nadmierne wypadanie włosów

Przyczyny wypadania włosów. Co powinno Cię zaniepokoić?

,

Przyczyny wypadania włosów mogą mieć bardzo różne podłoże: od prostych codziennych czynności, które destrukcyjnie wpływają na mieszki włosowe, przez niedobory witamin i składników odżywczych, aż po poważne zaburzenia hormonalne i choroby. Podstawą odpowiedniego leczenia jest poprawne zdiagnozowanie czynnika, który odpowiada za nadmierną utratę włosów. Sprawdź, co może mieć wpływ na kondycję Twoich włosów.

Przyczyny wypadania włosów

  • Zła dieta

Wypadajace włosy to często efekt stosowania niezdrowych diet odchudzających. Gwałtowne ograniczenie ilości spożywanych kalorii bez kontroli ze strony dietetyka skutkuje szkodliwymi niedoborami. Zbilansowana dieta powinna zawierać odpowiednią ilość podstawowych składników odżywczych oraz mikro- i makroelementów. Dla kondycji włosów ogromne znaczenie mają białko, żelazo oraz cynk. Z utratą włosów może wiązać się również niedobór witamin – w szczególności biotyny (witamina H) czy witaminy D oraz nadmiar witaminy A.

  • Niewłaściwa pielęgnacja

Mowa tu nie tylko o mocno inwazyjnych zabiegach fryzjerskich, ale także codziennych, pozornie niewinnych rytuałach. Włosom nie służą zabiegi gorącym powietrzem takie jak suszenie czy prostowanie oraz częsta koloryzacja. Na stan włosów wpływają też czynniki fizyczne. Na przykład zbyt mocne ściskanie włosów gumką, które może uszkadzać mieszki włosowe. Utratę włosów mogą intensyfikować także czynniki zewnętrzne. Dlatego warto chronić je przed wiatrem, mrozem czy promieniami UV, nosząc nakrycia głowy odpowiednie do danej pory roku.

  • Styl życia

Na kłopoty z włosami może mieć wpływ zarówno jedno gwałtowne i traumatyczne w skutkach przeżycie, jak również stan, w którym długotrwale funkcjonujemy w stresogennych warunkach. Stres w pracy czy w rodzinie nie pozostaje obojetny dla organizmu. Jednym z jego niepożądanych rezultatów są zaburzenia w cyklu życia włosa i jego szybsze wkroczenie w fazę telogenową (faza spoczynku). Wypadające włosy bywają także skutkiem regularnego palenia papierosów.

  • Choroby

Wzmożona utrata włosów może towarzyszyć długotrwałym infekcjom wirusowym takim jak grypa czy przeziębienie, jak też wielu innym stanom chorobowym. Do najczęstszych chorób, które mogą wiązać się z wypadaniem włosów zaliczamy m.in.:

– Choroby skóry: łojotokowe zapalenie skóry, grzybica, łuszczyca.

– Choroby ogólnoustrojowe: nowotwory, kiła, toczeń rumieniowaty, cukrzyca.

Na osłabienie kondycji włosów wpływ mają także zaburzenia hormonalne oraz niektóre leki, w szczególności leki immunosupresyjne i preciwzakrzepowe.

Łysienie androgenowe – u kobiet i u mężczyzn

Łysienie androgenowe to choroba, której efektem są wypadające włosy. Zdecydowana większość ludzi zmagających się z problemem łysienia cierpi właśnie na tę przypadłość. W związku z łysieniem androgenowym obserwuje się zaburzenia w cyklu życia włosa. W efekcie faza aktywnego wzrostu włosa nazywana także fazą anagenową ulega skróceniu na rzecz wydłużenia końcowej fazy telogenowej. Przyczyny łysienia androgenowego nie zostały do końca zbadane, jednak za główne podłoże problemu uważa się czynniki genetyczne.

Łysienie androgenowe u mężczyzn może rozpocząć się dość wcześnie, bo jeszcze przed 30. rokiem życia. U kobiet, problem z wypadającymi włosami często daje o sobie znać dopiero po menopauzie. Łysieniem typu męskiego określa się ubytek włosów w okolicach skroni i czoła, który następnie przesuwa się w kierunku środka głowy. Łysienie androgenowe typu kobiecego zaczyna być widoczne w postaci przerzedzenia i utraty włosów w okolicy przedziałka pośrodku głowy.

O ile do stwierdzenia choroby u mężczyzn często wystarczy sam wywiad lekarski, u kobiet wykonywane są dodatkowe badania diagnostyczne. Są nimi m.in. badanie krwi, trichogram, trichoskopia oraz biopsja. Łysienie androgenowe u kobiet nie powinno być lekceważone. Oprócz niekorzystnych zmian w wyglądzie może ono być symptomem świadczącym o poważnych schorzeniach, w tym chorobie nowotworowej. W leczeniu łysienia androgenowego stosuje się m.in. preparaty, które bezpośrednio działają na włosy, zmniejszając ich utratę, ale także leki regulujące aktywność androgenów. Przykładem preparatu dla kobiet, który wpływa zarówno na porost włosów, jak również może być stosowany w ramach profilaktyki łysienia o podłożu genetycznym i hormonalnym jest Priorin kapsułki – suplement diety dostępny bez recepty.

Wypadanie włosów po ciąży

Wypadające włosy mogą być efektem zmian hormonalnych zachodzących w organizmie, a ich charakter czasem bywa wyłącznie przejściowy. Ciąża jest dla kobiet okresem prawdziwej burzy hormonalnej, po której wiele młodych mam zaczyna zauważać nadmierną utratę włosów. Taki stan rozpoczyna się na około 2 miesiące po porodzie. Jakie są przyczyny wypadania włosów w trakcie połogu? W ciąży wzrasta poziom estrogenów, co pozytywnie wpływa na kondycję włosów. Stają się mocne, lśniące i przestają wypadać ze swoją naturalną intensywnością. Po porodzie poziom estrogenu gwałtownie spada. W rezultacie kobiecie jednocześnie zaczynają wypadać włosy, które nie zrobiły tego w trakcie trwania ciąży oraz te, które naturalnie wkroczyły w tym okresie w fazę telogenową. Wzmożone wypadanie włosow po ciąży trwa zazwyczaj kilka miesięcy i mija samoistnie. Aby wzmocnić włosy w tym okresie, warto zwrócić szczególną uwagę na dietę bogatą w odpowiednie składniki odżywcze. Dla kondycji włosów szczególnie ważna jest biotyna, którą znaleźć można w żółtkach jaj, wątróbce, migdałach, tuńczyku czy soi. W celu uzupełnienia witamin siegnąć można także po suplementy diety (Biotyna 10 mg), jednak w okresie laktacji ich zastosowanie należy wcześniej skonsultować z lekarzem.

Znając przyczyny wypadania włosów, łatwiej radzić sobie z jego konsekwencjami. Diagnoza nie zawsze jest oczywista, dlatego swoje wątpliwości warto skonsultować z lekarzem – dermatologiem, ale także endokrynologiem. Osobą wyspecjalizowaną w problemach skóry głowy oraz włosów jest także trycholog.

tabletki na wypadanie włosówpreparaty na wypadanie włosówdomowe sposoby na wypadanie włosówampułki na wypadanie włosówvichy dercos szampon