cukrzyca typu 1 i 2

Cukrzyca u dzieci typu 1 i 2: co warto wiedzieć?

,

Jest to coraz częściej pojawiający się problem zdrowotny w rozwiniętych gospodarkach. Cukrzyca u dzieci daje o sobie znać coraz wcześniej, co niewątpliwie ma negatywny wpływ na komfort życia młodych ludzi. Cukrzyca typu 1 nie jest jednak tym samym, co cukrzyca typu 2. Jakie są ich przyczyny i, co najważniejsze, czy da się im zapobiec?

Cukrzyca typu 1 u dzieci – czym jest?

W przypadku cukrzycy typu 1 organizm nie jest w stanie sam wyprodukować insuliny – hormonu odpowiedzialnego za metabolizm glukozy. W przypadku tej choroby niezbędne jest dostarczenie insuliny z zewnątrz, gdyż tylko w ten sposób mięśniom i tkankom można dostarczyć odpowiednią ilość pożywienia w postaci cukrów. Jest to choroba autoimmunologiczna, na którą nie ma lekarstwa. Leczenie zachowawcze polega na regularnym podawaniu insuliny poprzez iniekcje, np. z pompy insulinowej. Była do tej pory częściej diagnozowana u najmłodszych członków rodziny, ponieważ pierwsze objawy cukrzycy u dzieci z typem 1 pojawiały się już u kilku- i nastolatków. Z tego powodu nazywana była insuliną młodzieńczą, a dzisiaj również insulinozależną. 

Cukrzyca typu 2 u dzieci – skąd się bierze?

Do niedawna cukrzyca typu 2 u dzieci była marginalnym problemem. Wynikało to z faktu, że ta choroba ma, przynajmniej częściowo, podłoże w stylu życia – siedzącym trybie, pogarszającej się jakości pożywienia, w tym w tak zwanej diecie śmieciowej. Jednym z czynników są również predyspozycje genetyczne, tj. jeżeli przynajmniej jedno z rodziców cierpi na cukrzycę typu 2, dziecko również może zachorować w dorosłości. Tymczasem, coraz częściej dzieci zaczynają przejawiać symptomy tej choroby już w wieku wczesno-nastoletnim. Mała ilość ruchu, łatwy dostęp do fast foodów, brak czasu na regularne spożywanie posiłków przyczyniają się do rozwoju choroby już u dzieci.

 

profilaktyka cukrzycy typu 2

Jak rozpoznać cukrzycę typu 1 i 2 u dzieci?

Jednym z pierwszych objawów cukrzycy młodzieńczej, który obserwują u swoich dzieci opiekunowie, jest dużo częstsze oddawanie moczu bez wyraźnej przyczyny. Wynika to z tego, że cała glukoza jest metabolizowana przez nerki. To sprawia, że organizm pozbywa się jej nadmiaru poprzez mocz. Uryna zmienia swój zapach na nienaturalnie słodki. Dzieci są przy tym dużo bardziej spragnione, szczególnie w nocy. W związku z tym, że glukoza nie wędruje do organów i mięśni, są one niedożywione, a dziecko bardzo często odczuwa nadmierny głód. Jest przy tym pozbawione energii i przewlekle zmęczone.

Objawy cukrzycy u dzieci z typem 2 mogą być podobne, tj. częste oddawanie moczu, zwiększone pragnienie oraz spadek energii pomimo niedawno spożytego posiłku. W związku z obecnością glukozy w moczu, u dzieci mogą również wystąpić infekcje narządów intymnych. W odróżnieniu od cukrzycy typu 1, dzieci chorujące na drugi typ najczęściej przybierają na wadze, ponieważ glukoza nie dociera do tkanek, ale odkłada się na nich.

Cukrzyca typu 2 u dzieci – leczenie

Z pewnością nie należy leczyć dziecka na własną rękę. Do prawidłowej diagnozy cukrzycy typu 2 u dziecka potrzebne są badania diagnostyczne: glukoza we krwi, w moczu, a niekiedy doustny test obciążenia glukozą. Jeżeli lekarz stwierdzi zaburzenia metabolizowania glukozy, może zalecić leki doustne lub drastyczną zmianę trybu życia i żywienia. Może się okazać, że choroba została wykryta w bardzo wczesnym stadium, tj. w insulinooporności i leki jeszcze nie są potrzebne. 

Istota zdrowych nawyków w profilaktyce cukrzycy typu 2

Cukrzyca typu 2 może mieć podłoże genetyczne, jednak bardzo istotnym elementem jej profilaktyki u dzieci jest zdrowy tryb życia. Należy do niego unikanie słodyczy, w tym przesłodzonych napojów. Warto zapewnić dziecku odpowiednią ilość ruchu na powietrzu, ponieważ aktywność fizyczna zwiększa czułość organów i tkanek na insulinę. Jeśli dziecko już ma stwierdzoną otyłość, należy dążyć do zmniejszenia wagi ciała, dlatego że nadprogramowe kilogramy sprzyjają rozwojowi cukrzycy typu 2. Istotną rolę w prawidłowym metabolizmie glukozy pełnią witaminy i minerały, w szczególności witaminy z grupy B. Dlatego dieta dziecka powinna obfitować w świeże, nieprzetworzone warzywa i owoce, przy czym tych pierwszych powinno ilościowo być więcej. Nie należy również całkowicie rezygnować z węglowodanów, a jedynie zamienić te proste na złożone. 

nowoczesne glukometrypaski testowe do pomiaru glukozypaski testowe do mierzenia cukru we krwiaccu chek mobile set glukometrmicrolet lancety