gliceryna

Glycerin – INCI

,

glycerin

Gliceryna – INCI

Substancja humektantowa – wiąże cząsteczki wody, zachowując ją w miejscu zastosowania (skóra, włosy, powierzchnie syntetyczne, żywność). Może być stosowana jako składnik aktywny lub bazowy. W drugim przypadku zapobiega nadmiernej lepkości produktu i sprawia, że jest łatwiejszy w obsłudze, np. rozsmarowywaniu.

Może nawilżać sama w sobie lub promować przenikanie innych substancji do naskórka. Działa również jako konserwant, ponieważ utrudnia rozwój bakterii w środowisku wodnym.

Może mieć pochodzenie naturalne: roślinne lub zwierzęce oraz syntetyczne.

Uważana za niekomedogenną, niealergizującą, bezpieczną dla dzieci i kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.

W składzie INCI nosi nazwę Glycerin, ale znajdziemy ją również jako glicerol oraz propano-1,2,3-triol.

Gliceryna – właściwości nawilżające

Glicerol jest substancją typowo nawilżającą i rozwija całość swoich właściwości w różnorodny sposób. Jest higroskopijna, co oznacza, że zatrzymuje cząsteczki wody w odpowiednim miejscu oraz umożliwia jej wniknięcie do skóry czy w łuski włosa. Podobnie się dzieje z innymi składnikami aktywnymi kosmetyków, dlatego uważana jest za tak zwany promotor przejścia. Jeśli połączy się ją z typowymi humektantami jak mocznik, kwas hialuronowy czy dekspantenol, będą one mogły łatwiej spenetrować barierę skórną. Działanie nawilżające glicerol wykazuje w stężeniu niskim.

Nadaje się do zastosowania w kosmetykach do twarzy, włosów i całego ciała. Jako humektant, polecana jest szczególnie włosom niskooporowym, chociaż jest częstym składnikiem odżywek, masek i szamponów emolientowych i proteinowych. Dzięki jej właściwościom popularne stały się mydełka glicerynowe, które w odróżnieniu od zwykłych kostek mydlanych, nie wysuszają i nie naruszają bariery hydrolipidowej skóry.

Glicerynę można kupić w aptece jako samodzielny produkt i dodawać do kosmetyków, należy jednak pamiętać o właściwym jej rozcieńczeniu.

Gliceryna – zastosowanie w przemyśle spożywczym i medycznym

Jako dodatek do żywności można ją znaleźć jako glicerynę, glicerol lub pod symbolem E422. Tak zwana gliceryna spożywcza ma bardzo wysoką zawartość czystej gliceryny w stosunku do wody, ponieważ jej właściwością ma być hamowanie aktywności cząsteczek wody, która umożliwia rozwój bakterii. Ma ona również regulować konsystencję produktów spożywczych.

Glicerol można często spotkać jako składnik leków i wyrobów medycznych. W średnim i wysokim stężeniu może wysuszać, dlatego bywa dodawana do środków odkażających do skóry. W ten sam sposób działają również płyny do płukania ust z dodatkiem gliceryny – oczyszczając jamę ustną. Gliceryna jest również częstym składnikiem środków doodbytniczych.

Gliceryna – szkodliwość

Przypadki szkodliwości gliceryny są rzadkie i najczęściej wynikają ze specyficznej dla osoby alergii lub nieodpowiedniego zastosowania produktu lub czystej substancji. Stąd uważana jest za bezpieczną i niealergizującą. Stosowana w zbyt dużym stężeniu może dać efekt przeczyszczający i nadmiernie przesuszać skórę.

Gliceryna jest składnikiem takich produktów kosmetycznych jak: