krem z filtrem dla niemowląt

Jak wybrać najlepszy krem z filtrem dla niemowląt?

,

Promienie słoneczne umożliwiają syntezę witaminy D, która jest szczególnie istotna u dzieci. Niestety, mogą one mieć również szkodliwe działanie na delikatnej i wrażliwej skórze malucha. Czy krem z filtrem dla niemowląt i starszych dzieci to dobre rozwiązanie, a jeśli tak, to jaki wybrać?

Krem z filtrem dla niemowląt – od kiedy?

Odrobina światła słonecznego najczęściej nie jest w stanie wyrządzić krzywdy delikatnej skórze dziecka. Jednak, gdy słońce dokazuje, lepiej powziąć kroki ku jej ochronie, aby nie dopuścić do jej uszkodzenia. Kiedyś uważało się, że dziecko należy wystawiać na słońce, aby nabrało koloru i było zdrowe. Niestety, ich skóra jest dużo cieńsza i delikatniejsza niż skóra dorosłego, nie ma wytworzonego płaszcza lipidowego lub jest on niewystarczający, a nadmierne nasłonecznienie może doprowadzić do odwodnienia organizmu. Jaką ochronę przed słońcem zastosować?

Jednym ze wskaźników tego, jaki krem z filtrem dla niemowląt będzie najlepszy, jest informacja na opakowaniu dotycząca wieku malucha. Niektóre kremy można używać na dzieciach dopiero od drugiego roku życia, a inne już od pierwszego miesiąca. Producent, podając te informacje na opakowaniu lub ulotce wskazuje rodzicom najodpowiedniejszy preparat.

Innym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę, jest rodzaj filtra. Nie każdy nadaje się dla dziecka! Dla maluchów poniżej 3 roku życia warto zaopatrzyć się w kremy z filtrami mineralnymi, nie zaś chemicznymi. Działają one odżywczo na skórę, nie uszkadzają płaszcza lipidowego skóry, ale nie wnikają wgłąb. Filtry chemiczne są nieco bardziej pod tym względem agresywne.

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie składników dodatkowych kremu z filtrem dla niemowląt i dzieci. Co prawda niektóre substancje dodatkowe są niezbędne do tego, aby krem mógł stać na półce przez kilka miesięcy oraz żeby zachował swoją konsystencję. Może on również zawierać niektóre nieszkodliwe konserwanty, które uniemożliwiają rozwój bakterii w buteleczce. Jednak taki krem do ochrony przed słońcem powinien być pozbawiony składników uczulających, perfumowanych oraz sztucznie barwiących. Po co ma mieć on barwę różową lub niebieską?

jak wybrać krem z filtrem dla niemowląt

Jak często smarować?

To oczywiście zależy. Filtry foto stabilne i wodoodporne mają dłuższe działanie niż kremy z najniższej półki jakościowej. Nie należy jednak się łudzić, że jednorazowa aplikacja w ciągu całego dnia wystarczy. Częstotliwość aplikacji należy dobierać w zależności od czasu spędzonego na słońcu, rodzaju zabawy oraz liczby kąpieli wodnych. W żadnym wypadku nie należy dopuścić, aby dziecko w jakimkolwiek wieku „smażyło” się na brązowy kolor. Może to dla niektórych wyglądać atrakcyjnie jako pamiątka z wakacji, ale często prowadzi do uszkodzenia skóry, jej wczesnego starzenia się, a w skrajnych przypadkach, do rozwoju nowotworów.

Nieprawdą jest również, że im dłuższa ekspozycja na słońce, tym zdrowsze będzie dziecko, bo samo wytwarza swoją witaminę D. Nawet dorosłemu człowiekowi w słoneczny dzień wystarczy ok. 20 minut nasłonecznienia na nogach i ramionach, aby to zapotrzebowanie zaspokoić. W razie braków witaminy D lekarze zalecają podawać suplementy lub leki z jej zawartością, które są bezpieczniejsze niż nadmierne nasłonecznienie.

Kiedy kupować kremy z filtrem?

Odpowiedź na to pytanie nie jest tak oczywista, jak się wydaje. Wiele kremów zostaje nam z poprzedniego roku. Jest to błąd, ponieważ w wyniku ekspozycji na wysokie temperatury mogą w nich zachodzić niekorzystne dla produktu i dla nas procesy. Najlepiej otwarte kremy zużyć w ciągu 6 miesięcy.

Kremy z filtrem warto również mieć na podorędziu w zimie, wczesną wiosną i późną jesienią. Słońce operuje przez cały rok, a jeśli dziecko wyjeżdża w góry albo na wieś, jego skóra, niezależnie od pory roku, jest wystawiona na działanie promieni słonecznych.