jakie zastosowanie ma pokrzywa

Jakie zastosowanie ma pokrzywa?

, ,

jakie zastosowanie ma pokrzywa

Pokrzywa należy do ziół od lat wykorzystywanych w lecznictwie. Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne i antyoksydacyjne dzięki czemu sprawdza się zarówno profilaktycznie, jak i pomaga łagodzić różnego rodzaju dolegliwości. Napar z pokrzywy można przygotować samodzielnie w domowym zaciszu. Wyciąg z pokrzywy jest również składnikiem wielu suplementów diety oraz kosmetyków do pielęgnacji skóry i włosów.

Pokrzywa stanowi cenne źródło ważnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu substancji odżywczych: przeciwutleniaczy, karotenoidów, aminokwasów, nienasyconych kwasów tłuszczowych. Dostarcza niezbędnych dla zdrowia witamin A, C, K, witamin z grupy B oraz minerałów takich jak wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas czy sód. Dzięki obecności polifenoli chroni przed nadmiarem wolnych rodników i negatywnymi skutkami związanego z nim zjawiska stresu oksydacyjnego. Wolne rodniki mogą prowadzić do przedwczesnego starzenia się oraz rozwoju wielu chorób przewlekłych, w tym chorób nowotworowych. Dostarczanie w codziennej diecie antyoksydantów neutralizuje ich szkodliwe działanie, pozwalając na dłużej zachować zdrowie i witalność. Regularne sięganie po napar z pokrzywy będzie również korzystne dla prawidłowego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego. Właściwości pokrzywy pomagają zapobiegać rozwojowi choroby wieńcowej, występowaniu udaru mózgu czy zawału serca. Ze względu na fakt, że obniżają także ciśnienie krwi, należy zachować ostrożność podczas jednoczesnego przyjmowania leków na nadciśnienie. Kiedy jeszcze warto sięgać po herbatę z pokrzywy?

Pokrzywa korzystnie wpływa na zdrowie dróg moczowych i nerek. Działa moczopędnie i wspomaga oczyszczanie organizmu z szkodliwych produktów przemiany materii, toksyn czy patogenów. Przeciwdziała występowaniu infekcji układu moczowego, nawracających zakażeń pęcherza oraz kamieni nerkowych. W przypadku mężczyzn zwraca się uwagę przede wszystkim na zastosowanie pokrzywy w ograniczeniu rozrostu prostaty. Przerost prostaty to problem, który w wyniku zmian hormonalnych w organizmie pojawia się po 50 roku życia, czego efektem są problemy w oddawaniu moczu. Stosowanie pokrzywy może pomóc zapobiegać nasilaniu się przykrych dolegliwości takich jak zwiększona częstotliwość oddawania moczu (także w nocy) czy brak uczucia całkowitego opróżnienia pęcherza.

W okresie wiosennym nasilają się objawy alergii. Unoszące się w powietrzu pyłki roślin mogą prowadzić do występowania objawów takich jak katar sienny, łzawienie i zaczerwienienie oczu. Pokrzywa wykazuje działanie przeciwalergiczne. Hamuje wydzielanie histaminy odpowiedzialnej za rozwój reakcji alergicznej, a dzięki temu pomaga złagodzić uciążliwe dolegliwości i wspomaga działanie przyjmowanych środków przeciwhistaminowych.

Dzięki właściwościom przeciwzapalnym pokrzywa w korzystny sposób może wpływać na kondycję stawów. Zmniejsza związane z występowaniem choroby zapalnej stawów dolegliwości bólowe, które często odczuwane są w okolicy stawu biodrowego, kolan, czy nadgarstków. Pomaga zwalczać również przewlekłe stany zapalne w organizmie.

Pokrzywa jest również powszechnie stosowana w pielęgnacji skóry, paznokci i włosów. Działa antybakteryjnie łagodząc problemy skórne związane z trądzikiem. Dzięki zawartości krzemionki wzmacnia włosy i paznokcie. Szampony, odżywki i płukanki z pokrzywą stosowane są także, aby zwalczyć łupież lub ograniczyć nadmierną utratę włosów.