Kolki u noworodka

Kolka u małych dzieci - przyczyny i sposoby leczenia

Kolka u małych dzieci pojawia się dosyć często i spędza sen z powiek wielu rodzicom. Jest to przypadłość stosunkowo niegroźna, ale dosyć uciążliwa - zarówno dla malucha, jak i dla jego opiekunów. Pojawia się zazwyczaj w pierwszych tygodniach życia i w większości przypadków trwa nie dłużej niż do szóstego miesiąca. I chociaż trudno wskazać jeden skuteczny sposób na atak kolki, to jednak rodzice nie są zupełnie bezradni - mogą łagodzić nieprzyjemne dolegliwości i podejmować działania, które pomogą maluchowi przetrwać te trudne chwile. Najważniejsze jest zachowanie spokoju, gdyż zdenerwowanie rodzica sprawi, iż dziecko będzie płakać jeszcze głośniej.

Objawy kolki

Mówiąc najogólniej kolka u małych dzieci to nic innego jak nagły i bolesny skurcz jelit, który zazwyczaj występuje o stałych porach (po południu lub wieczorem) i trwa od kilkunastu minut do nawet kilku godzin. Jej objawy są bardzo charakterystyczne, dlatego trudno pomylić ją z jakąkolwiek inną dolegliwością. Atak kolki objawia się przede wszystkim nagłym i rozpaczliwym płaczem dziecka, które nie daje się uspokoić nawet po przytuleniu. Pozostałe objawy tej dolegliwości to: - zaczerwieniona twarz, - napięty i wzdęty brzuszek, - naprężanie się, - podkurczanie nóżek. W przypadku ostrego ataku dodatkowo może dojść do ulewania, głośnego oddawania gazów oraz wymiotów. Jednocześnie należy pamiętać, iż nie każdy ból brzuszka jest związany z atakiem kolki - o tej przypadłości nie można mówić wtedy, gdy napięcie brzuszka występuje tylko podczas płaczu, a sam maluch uspokaja się po wzięciu go na ręce.

Podstawowe przyczyny kolki u dzieci

Chociaż kolka dotyka niemal 40% maluchów, to lekarze nadal nie odkryli jej jednoznacznych przyczyn. Jedyne co zdołano ustalić, to pewne sytuacje, które mogą sprzyjać atakom tej nieprzyjemnej dolegliwości. Do najbardziej prawdopodobnych przyczyn kolki zalicza się:

 • błędy dietetyczne kobiety karmiącej piersią,
 • niedojrzałość przewodu pokarmowego malucha,
 • alergia na białko zawarte w mleku krowim,
 • niedobór laktazy,
 • zła technika karmienia,
 • zbyt duża ilość połykanego powietrza.
Dosyć popularną teorią mówiącą o ewentualnych przyczynach kolki u małych dzieci jest odwoływanie się do psychologii. Według specjalistów badających psychikę niemowląt do prawdopodobnych powodów występowania skurczu jelit można zaliczyć ogólny dyskomfort malucha - zmęczenie oraz zbyt dużą ilość bodźców. Na poparcie tej tezy można wskazać fakt, iż ataki kolki najczęściej mają miejsce w godzinach popołudniowych i wieczornych.

Co robić w przypadku pojawienia się kolki

Atak kolki u malucha na pewno wywołuje stres i zdenerwowanie opiekunów. Jednak podstawą jest zachowanie spokoju - należy pamiętać o tym, iż negatywne emocje rodziców wpływają na zachowanie dziecka, które odczuwa coraz większe zdenerwowanie. Dlatego podstawową czynnością podczas ataku kolki jest próba uspokojenia malucha - przytulenie go, noszenie na rękach bądź przystawienie do piersi. Warto też wypróbować jeden z domowych sposobów, czyli:

 • położenie maluszka na brzuszku i pomasowanie mu pleców,
 • wykonanie delikatnego masażu brzuszka,
 • ogrzanie brzuszka ciepłym okładem,
 • włożenie malucha do wanienki z ciepłą wodą.
Dodatkowo warto nosić niemowlę w taki sposób, aby główka znajdowała się powyżej reszty ciała, a brzuszek dotykał ciała rodzica - pozycja taka nie tylko pomaga odprowadzać gazy, ale dodatkowo przynosi maluchowi poczucie bezpieczeństwa, który czuje ciepło rodzica.

W niektórych przypadkach warto sięgnąć po preparaty apteczne, które są na bazie kopru włoskiego oraz rumianku i wykazują działanie wiatropędne i rozkurczowe. Najbardziej popularne są herbatki, które dziecko powinno pić systematycznie, a nie tylko doraźnie. Dodatkowo warto sięgnąć po krople Sab Simplex (które pomagają pozbyć się z organizmu dziecka pęcherzyków powietrza oraz gazów) i maść Windsalbe (która używana podczas masażu brzuszka skutecznie uspokaja przewód pokarmowy i zapobiega wzdęciom). Ważne jest także to, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia czynników wywołujących kolkę.

2 Wyniki |
Filtr
Sortuj według:  
Please wait Filtr został załadowany
BESTSELLER
zł 70,49*
zł 62,99*
PZN 02563865 (CP*: zł 62.99/100 ml)
 • Redukuje problem silnych wzdęć
 • Leczenie nadmiernego gromadzenia się gazów
 • Bezpieczny: odpowiedni w leczeniu kolek u dzieci i niemowląt
dostępny
×
dostępny

Ten produkt zostanie wysłany w ciągu 24h.

Całkowity czas realizacji zamówienia zależy od produktu z najdłuższym czasem dostępności.

Wysyłka gratis od zł 179
Polub nas na Facebook-u
Instagram
Youtube
Bio?Logicznie!
apoPrimo - program punktowy
0
W dniu 25.05.2018 weszło w życie nowe ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO). Dlatego zaktualizowaliśmy naszą politykę prywatności. W celu zapewnienia optymalnego komfortu użytkowania, korzystamy z plików cookie w naszym sklepie. Informacje na ten temat oraz sposób, w jaki można w każdej chwili sprzeciwić się wykorzystaniu plików cookie, można znaleźć w naszej polityce prywatności polityce prywatności