co to jest spf

Filtr UV do twarzy i ciała – jaki wybrać?

,

co to jest spf

Przed wakacjami chcemy zaopatrzyć się w kosmetyki do opalania, co nie zawsze jest łatwą decyzją. W przypadku preparatów do ciała zastanawiamy się przede wszystkim, jaki poziom ochrony wybrać – aby się opalić, ale jednocześnie uniknąć oparzeń. Filtr UV do twarzy powinien z kolei iść w parze z właściwościami, które będą przyjazne dla cery.

Co to jest SPF?

W kontekście zdrowego opalania bardzo dużo mówi się o ochronie przeciwsłonecznej. Kosmetyki przeznaczone do opalania zwiększają naturalne możliwości obronne skóry, a siłę ich działania pomagają określić wartości SPF podawane przez producentów na opakowaniu. Co to jest SPF? Sun Protector Factor to tzw. wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej. Jego wartość określa czas, w jakim skóra może być poddawana działaniu promieni słonecznych zanim dojdzie do oparzenia. W przypadku kosmetyku o wartości SPF 15 będzie on teoretycznie 15 razy dłuższy, niż gdyby skóra została narażona na promieniowanie słoneczne bez jakiejkolwiek ochrony. Na pytanie, co to jest SPF, można również odpowiedzieć inaczej podając wartość, która określa, jaki procent promieniowania UVB dany filtr jest w stanie zablokować. I tak:

  • filtr SPF 15 – blokuje 93%
  • ochrona na poziomie SPF 30 – blokuje 97%
  • filtr SPF 50 – blokuje 98%.

Warunkiem uzyskania takich wartości, jest jednak odpowiednia aplikacja preparatu. Kosmetyków z filtrami UV nie należy nakładać na skórę zbyt oszczędnie, ponieważ może to obniżyć ich skuteczność. Na jakość ochrony przeciwsłonecznej wpływ ma także regularna aplikacja preparatów. Należy je nakładać na około 20-30 minut przed ekspozycją na słońce oraz powtarzać aplikację co około 2 godziny. Kosmetyk warto nanieść ponownie po kąpieli w wodzie lub aktywności fizycznej, w trakcie której intensywnie się pocimy.
Niezależnie od filtrów SPF, żaden z preparatów do opalania nie zapewnia ochrony w 100%. Dlatego przede wszystkim należy zachować umiar i ograniczać czas eksponowania skóry na działanie promieni słonecznych. Dobrze również pamiętać o innych sposobach na bezpieczne opalanie: ochronie oczu przed promieniowaniem słonecznym, noszeniu kapeluszy i czapek ochronnych, stosowaniu balsamów przeciwsłonecznych do ust.

Kremy z filtrem 50 – dla kogo?

Kremy z filtrem 50 i 50+ zalecane są osobom, które potrzebują najsilniejszej ochrony przeciwsłonecznej. Do tej grupy należy zaliczyć przede wszystkim ludzi o bardzo jasnej, delikatnie różowej karnacji, która trudno się opala, za to łatwo ulega poparzeniom. Jednym z parametrów, który pomaga w doborze odpowiedniego kosmetyku do opalania jest fototyp skóry. Im większa ilość melaniny znajduje się w skórze, tym na niższy poziom ochrony można sobie pozwolić. Często jednak można spotkać się z zaleceniami specjalistów, którzy na minimalny poziom ochrony przeciwsłonecznej rekomendują filtr 30 SPF.

Na promienie słoneczne w szczególności narażone są dzieci. Ich skóra jest cieńsza i wykazuje większą skłonność do poparzeń słonecznych. Dla najmłodszych pociech zalecane są więc kremy z filtrem 50 i 50+. Dzieci warto chronić przed słońcem w godzinach, kiedy promieniowanie jest najbardziej intensywne. Dobrze też zapewnić im stały dostęp do cienia np. zabierając ze sobą na plażę specjalny namiot lub parasolkę. Co ważne, zdecydowana większość preparatów do opalania nie jest przeznaczona dla dzieci poniżej 6 miesiąca życia. Z kolei powyżej 3 roku życia można próbować używać kosmetyków posiadających filtr 30 SPF.

Na wymagany poziom ochrony przeciwsłonecznej wpływa również klimat i miejsce, w jakim przebywamy. Nawet jeśli, w trakcie codziennego funkcjonowania wystarczający wydaje się filtr 20 SPF, na zagraniczne wakacje w tropikalnym klimacie warto zabrać ze sobą właśnie kremy z filtrem 50 i 50+.

moc filtra w kremie do opalania

Filtry SPF to nie wszystko. Co jeszcze ma znaczenie?

Dla skuteczności ochrony przeciwsłonecznej znaczenie ma nie tylko wartość SPF, ale także szerokie spektrum działania preparatu. Kremy przeciwsłoneczne powinny zapewniać ochronę zarówno przed promieniowaniem UVB jak i UVA. Poziom takiej ochrony wskazuje np. wskaźnik PPD (Persistent Pigment Darkening). Symbolem, którego warto poszukiwać jest też znak UVA ujęty w kółko. Taki znak obowiązuje na terenie Unii Europejskiej i oznacza, że stosunek poziomu ochrony UVB do UVA jest nie mniejszy niż 3 do 1.

Opalanie ciała bez odpowiedniej ochrony może przynieść wiele niekorzystnych skutków. Bezpośrednio po opalaniu widoczne są poparzenia I a nawet II stopnia, za które odpowiada przede wszystkim promieniowanie UVB. Jego działanie zwiększa także ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej. UVA to z kolei rodzaj promieniowania, którego wpływ przekłada się w dużej mierze na procesy fotostarzenia się skóry. Uszkadza włókna kolagenowe i elastynowe, sprawia że skóra wiotczeje, traci elastyczność i szybciej pojawiają się zmarszczki. To dlatego tak istotna dla zachowania młodego wyglądu jest ochrona przeciwsłoneczna twarzy. A filtr 30 lub 50 SPF zaleca się stosować codziennie przez cały rok.

Kremy na dzień z filtrem – jaki wybrać do twarzy?

Podczas opalania skóra twarzy często ulega przesuszeniu. Znacznie bardziej widoczne są zmarszczki, a cera staje się matowa i wygląda na zmęczoną. Wybierając kremy na dzień z filtrem dla cery suchej warto poszukiwać produktów wzbogaconych naturalnymi olejkami, które intensywnie ją natłuszczą i nawilżą. Pożądanym składnikiem są również ceramidy, które naturalnie współtworzą warstwę ochronną skóry. Formuła tego typu kosmetyków może jednak okazać się zbyt ciężka dla cery tłustej. W przypadku problemów z nadprodukcją sebum i skłonnościami do występowania trądziku lepiej sprawdzą się kremy o konsystencji żelu z filtrami UV, które zapewniają skórze długotrwałą ochronę, a przy tym nie będą zatykać porów. Dla cery wrażliwej duże znaczenie może mieć rodzaj filtra UV. Polecane są przede wszystkim kremy na dzień z filtrem mineralnym, który odbija promienie słoneczne i rzadziej wywołuje reakcje alergiczne. W składzie warto poszukiwać składników takich jak np. tlenek cynku lub dwutlenek tytanu. Więcej na ten temat w artykule: „Filtry mineralne i filtry chemiczne – które z nich wybrać do opalania”.

filtr dla dzieciranking kosmetyków do opalaniakosmetyki na wyjazdochrona przeciwsłonecznakosmetyki do opalania