czym myć twarz z trądzikiem

Czym myć twarz z trądzikiem?

,

czym myć twarz z trądzikiem

Delikatne i dokładne oczyszczanie skóry to podstawa prawidłowej pielęgnacji cery ze skłonnościami do występowania trądziku. Pozwala usunąć z powierzchni skóry nadmiar sebum, a także gromadzące się zanieczyszczenia: pot, brud, pozostałości kosmetyków kolorowych.

Cerę trądzikową zaleca się oczyszczać rano i wieczorem, jednak nie częściej niż dwa razy dziennie. Zbyt częste mycie może naruszać jej naturalną warstwę ochronną. Podobny efekt wywołuje stosowanie zbyt intensywnych środków myjących, które zawierają w składzie substancje o potencjalnie drażniącym i wysuszającym działaniu. Należy unikać mydła, alkoholu, SLS, konserwantów. Wybierając kosmetyki do oczyszczania twarzy warto zwrócić uwagę, aby nie zawierały substancji komedogennych, które mogą blokować ujścia gruczołów łojowych i prowadzić do tworzenia się zaskórników, np. parafina, olej kokosowy, wazelina, silikony. Naturalny płaszcz hydrololipidowy skóry chroni ją przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych oraz zapobiega nadmiernej utracie wilgoci. Skóra, która w wyniku jego uszkodzenia staje się przesuszona, zaczyna produkować większe ilości sebum. Wzmożony łojotok sprzyja nie tylko błyszczeniu się cery, ale także zatykaniu i rozszerzaniu się porów skóry oraz występowaniu zmian o charakterze zapalnym. W rezultacie stan cery trądzikowej może wyraźnie się pogorszyć.

Powiązane produkty

Kosmetyki do cery tłustej i trądzikowej powinny w łagodny sposób oczyszczać skórę, bez ryzyka uszkodzenia jej warstwy ochronnej. W tej roli sprawdzą się płyny micelarne, pianki i żele o działaniu nawilżającym, antybakteryjnym, regulującym produkcję sebum m.in. z gliceryną, kwasem hialuronowym, niacynamidem. W składzie kosmetyków do mycia i oczyszczania twarzy warto poszukiwać też substancji kojących oraz naturalnych wyciągów ziołowych o właściwościach przeciwzapalnych i antyseptycznych, m.in. rumianek, nagietek, szałwia, olejek z drzewa herbacianego. Bardzo ważne jest również dbanie o higienę. Do mycia twarzy najlepiej używać osobnego ręcznika bawełnianego lub jednorazowych ręczników papierowych. Aby zmniejszyć ryzyko podrażnień, po umyciu twarzy nie należy intensywnie wycierać skóry, a jedynie delikatnie odsączyć nadmiar wilgoci.

Bezpośrednio po umyciu twarzy wodą i żelem myjącym wskazane jest zastosowanie toniku. Jego działanie przywraca skórze naturalne pH i chroni przed bakteriami. Cera problematyczna potrzebuje też intensywnego nawilżenia oraz całorocznej ochrony przed działaniem promieniowania UV. Codzienną rutynę pielęgnacyjną warto uzupełnić wykonywaniem 1-2 razy w tygodniu peelingu twarzy oraz stosowaniem maseczek oczyszczających i nawilżających skórę.