zabiegi kosmetyczne na jesień

zabiegi kosmetyczne na jesień

Niektóre zabiegi kosmetyczne mają charakter sezonowy. Ich przeprowadzania nie zaleca się w okresie wiosenno-letnim, ponieważ zwiększają wrażliwość skóry na słońce. Mogą też zawierać substancje o właściwościach fotouczulających, co podczas ekspozycji na słońce naraża skórę na powstanie trwałych przebarwień i inne uszkodzenia. Jakie zabiegi kosmetyczne na jesień wybrać, aby poprawić stan skóry bez niepotrzebnego ryzyka?

Zabiegi kosmetyczne na twarz jesienią – mikrodermabrazja

Podczas gdy regularne stosowanie peelingów jest zalecane w trakcie całego sezonu letniego i pozwala uzyskać równomierną opaleniznę, zabieg mikrodermabrazji lepiej przeprowadzać jesienią. To zaawansowana forma peelingu mechanicznego, która pozwala na skuteczne i dogłębne złuszczenie martwego i zrogowaciałego naskórka. W trakcie zabiegu cera zostaje dokładnie oczyszczona, a pory skóry odblokowane z zalegających w nich zanieczyszczeń oraz nadmiaru sebum. Mikrodermabrazja należy do zabiegów kosmetycznych na jesień wykonywanych, aby poprawić wygląd cery i wspomóc jej regenerację po lecie. Usunięcie martwego naskórka nie tylko odsłania zdrowe warstwy skóry, ale także pozwala wnikać głębiej substancjom aktywnym dostarczanym w aplikowanych kosmetykach. Dzięki temu działają one jeszcze bardziej intensywnie i skutecznie. To nie koniec korzyści. Przeprowadzenie zabiegów może pomóc także w walce z konkretnymi problemami skórnymi: zaskórnikami, rozszerzonymi porami, przebarwieniami posłonecznymi, bliznami potrądzikowymi.

W zależności od wybranego rodzaju mikrodermabrazji warstwy skóry mogą być ścierane za pomocą różnego typu urządzeń. Drobinki ścierające naturalnego minerału – kordunu docierają głębiej i lepiej sprawdzą się np. w walce z przebarwieniami. Mogą jednak okazać się zbyt drażniące dla cery wrażliwej. Posiadając skórę podatną na podrażnienia lepiej zdecydować się na wykonanie zabiegu mikrodermabrazji diamentowej, w której miejsce kordunu zastępują kryształki diamentów. Mikrodermabrazja może działać także odmładzająco. Najdelikatniejszą formą zabiegu jest mikrodermabrazja tlenowa, wykorzystująca właściwości tlenu oraz soli fizjologicznej i polecana m.in. właśnie do cery dojrzałej. Dotlenia skórę i poprawia mikrokrążenie. Likwiduje drobne zmarszczki oraz dodaje cerze promiennego blasku.

Peeling chemiczny kwasami

Sposób działania peelingów chemicznych jest zupełnie innych od peelingów mechanicznych. Peelingi chemiczne nie ścierają zrogowaciałej warstwy martwego naskórka, ale rozluźniają wiązania pomiędzy komórkami skóry. W rezultacie martwe komórki są usunięte, a naturalne procesy regeneracyjne skóry pobudzone do działania. Cząsteczki kwasów wykorzystywanych w trakcie zabiegu mogą oddziaływać na naskórek, a także sięgać głębiej, docierając do kolejnych warstw skóry właściwej.

Zabiegi kosmetyczne na twarz jesienią wykonywane przy użyciu kwasów intensywnie regenerują skórę i w zależności od celu zabiegu mogą działać odmładzająco, przeciwtrądzikowo, a także usuwać blizny i przebarwienia. Niektóre z kwasów są fotouczulające (przede wszystkim kwasy AHA), dlatego nie stosuje się ich w okresie letnim. O tym, jakie kwasy zastosować powinien zadecydować specjalista oceniając stan skóry i jej potrzeby. Indywidualnie dobiera się nie tylko rodzaj kwasów wykorzystywanych w trakcie zabiegu, ale także ich stężenie. Odpowiednio przygotowana mieszanka może pomóc zredukować kilka problemów skórnych jednocześnie. Jednym z najpopularniejszych kwasów AHA (alfa-hydroksylowych) jest kwas glikolowy. Jego działanie świetnie sprawdza się w pielęgnacji cery dojrzałej, zniszczonej nadmiernym opalaniem lub suchej. Kwas glikolowy może stymulować produkcję kolagenu, pomaga spłycić zmarszczki i zapobiega wiotczeniu skóry. Poprawia stan nawilżenia cery oraz redukuje widoczność przebarwień. W walce z trądzikiem wiele osób sięga po kwasy BHA. Działają one mniej intensywnie od AHA, ale mogą wpływać m.in. na ilość wydzielanego sebum oraz dogłębnie oczyszczać rozszerzone pory skóry. Jednym z częściej wybieranych jest kwas salicylowy w stężeniu od 1 do 2%, który działa przeciwzapalnie, redukuje trądzik i zapobiega tworzeniu się wyprysków.

