infekcje intymne

Infekcje intymne: jakie rozróżniamy?

,

Infekcje intymne dotyczą niemal każdej kobiety. Powodują dyskomfort fizyczny i psychiczny, a ignorowane mogą przeobrazić się poważniejsze schorzenia. Jak rozpoznać typ infekcji intymnej, która wystąpiła i poradzić sobie z nią? Jakie są przyczyny ich występowania?

Infekcje intymne dzieli się ze względu na przyczyny je wywołujące. Mogą być spowodowane przez drobnoustroje, substancje alergizujące lub czynniki zewnętrzne. Od tego, jaka jest ich przyczyna, zależą dalsze kroki i skuteczność leczenia. Z pewnością jednak nie należy infekcji intymnych ignorować.

Jak dzielimy infekcje intymne?

Te wywoływane przez drobnoustroje podzielić można na bakteryjne, wirusowe, pierwotniakowe oraz grzybicze. W naturalnym środowisku pochwy cały czas bytują dobroczynne bakterie kwasu mlekowego. Dzięki temu jego odczyn jest kwaśny, a chorobotwórcze bakterie nie mają możliwości wywołania infekcji. Jeżeli bakterii probiotycznych zabraknie lub zostaną wybite przez niektóre leki (np. antybiotyki), ta równowaga zostanie zachwiana. To z kolei wywołać może bakteryjne zapalenie pochwy. Mechanizm rozwoju choroby jest podobny, jak w przypadku każdej innej infekcji bakteryjnej.

Infekcja wywoływana przez wirusy tak naprawdę nazywa się wirusowym zapaleniem pochwy. Jednym z najczęściej występujących u kobiet, które rozpoczęły współżycie, jest zakażenie wirusem opryszczki lub brodawczaka ludzkiego. Rozprzestrzeniają się one poprzez kontakty seksualne bez zabezpieczenia i wiążą się z bólem oraz zmianami chorobowymi i owrzodzeniami widocznymi gołym okiem.

Zakażenia pierwotniakami to typ infekcji intymnej pasożytniczej. Rzęsistek pochwowy również przenoszony jest drogą płciową, jednak możliwe jest zakażenie poprzez stosowanie tych samych przyborów higienicznych (np. ręczników) czy kąpiel w tej samej wodzie, co zakażony. Z tego też powodu rzęsistkowica może niekiedy występować u dzieci.

Bardzo częstą przypadłością u kobiet jest zapalenie grzybicze pochwy wywoływane przez drożdżaki. Z reguły spowodowane jest przez grzyby z gatunku Candida albicans i może przenosić się poprzez kontakty seksualne, jak również w wyniku stosowania tych samych przedmiotów mających kontakt z miejscami intymnymi zakażonego.

typy infekcji intymnych

Czynniki sprzyjające infekcjom intymnym

Poza drobnoustrojami występują czynniki, które sprzyjają występowaniu infekcji intymnych każdego typu. Z pewnością należy pamiętać o dokładnej higienie intymnej. Dotyczy to zarówno regularności, jak i rodzaju środków stosowanych do kąpieli lub pod prysznic. Płyny, pianki i żele myjące powinny mieć sprzyjający florze bakteryjnej kwaśne lub neutralne pH, a przy tym nie być agresywne dla dobroczynnych bakterii. Środowisko pochwy posiada własny mechanizm obrony przed chorobotwórczymi drobnoustrojami, dlatego wymywanie ich może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

W higienie miejsc intymnych jest również bardzo istotne, aby nie dzielić się z innymi osobami swoimi ręcznikami lub gąbkami.

Noszenie ciasnej bielizny wykonanej ze sztucznych materiałów to kolejny sposób na wywołanie lub pogorszenie u siebie infekcji intymnej. Jeżeli skóra nie może swobodnie oddychać i nadmiernie się poci, tworzy idealne środowisko dla rozwoju wirusów, drożdżaków i bakterii.

Istnieją również czynniki, na które nie ma się czynnego wpływu, a które sprzyjają rozwojowi infekcji pochwy. Zakażenia tego typu często wiązane są z leczeniem antybiotykami, ponieważ mają one za zadanie wyeliminować wszelkiego rodzaju bakterie, również te pomocne. Sposobem na to jest stosowanie probiotyków, których profil jest nastawiony właśnie na odbudowę środowiska pochwy.

Zmiany hormonalne mogą zaburzać naturalną florę bakteryjną pochwy, przez co może ona stać się środowiskiem sprzyjającym chorobotwórczym drobnoustrojom. Mogą one się pojawiać na przykład w wieku nastoletnim lub podczas ciąży czy menopauzy. Tego typu czynniki sprawiają, że infekcje intymne się powtarzają, gdyż przyczynę problemu trudno wyeliminować.

Objawy i leczenie infekcji intymnych

Najczęstszymi objawami infekcji intymnych jest ból, świąd i pieczenie w okolicach narządów płciowych. Gdy następuje dyskomfort u ogólnie zdrowej kobiety, jest ona w stanie rozpoznać, że rozwinęło się u niej zakażenie. Innym typowym objawem jest wydzielina o przykrym zapachu. Pochwa ma zdolność do samooczyszczania i może niekiedy wydzielać śluz, jednak nie powinien on mieć cech chorobowych. Ponadto, zmieniony wygląd miejsc intymnych, na przykład zaczerwienienie czy opuchlizna również mogą być oznaką rozwijającej się infekcji. Szczególnie istotne jest obserwowanie takich zmian u dzieci, które nie zawsze potrafią dokładnie opisać, co im dolega.

Leczenie bardzo często obejmuje nie tylko osobę dotkniętą zakażeniem, ale również jej partnera. Bardzo istotne jest wyeliminowanie potencjalnych czynników zewnętrznych, czyli niehigienicznego zachowania i stosowania wspólnych ręczników oraz bielizny. Nie należy również stosować wspólnych kąpieli w stojącej wodzie w wannie. U osób, w u których rzadko występują infekcje intymne, leki bez recepty są w stanie sobie z nimi poradzić. Jednakże, jeśli lekarz przepisze silniejsze medykamenty, należy ściśle stosować się do instrukcji ich stosowania i nie przerywać terapii nawet, jeśli odczuwa się ulgę.

leki na infekcje intymne bez receptyiladian direct plus tabletki dopochwowekadefungin 3 zestawclotrimazol krem dopochwowyalbothyl globulki dopochwowe