olej z pestek malin właściwości

Olej z pestek malin – właściwości i zastosowanie

,

olej z pestek malin właściwości

Olej z pestek malin zyskuje coraz większą popularność w dziedzinie naturalnej pielęgnacji. Wachlarz jego właściwości jest imponujący, zarówno dla skóry i dla włosów. Dlatego warto włączyć go do swojej codziennej pielęgnacji?

Właściwości owocu maliny

Maliny są nie tylko pyszne, ale i bardzo zdrowe. Należą do grupy owoców jagodowych, które są pełne polifenoli, błonnika pokarmowego, a przy tym są niskokaloryczne. Doskonale działają na pracę układu pokarmowego, a ich spożycie jest korzystne dla osób uskarżających się na zaparcia.

Maliny stanowią bogactwo witamin niezbędnych nam dla prawidłowego funkcjonowania na co dzień. Na czoło peletonu tutaj wysuwa się witamina C, która wzmacnia układ odpornościowy, ale tez aktywnie walczy z wolnymi rodnikami i wspiera produkcję kolagenu w skórze. Maliny zawierają również witaminę K, witaminę E, kwas foliowy i mangan.

Maliny znane są z wysokiej zawartości przeciwutleniaczy, w tym kwasu elagowego, znanych z silnych właściwości przeciwzapalnych, mających potencjał walki ze stresem oksydacyjnym. Nie oznacza to oczywiście, że jedzenie malin może zastępować stosowanie leków, ale z pewnością jest to jedna z najzdrowszych rzeczy, jakie możemy spożywać w sezonie i poza nim (jeśli lubimy owoce mrozić).

Olej z pestek malin – pozyskiwanie

Olej produkowany z malin wykazuje podobny profil odżywczy, co owoce. Najpopularniejszą metodą pozyskiwania go jest tłoczenie na zimno, tj. wyciskanie go z nasion bez użycia wysokiej temperatury. Dzięki temu większość wartości odżywczych zostaje zachowana, szczególnie te, które w wyniku działania czynników termicznych mogłyby ulec degradacji. W przypadku kosmetologii, olej z pestek malin może być również pozyskiwany za pomocą substancji chemicznych, jednak w tym przypadku istnieje ryzyko, że część dobroczynnych właściwości zostanie utracona.

Olej z pestek malin – efekty zdrowotne

Olej z pestek malin jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, szczególnie kwasy omega-3 i omega-6, które wykazują dobroczynne właściwości dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego, wspierania funkcji poznawczych oraz zdrowia mózgu, a także utrzymania prawidłowych funkcji układu immunologicznego.

Ponadto, olej z pestek malin zawiera wiele przeciwutleniaczy, w tym witaminy E oraz polifenoli. Są one bardzo skuteczne w neutralizowaniu wolnych rodników i niwelowania procesu utleniania komórek. Stres oksydacyjny odpowiedzialny jest za wywoływanie uszkodzeń i starzenia się komórek skóry. Co prawda proces ten jest całkowicie naturalny i nieunikniony, ale dzięki olejkowi z malin może zostać spowolniony. Olej zawiera również kwas linolenowy należący do grupy kwasów omega-3, który może pomóc zmniejszyć ogólnoustrojowy stan zapalny.

Olej z pestek malin – jak stosować?

Olej z pestek malin można spożywać pod warunkiem, że zakupimy butelkę preparatu przeznaczonego właśnie do tego celu. Nie jest zatem zalecane stosowanie w kuchni olejku, który kupujemy w celach pielęgnacyjnych, ponieważ producent nie określa nam jego bezpieczeństwa. W drugą stronę działa to inaczej – olej z przeznaczeniem do kuchni możemy z powodzeniem zastosować na skórę i włosy. Pamiętajmy również, że czym innym jest olejek wyciskany lub ekstrahowany z pestek malin, a czym innym olejek eteryczny z malin. Ten, w formie nierozcieńczonej, może działać na skórę drażniąco i zdecydowanie nie nadaje się do spożycia.

Olej z pestek malin na twarz

Kwasy: alfa-linolenowy oraz linolowy pomagają utrzymać prawidłowe nawilżenie skóry oraz zapobiegają utracie wilgoci. Działają więc dwutorowo – aktywnie i biernie nawilżając. Dzięki temu nadaje się do stosowania przy skórze wrażliwej oraz suchej. Co ciekawe, może on pochłaniać promienie ultrafioletowe, ale nie powinny one w żadnym wypadku zastępować tradycyjnego filtra. Pamiętajmy, że preparaty przeciwsłoneczne produkowane są w sposób zapewniający kompleksową ochronę, lecz kosmetyków z olejem malinowym można używać wspomagająco.

Przeciwutleniacze zawarte w oleju z pestek malin pomagają zapobiegać uszkodzeniom powodowanym przez wolne rodniki – główny czynnik starzenia się skóry. Pomagają one zmniejszyć widoczność drobnych zmarszczek i linii mimicznych oraz poprawiają elastyczność skóry. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym korzystnie również działa na skórę problematyczną i ze skłonnością do trądziku, dzięki czemu znalazł zastosowanie w kosmetykach do niej przeznaczonych, np. olejku Phytoderma.

Olej z pestek malin można spotkać w różnorodnych produktach pielęgnacyjnych do pielęgnacji twarzy i ciała: kremach, balsamach i preparatach myjących. Właściwości pielęgnacyjne ekstraktu i oleju z pestek malin można również spotkać w produktach łączących właściwości relaksacyjne i pielęgnujące, np. kryształkach do kąpieli Kneipp.

Olej z pestek malin na włosy

W obliczu rosnącej świadomości dotyczącej pielęgnacji PEH włosów, nie dziwi fakt, że ich olejowanie stało się coraz bardziej popularne. Nie inaczej jest w tym przypadku. Olejek z pestek malin sprawdzi się na włosach o średniej do wysokiej porowatości z uwagi na dużą zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych. Może włosy nawilżyć, ale przede wszystkim podziała na niego okluzyjnie, blokując utratę wilgoci z włosa. W ten sposób je skondycjonuje. Włosy staną się gładkie, miękkie i elastyczne w układaniu, nie będą się puszyć. Nie bez znaczenia jest również zawartość witaminy E, która może je chronić przed działaniem szkodliwych czynników środowiskowych.

Włosy możemy olejować bezpośrednio olejkiem, nakładać na całą długość lub tylko na końcówki, lub korzystać z gotowych preparatów zawierających ten składnik, tj. szamponów i odżywek.