 

zabiegi kosmetyczne na twarz jesienią

Zabiegi kosmetyczne na jesień: depilacja laserowa

Depilacja laserowa należy do zabiegów, które należy planować z dużym wyprzedzeniem. Zabiegi realizuje się w ilości około 6 z kilkutygodniową przerwą. Z tego powodu, aby cieszyć się gładką skórą przyszłego lata, ich przeprowadzenie warto rozpocząć już jesienią. Konieczność powtarzania zabiegów wynika z cyklu życia włosów. Aby trwale usunąć każdy z nich, promienie lasera muszą oddziaływać na włos znajdujący się w aktywnej fazie wzrostu. Nie jest to możliwe w trakcie jednorazowego zabiegu. Sposób działania laserów do depilacji opiera się na zjawisku selektywnej fototermolizy. Większość laserów oddziałuje na melaninę, czyli naturalny barwnik obecny we włosach, który pochłania go i zamienia na energię cieplną. Zarówno mieszek włosowy, jak i struktury odpowiedzialne za wzrost włosów zostają uszkodzone. Laser niszczy komórki włosów, jednocześnie bez poparzenia skóry. Możliwe są jedynie objawy takie jak zaczerwienienie lub delikatny obrzęk, utrzymujące się najczęściej do kilku godzin, a maksymalnie do kilku dni po zabiegu. Depilacja laserowa nie zawsze przynosi takie same efekty. Szanse na całkowite usunięcie owłosienia są największe u osób, które posiadają ciemne i grube włoski oraz jasną skórę. Włosy posiadają wówczas wystarczającą ilość barwnika, a znaczny kontrast pomiędzy barwą włosów i skóry zapewnia idealne warunki do pracy lasera.

Przed wykonaniem depilacji laserowej nie można się opalać, stąd w większości przypadków niemożliwe jest jej wykonywanie w okresie letnim. To również zabieg niewskazany dla: kobiet w ciąży i w okresie karmienia, osób cierpiących na choroby skóry (np. egzema), choroby nowotworowe lub epilepsję czy przyjmujących środki światłouczulające. Przed depilacją owłosienie należy usunąć maszynką, na około miesiąc przed zabiegiem nie można natomiast korzystać z depilacji woskiem czy wyrywać włosków pęsetą.

Laserowe zamykanie naczynek

To jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów kosmetycznych na jesień, który pozwala trwale poprawić stan cery naczynkowej. Jej cechą charakterystyczną są płytko rozmieszczone pod skórą oraz mało elastyczne naczynia krwionośne. Cera naczynkowa jest niezwykle wrażliwa i wymaga odpowiedniej ochrony. Czynniki takie jak: wahania temperatur, ciepłe powietrze suszarki, gorące kąpiele, stres, wysiłek fizyczny sprawiają, że naczynka rozszerzają się, a na twarzy widoczne staje się zaczerwienienie. Rumień jest znacznie wyraźniej zarysowany niż u osób, które nie posiadają cery naczynkowej i dłużej się utrzymuje. Z czasem może nawet być obecny na stałe. Stosowanie kremów ochronnych oraz unikanie gorących kąpieli, napojów alkoholowych czy ostrych przypraw pomaga chronić cerę naczynkową przed nasilaniem się objawów. Wiele kosmetyków dedykowanych jej potrzebom zawiera także składniki wzmacniające naczynia krwionośne.

Widoczne na twarzy rozszerzone naczynka (teleangiektazje) mogą w pewnym momencie przestać się obkurczać i zacząć pękać. Skuteczną metodą, aby je usunąć jest właśnie laserowe zamykanie naczynek. Światło lasera pochłania hemoglobina. Pod wpływem wytwarzającego się ciepła dochodzi do odparowania wody z wnętrza uszkodzonego naczynia krwionośnego. Naczynka zostają zasklepione, a z czasem wchłonięte przez organizm. Efekty zabiegu bywają widoczne od razu, jednak w przypadku większych i głębiej położonych naczyń krwionośnych zwykle przeprowadza się serię zabiegów (sprawdź też: jak pielęgnować cerę naczynkową jesienią?).

Niezależnie od tego, jakie zabiegi kosmetyczne na jesień wybierzemy, należy pamiętać, aby przed każdym z nich dokładnie zapoznać się z informacjami publikowanymi na stronie wybranego salonu kosmetycznego lub salonu medycyny estetycznej. Każdy z nich posiada specjalne zalecenia dotyczące przygotowania skóry przed zabiegiem oraz jej pielęgnacji po jego wykonaniu. Zabiegi kosmetyczne na twarz jesienią mogą powodować zaczerwienienie i obrzęk skóry, dlatego lepiej nie planować ich przed ważnymi wydarzeniami. Niezależnie od pory roku należy zapewnić skórze odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną. Także jesienią i zimą, po zabiegach zaleca się aplikowanie na skórę kremów z filtrem przeciwsłonecznym 30 lub 50 SPF.