew i traw pozwala roślinom rosnąć i dojrzewać, ale dla wielu ludzi oznacza powrót uciążliwych dolegliwości takich jak katar, zaczerwienione spojówki czy drapanie w gardle. Alergia na pyłki powoduje wiele nieprzyjemnych objawów – jak sobie z nimi poradzić?

Alergia to inaczej reakcja nadwrażliwości, w wyniku której system odpornościowy stara się usunąć z organizmu czynniki, które w rzeczywistości wcale mu nie zagrażają. Jednym z nich są pyłki drzew, traw i chwastów unoszące się w powietrzu.

Alergia na pyłki – objawy

Katar sienny jest jednym z najpopularniejszych rodzajów alergii spotykanych u ludzi. Alergiczny nieżyt nosa utrzymuje się zwykle przez 2-3 miesiące, a w niektórych przypadkach trwać może nawet cały rok. W odróżnieniu od zwykłego kataru, który po kilku dniach zwykle gęstnieje, katar sienny pozostaje bezbarwny i wodnisty. Inne objawy uczulenia na pyłki to także swędzące okolice nosa i zaczerwienione spojówki oraz suchy i męczacy kaszel. Objawy alergii na pyłki pojawiają się również w jamie ustnej i są odczuwane głównie jako drapanie w gardle. Dzieje się tak, ponieważ wydzielina spływająca po tylnej ścianie gardła podrażnia błonę śluzową, prowadząc do jej obrzęku. Śluz gromadzący się w zatokach przynosowych może prowadzić także do bóli głowy.

Objawy alergii na pyłki a przeziębienie

Objawy uczulenia na pyłki łatwo pomylić z przeziębieniem. Jeśli nie jesteśmy pewni, co nam dolega, warto przyjrzeć się częstotliwości występowania poszczególnych symptomów. Jeśli regularnie kichamy i łzawią nam oczy, możemy podejrzewać, że jest to alergia na pyłki. Kaszel, gorączka i nasilony ból gardła będą świadczyć z kolei o tym, że raczej mamy do czynienia z przeziębieniem. Warto również pamiętać, że przeziębienie trwa około tygodnia. Objawy uczulenia na pyłki towarzyszą choremu długotrwale.

Testy na alergię

Nie każdy rodzaj pyłku jest szkodliwy dla alergika. Chory może być uczulony wyłącznie na pyłek jednego gatunku roślin lub na kilka rodzajów pyłków. Do ustalenia na co jesteśmy uczuleni, służą testy na alergię wykonywane przez lekarzy alergologów. Uczulenie na pyłki najczęściej werfikuje się, wykonując testy skórne. Zwykle niewielka ilość czynników alergizujących zostaje wstrzyknięta pacjentowi śródskórnie. Testy na alergię związaną z pyłkami przeprowadza się także punktowo, z kolei u małych dzieci testy na alergię wykonywane są z krwi. Testy na alergię należy przeprowadzić poza sezonem pylenia, w związku z czym najlepiej umówić się na nie późną jesienią lub zimą.

Kalendarz alergika. Co pyli w kwietniu, a co w maju?

Pyłki należą do rodzaju alergenów, które bardzo trudno wyeliminować ze swojego otoczenia. Kalendarz alergika pozwala ustalić, które rośliny pylą w danym okresie i z jakim natężeniem. Warto pamiętać, że w różnych regionach Polski stężenie poszczególnych pyłków będzie inne.

Co pyli w kwietniu?

 • brzoza
 • topola
 • dąb
 • olsza
 • leszczyna
 • cladosporium
 • alternaria.

Co pyli w maju?

 • trawy
 • dąb
 • babka
 • szczaw
 • pokrzywa
 • cladosporium
 • alternaria
 • brzoza
 • topola.

Kalendarz alergika ułatwia zaplanowanie i podjęcie działań profilkatycznych. Co można zrobić, aby zminimalizować uciążliwe dolegliwości? W okresie nasilonego pylenia gatunków roślin, na które jesteśmy uczuleni, należy ograniczyć ilość spacerów w pobliżu łąk i lasów. Warto również wybierać się na przechadzkę wczesnym rankiem lub po deszczu. Praktycznym dodatkiem będą okulary przeciwsłoneczne, które zabezpieczą spojówki przed alergenami. Po powrocie do domu należy umyć ręce i zmienić ubranie.

Alergia na pyłki – leczenie

Leki na alergię dostępne są w większości bez recepty. Najpopularniejszymi preparatami są leki przeciwhistaminowe, których zadaniem jest powstrzymanie działania histaminy, odpowiadającej za aktywowanie objawów reakcji alergicznej. Leki przeciwhistaminowe hamują uciążliwe dolegliwości i zmniejszają częstotliwość ich występowania. Z silnymi objawami alergii lepiej radzą sobie leki przeciwhistaminowe I generacji, mogą jednak powodować skutki uboczne, w tym zmęczenie i senność. Leki przeciwhistaminowe II generacji są lepiej tolerowane przez organizm i polecane osobom, które odczuwają łagodne objawy alergii na pyłki. Kurację lekami najlepiej rozpocząć już na kilka tygodni przed okresem nasilonego pylenia. Krople do nosa obkurczające błonę śluzową złagodzą katar sienny i ułatwią oddychanie. Nie należy jednak stosować ich dłużej niż jest to zalecane w ulotce. Ostry alergiczny nieżyt nosa można leczyć także preparatami sterydowymi. W aptece dostępne są również krople i wyroby farmaceutyczne do przemywania oczu.

Uczulenie na pyłki leczy się w sposób objawowy. Podawane preparaty jedynie łagodzą uciążliwe dolegliwości, ale nie prowadzą do ich wyeliminowania. Jedynym sposobem, który może pomóc trwale uporać się z objawami alergii jest immunoterapia, czyli popularne odczulanie.

preparaty na alergięleki na alergięleki na katar alergicznyalergia okasposoby na alergie