squalane inci

Squalane – INCI

,

squalane inci

Składnik aktywny, emolient tłusty pochodzenia naturalnego: roślinnego i zwierzęcego oraz syntetycznego. Występuje naturalnie w skórze, jest wydzielany razem z sebum w celu ochrony skóry przed utratą wilgoci. Tworzy warstwę okluzyjną.

Bywa dodawany do preparatów kosmetycznych jako nośnik innych substancji aktywnych, tak zwany promotor przejścia, w którym ułatwia składnikowi dotarcie do głębszych warstw skóry.

Najlepiej nadaje się do stosowania u osób o cerze suchej, skłonnej do podrażnień i atopowej z uwagi na film ochronny, który pozostawia na powierzchni skóry.

Może działać komedogennie, jeżeli stosowany jest samodzielnie i na skórę ze skłonnością do przetłuszczania, ale uważany jest za bezpieczny i nie alergizujący. Jako że występuje naturalnie w skórze, może być stosowany przez kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Skwalan – co to jest?

Jest to nasycony węglowodór – uwodorniona wersja skwalenu. Dzięki uwodornieniu, jego postać jest bardziej stabilna i nadaje się do stosowania w formulacjach kosmetycznych. Jego struktura charakteryzuje się długim, lecz prostym łańcuchem, dzięki czemu jest odporny na utlenianie. Skwalan jest w pełni nasycony, zbudowany z wiązań pojedynczych. To sprawia, że jedną z jego cech jest stabilność oksydacyjna – nie ulega działaniu wolnych rodników w takim stopniu, jak niektóre inne składniki.

Skwalan w kosmetykach

Skwalan jako węglowodór jest hydrofobowy, co oznacza, że odpycha cząsteczki wody (w odróżnieniu od składników hydrofilowych, np. kwasu hialuronowego czy gliceryny. Znajdziemy go zarówno w kosmetykach do spłukiwania, jak i niespłukiwalnych.

W kremach do skóry twarzy będzie pomagał innym składnikom aktywnym w działaniu, a sam wytworzy na powierzchni skóry film ochronny.

W piankach i żelach do mycia jego zadaniem jest nie dopuścić do nadmiernego zdarcia płaszcza hydrolipidowego skóry, który chroni ją przed podrażnieniem. Zmniejsza uczucie suchości i ściągnięcia po umyciu skóry, nawet jeśli kosmetyk ma działanie złuszczające.

Jest też częstym składnikiem szamponów, odżywek i masek do włosów kondycjonujących włosy. Utrudnia wyparowywanie wilgoci z łuski. Tym samym chroni je przed działaniem wysokiej temperatury z urządzeń do stylizacji. Włosy stają się gładkie i łatwe w ułożeniu, a zamknięte łuski przyczyniają się do wzmocnienia naturalnego połysku. Nie obciąża przy tym włosów za bardzo, dzięki czemu wyglądają na świeże i zadbane.

Skwalan – właściwości

Właściwosci skwalanu zostały docenione nie tylko w kosmetologii, ale i w innych dziedzinach.

W farmakologii znalazł zastosowanie w produkcji kosmetyków dermatologicznych przeznaczonych dla skóry wymagającej szczególnej opieki – nadmiernie przesuszonej i skłonnej do atopii. Bywa obecny w składach kosmetyków dla skóry osób przechodzących terapię onkologiczną, np. emulsji w sprayu RadioCALM. Z uwagi na swoje natłuszczające właściwości dodawana jest również do kremów i maści na zajady.

Składnik ten, ale w formie skwalenu, pozyskiwany z wątroby rekina jest również popularnym suplementem diety. Wykazuje on szereg właściwości prozdrowotnych, m.in. przeciwutleniające, wspierające układ odpornościowy, a nawet przeciwnowotworowe.

Kontrowersje związane ze skwalenem

Skwalen, a więc nienasycony prekursor skwalanu, pozyskiwany jest w różnorodny sposób. Coraz częściej czerpany jest ze źródeł roślinnych, jednak przez wiele lat głównym źródłem były rekiny grenlandzkie. To spowodowało szeroko zakrojony sprzeciw osób zajmujących się obroną przyrody i środowiska naturalnego, ponieważ czerpanie go z tych zwierząt mogło prowadzić do zakłócania ekosystemu.

Skwalen stosowany jest w szczepionkach jako adjuwant mający za zadanie wzmocnić odpowiedź immunologiczną. Po jakimś czasie od pojawienia się go w składach szczepionek na grypę pojawiły się błędne informacje, że skwalen, a więc i szczepionki, w których jest składzie, mogą wywoływać choroby autoimmunologiczne. Badania wykonane do dzisiaj pod tym kątem nie potwierdziły tej tezy.

Skwalan znajdziemy w takich kosmetykach jak: