przebieg połogu

Jak przebiega połóg i jak o siebie dbać?

,

Połóg to szczególny czas w życiu świeżo upieczonej mamy. Na co należy uważać i jak sobie radzić z komplikacjami w pierwszych kilku tygodniach po porodzie? Czy połóg po cięciu cesarskim wygląda inaczej niż po porodzie siłami natury?

Higiena osobista w połogu

Higiena osobista jest bardzo ważna na co dzień, jednak w okresie połogu jest ona szczególnie istotna. Szczególną ostrożność należy zachować po każdej wizycie w toalecie. Nawet jeśli wcześniej stosowało się ulubiony płyn do higieny intymnej, w połogu warto zdać się na rekomendację swojego lekarza. W miejscach publicznych, jeżeli jest taka możliwość, warto podmywać się chociażby ciepłą wodą lub podcierać chusteczkami przystosowanymi do higieny po porodzie. Najlepiej jednak zrezygnować z długich gorących kąpieli. Mogą one spowodować komplikacje przy krzepnięciu krwi i uniemożliwiać prawidłowe krwawienie poporodowe.

Krwawienie w połogu

Ilość odchodów poporodowych zmniejsza się z każdym tygodniem. Dlatego, jeśli mama zauważa jakiekolwiek odchylenia od normy, np. nagłe zatrzymanie krwawienia lub jego znaczny nawrót, należy bezwzględnie udać się do lekarza. Specjalista zbada mamę i oceni, czy w macicy zostały jakiekolwiek resztki łożyska i czy prawidłowo się ona obkurcza. Krwawienie w połogu nie powinno mieć przykrego zapachu. Jeśli mama zauważa zmiany w zapachu odchodów połogowych, również powinna udać się do lekarza. Taka nagła zmiana może oznaczać zakażenie bakteriami.

Podpaski i podkłady połogowe

W ciągu kilku tygodni po porodzie organizm pozbywa się nie tylko krwi, ale również wyściółki wewnętrznej ściany macicy, resztek łożyska i śluzu. To sprawia, że jest to innego rodzaju krwawienie niż typowa miesiączka. Odchody połogowe powinny mieć możliwość swobodnego wydostania się z organizmu, dlatego nie zaleca się stosowania tamponów i kubeczków jednorazowych. Z tego też względu nie zaleca się pływania na basenie. Jeżeli doszło do szycia krocza, należy również zwrócić szczególną uwagę na podpaski i podkłady poporodowe. Te z siateczką mogą niepotrzebnie ciągnąć szwy.

Połóg a ćwiczenia

Umiarkowana aktywność fizyczna jest doskonałym sposobem na powrót do formy sprzed ciąży. Jednak w pierwszych tygodniach po porodzie nie powinny to być ćwiczenia nakierowane na obszar jamy brzusznej, szczególnie macicy. W połogu wykonuje ona pracę polegającą na ciągłych skurczach, co pozwala jej wrócić do rozmiarów sprzed urodzenia dziecka. Ma to szczególne znaczenie, jeśli jest to połóg po cesarce. Należy upewnić się, że szwy prawidłowo się zagoiły, zanim powróci się do treningów.

Gorączka w połogu

Podwyższona temperatura po porodzie może mieć różne przyczyny. Jedną z nich jest zapalenie piersi, problem, z którym należy wybrać się do zaufanej położnej, lekarza lub doradcy laktacyjnego. Inną przyczyną są często zmiany hormonalne. Gorączka w połogu może być wywołana przez nagłe zmiany temperatury w ciele, przez które organizm pozbywa się nadmiaru płynów. Jeżeli gorączka utrzymuje się jednorazowo ponad 3 dni i wynosi ponad 38,5 stopni Celsjusza, należy zasięgnąć porady lekarskiej, gdyż mogło dojść do infekcji.

Połóg po cesarce a współżycie

Aby uniknąć infekcji, należy zachować szczególną ostrożność w kilku obszarach codziennego życia. Higiena osobista, stosowanie zewnętrznych podkładów poporodowych to tylko niektóre z nich. Należy również pamiętać, że nie zaleca się w połogu współżycia. Ma to zastosowanie w obu rodzajach porodu. Dlaczego? W dużej mierze tak samo wygląda połóg po cesarce, a współżycie mogłoby uniemożliwić swobodne krwawienie. Co więcej, mięśnie brzucha po porodzie cesarskim są bardziej osłabione i obciążone szwem, dlatego należy dać im szansę na prawidłowe zagojenie.

Dieta w połogu

Obecnie odchodzi się od teorii, że matka powinna mieć ograniczony jadłospis, aby móc swobodnie karmić. Wręcz przeciwnie, zróżnicowana i zbilansowana dieta może znacznie wspomóc proces karmienia i pozwolić dziecku wyrobić swoje własne mechanizmy odpornościowe. Dieta w połogu jest niezwykle istotna z punktu widzenia dostarczania organizmowi witamin i minerałów. Pozwoli to ciału szybciej wrócić do siebie i cieszyć się lepszą formą dużo szybciej.

Nastrój w połogu

Smutek poporodowy może trwać do kilku tygodni. Po tym czasie powinien ustąpić, a młoda mama zaczyna się przyzwyczajać do życia z maluchem. Jeżeli to nie następuje, należy skierować się do lekarza pierwszego kontaktu, swojego ginekologa lub położnej. Specjalista będzie w stanie określić, czy zły nastrój jest wynikiem zwykłego przemęczenia, czy może oznaczać depresję poporodową. Zarówno mama, jak i tato mogą wybrać się również prosto do psychoterapeuty, co pozwoli im zaoszczędzić dużo czasu.

multi mam kompresymulti mam balsammedela wkładki laktacyjne wielorazowemedela wkładki formującemaść na brodawki