owulacja i kalendarzyk

Co to jest owulacja i kiedy przebiega?

, ,

Owulacja to termin określający uwolnienie jaja płodowego z jednego jajnika kobiety. Przemieszcza się ono w dół jajowodu, gdzie może nastąpić zapłodnienie przez nasienie. Jak dokładnie przebiega owulacja, czemu służy i o czym świadczą anomalie?

Ile trwa owulacja?

Chociaż przyjęło się, że dni płodnych może być około dziesięciu, sama owulacja trwa tylko jeden dzień. Następuje w środku cyklu menstruacyjnego kobiety, około dwóch tygodni przed spodziewaną miesiączką. Nie można jednak z całą pewnością określić czasu jej wystąpienia, ponieważ na owulację ma wpływ szereg czynników. Poza tym, u każdej kobiety ten proces przebiega inaczej.

Śledzenie całego procesu owulacji to jedna z metod antykoncepcyjnych, określanych mianem naturalnej lub kalendarzyka małżeńskiego. Nazwa ta wynika z braku ingerencji chirurgicznej lub mechanicznej w ciało kobiety, a opiera się jedynie na jej naturalnym cyklu menstruacyjnym. Wiedza o tym, kiedy następuje owulacja, może być bardzo pomocna w określaniu dni płodnych i niepłodnych. Dotyczy to zarówno kobiet, które unikają zajścia w ciążę, jak i tych, które chcą powiększyć rodzinę.

Cykl menstruacyjny i owulacja

W każdym cyklu menstruacyjnym – od pierwszego dnia miesiączki do dnia poprzedzającego następną, jajnik uwalnia jedną komórkę jajową. Tym samym, z każdym cyklem, ciało kobiety przygotowuje się do poczęcia potomstwa, co jest procesem całkowicie niezależnym od nas. Szacuje się, że w ciągu całego swojego życia, zdrowa kobieta owuluje około 300-400 razy, co daje od 25 do 33 lat płodnych. W rzeczywistości, owulacja może być zachwiana przez czynniki zdrowotne lub stresowe, czy też może ona w ogóle nie występować.

Z każdym przebiegającym prawidłowo cyklem menstruacyjnym, ciało kobiety przygotowuje się do potencjalnego zapłodnienia. Jest on regulowany przez dwa hormony żeńskie – estrogen i progesteron, a także przez hormon luteinizujący. Umożliwiają one dojrzewanie i uwolnienie komórki jajowej, dlatego wszelkie anomalie hormonalne mogą zaburzyć cały proces.

Kiedy dochodzi do zapłodnienia podczas owulacji?

Chociaż dni płodnych może być nawet kilkanaście w jednym cyklu, jajeczkowanie to ten jeden dzień w całym cyklu owulacyjnym, kiedy zapłodnienie jest faktycznie możliwe. Żywe plemniki mogą przebywać w układzie rozrodczym kobiety do 5 dni po stosunku płciowym, ale optymalny czas na współżycie (jeśli dąży się do zapłodnienia) określa się na 12-24 godziny przed uwolnieniem jaja z jajnika. Gdy do zapłodnienia dojdzie, komórka jajowa przemieszcza się do macicy, gdzie się zagnieżdża i przechodzi cykl rozwojowy w płód.

Skąd więc menstruacja? Podczas owulacji, macica otrzymuje sygnał, że może dojść do zapłodnienia, przez co jej ściany stają się grubsze i gęściej wyściełane. Jeżeli jajo płodowe dociera do macicy niezapłodnione, około 14 dni później, ta wyściółka jest niejako zrzucana w postaci miesiączki.

Fakty i mity na temat owulacji

Jeśli menstruuję, oznacza to, że doszło do owulacji. MIT

To, że wystąpił okres, nie oznacza, że jajo płodowe zostało uwolnione z jajnika. Kobiety, które menstruują co miesiąc, ale nie mogą zajść w ciążę przez długi czas mimo starań, powinny skonsultować się z lekarzem w celu określenia, czy występuje u nich brak owulacji.

Naturalne metody antykoncepcji są najskuteczniejsze. MIT

W porównaniu do metod hormonalnych lub mechanicznych, są na pewno najbezpieczniejsze dla ciała kobiety (nie uwzględniając chorób przenoszonych drogą płciową). Należy jednak pamiętać, że ŻADNA metoda antykoncepcji nie daje nigdy 100% pewności.

Owulacja zawsze występuje w tym samym czasie. MIT

Na czas występowania owulacji mają wpływ czynniki środowiskowe, zdrowotne, a nawet stres. U jednej kobiety mogą więc wystąpić pewne anomalie w owulacji.

Można zajść w ciążę podczas okresu. FAKT

Miesiączka nie zawsze równa się krwawieniu. Wydalanie starego jaja płodowego może trwać bardzo krótko, podczas gdy krwawienie będzie się wydłużało. Daje to mylne wrażenie, że okres trwa długo, podczas gdy nowe jajo płodowe zostaje w tym czasie uwolnione. Nie zdarza się to jednak zbyt często.

Mogą wystąpić objawy owulacji. FAKT

Chociaż nie wszystkie kobiety tak to odczuwają, u niektórych występuje bolesna owulacja. Jeśli taki ból pojawia się co miesiąc w tej samej okolicy i w mniej więcej tym samym czasie, jest to znak, że następuje owulacja. Innym objawem owulacji może być duża ilość lepkiego śluzu , którego zadaniem jest ułatwić dotarcie plemników do komórki jajowej.

monitor płodności personajak określić dni płodneclearblue test owulacyjnyabtei krople uspokajającemonitor clearblue