Kaszel na tle alergicznym

Kaszel alergiczny – czym jest i jak go odróżnić od infekcji wirusowej?

,

Kaszel to jeden z tych objawów, którego w tym roku obawiamy się szczególnie. Jest charakterystycznym symptomem koronawirusa, ale należy pamiętać, że może wynikać również z wielu innych przyczyn. Doskonałym przykładem jest kaszel alergiczny, który w okresie wiosenno-letnim towarzyszy wielu osobom. Jak wygląda kaszel alergiczny i w jaki sposób odróżnić go od infekcji powodowanej przez wirusy?

Kaszel alergiczny – skąd się bierze?

Wyróżniamy kilka odmiennych rodzajów alergii. Dla okresu pylenia roślin charakterystyczne są alergie wziewne. Reakcję alergiczną wywołują w tym przypadku substancje, które przenikają do organizmu z powietrza, takie jak np. pyłki roślin. Alergie wziewne mogą mieć również charakter całoroczny, jak ma to miejsce w związku z alergią na kurz czy sierść zwierząt. Alergie pokarmowe uaktywniają się na skutek spożywanych pokarmów, a alergie skórne w związku z kontaktem alergenów ze skórą, np. w postaci kosmetyków czy detergentów. O alergii iniekcyjnej mówimy w sytuacji, gdy stanowiąca zagrożenie substancja wnika do organizmu poprzez wstrzyknięcie – np. podczas użądlenia pszczoły. Mianownikiem wspólnym wszystkich reakcji alergicznych jest jednak fakt, że przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości nie są chorobotwórcze drobnoustroje. Odpowiada za nie system immunologiczny, który na określone substancje reaguje nadwrażliwością, niepotrzebnie uruchamiając mechanizmy obronne.

Jak wygląda kaszel alergiczny?

Osoby, u których kaszel pojawia się bezpośrednio w reakcji na czynnik alergizujący raczej nie mają problemu z rozpoznaniem swoich dolegliwości. Nagły atak kaszlu, który pojawia się podczas zetknięcia z psem, czy kaszel powtarzający się co roku o tej samej porze to jasny sygnał, że mamy do czynienia z alergią. Co jednak w przypadku, kiedy nie jesteśmy pewni, jakie przyczyny powodują, że kaszlemy?

Kaszel alergiczny – objawy:

  • Rodzaj kaszlu:

Alergii najczęściej towarzyszy kaszel suchy, czyli nieproduktywny. Jeśli już pojawia się wydzielina to jest ona bezbarwna.

  • Stopień nasilenie objawów

Podczas gdy przeziębienie rozwija się stopniowo, kaszel na tle alergicznym może pojawić się niespodziewanie – na skutek kontaktu z alergenem. Bywa na tyle męczący, że może powodować trudności ze złapaniem oddechu. Objawy alergii mogą nasilać się nocą, w związku z czym alergicy miewają problemy ze snem.

  • Czas występowania

Infekcja wirusowa zazwyczaj trwa do około 10-14 dni. Kaszel alergiczny może mieć przewlekły charakter i w zależności od rodzaju alergii występować sezonowo lub nawet całorocznie.

Świadomość jak wygląda kaszel alergiczny jest pomocna, ale nie zawsze wystarczy do postawienia jednoznacznej diagnozy. W końcu suchy kaszel czy duszności można kojarzyć także ze wspomnianym koronawirusem. Dlatego zanim ostatecznie ocenimy sytuację, warto przyjrzeć się również objawom towarzyszącym. Charakterystycznym symptomem zarówno zwykłego przeziębienia jak i zakażenia koronawirusem jest gorączka. W trakcie alergii podwyższona temperatura raczej nie występuje. Pojawiają się natomiast dolegliwości takie jak katar, łzawienie, zaczerwienione spojówki, zmiany skórne, uczucie suchości i swędzenia w gardle. Spośród nich najwięcej wątpliwości budzi katar, który może również towarzyszyć infekcjom wirusowym. Podczas przeziębienia wydzielina z nosa zwykle ma jednak odcień żółtawy lub zielonkawy, katar powodowany alergią jest natomiast bezbarwny. W kontekście koronawirusa można być jednak spokojnym, ponieważ częstotliwość występowania kataru oceniana jest jako rzadka. Koronawirusowi zwykle nie towarzyszy też kichanie.

Jak złagodzić kaszel alergiczny? Domowe sposoby na kaszel alergiczny

Leki na alergię pomagają radzić sobie z kaszlem i innymi uciążliwymi objawami w sytuacji, kiedy całkowite zerwanie kontaktu z czynnikiem alergizującym nie jest możliwe. Najpowszechniej stosowane preparaty wykazują silne właściwości przeciwzapalne lub hamują działanie histaminy. Domowe sposoby na kaszel alergiczny mają za zadanie przede wszystkim zadbać o prawidłowe nawilżenie. W pomieszczeniach, w których przebywają alergicy zalecane jest stosowanie nawilżaczy powietrza, a oni sami powinni spożywać nawet do 3 litrów płynów dziennie. Objawy alergii łagodzi także sól fizjologiczna. Znane domowe sposoby na kaszel alergiczny i inne dolegliwości to na przykład inhalacje z soli fizjologicznej. Sól można wykorzystać także do płukania nosa.

Aby odróżnić kaszel alergiczny od infekcji wirusowej trzeba przede wszystkim dokładnie obserwować reakcje swojego organizmu: stopień nasilenia objawów, czas występowania, okoliczności, w jakich się pojawiają. Wątpliwości warto skonsultować z internistą lub alergologiem, aby jak najszybciej podjąć odpowiednie leczenie.

sposoby na alergieleki na alergiępreparaty na alergięalergia na pyłkileki na kaszel