jak dbać o świeży tatuaż

Jak dbać o świeży tatuaż?

,

jak dbać o świeży tatuaż

Wykonanie tatuażu potrafi być bardzo bolesne. Kiedy więc pojawi się już na skórze, każdy z pewnością chciałby, aby pozostał trwały i prezentował się bez zarzutu. Na proces gojenia się skóry oraz wygląd samego tatuażu znaczący wpływ ma właściwa pielęgnacja. Jak dbać o świeży tatuaż?

Foliowanie tatuażu – po jakim czasie odsłonić tatuaż?

Foliowanie tatuażu to rodzaj opatrunku wykonywanego jeszcze w salonie. Każdy specjalista powinien udzielić swojemu klientowi szczegółowych instrukcji, co zrobić z nałożoną folią. Zasadniczo, jeśli tatuaż zabezpieczony został zwykłą folią spożywczą, która uniemożliwia skórze oddychanie, należy usunąć ją maksymalnie po upływie 3-4 godzin. Foliowanie tatuażu dedykowanymi do tego celu foliami o właściwościach zarówno antybakteryjnych, jak i oddychających, pozwala na zachowanie opatrunku nawet przez kilka dób.

Jak dbać o tatuaż po zrobieniu

Wykonanie tatuażu polega na wprowadzeniu barwnika aż do skóry właściwej. Tuż po jego zrobieniu miejsce na skórze pozostaje otwartą raną. Może się z niej sączyć płyn zawierający krew, osocze, a także nadmiar tuszu. Skóra jest też zaczerwieniona i obrzęknięta. W tym czasie kluczowe znaczenie ma utrzymywanie nowego tatuażu w czystości oraz nawilżanie skóry.

Oczyszczanie skóry pomaga chronić ją przed patogenami i zapobiegać występowaniu infekcji. Ranę należy przemywać od 3 do 4 razy dziennie przy użyciu wody o letniej temperaturze. Środek myjący powinien być delikatny i pozbawiony substancji drażniących. Dobrze, jeśli posiada właściwości antybakteryjne. Skórę najlepiej przemywać rękoma, bez zastosowania gąbek czy myjek, które mogłyby ją podrażniać.

Po każdym umyciu i osuszeniu skóry należy wsmarować w nią porcję kremu. Kosmetyki nawilżające chronią skórę przed wysuszeniem, jednak powinny być nakładane jedynie w niewielkiej ilości. Po około tygodniu skóra zaczyna się łuszczyć, czemu towarzyszy uciążliwy świąd. Aby złagodzić dolegliwości, stosowane kremy warto przechowywać w lodówce.

Czas gojenia się tatuażu zależy od jego wielkości, miejsca usytuowania, rodzaju tuszu wykorzystanego w trakcie zabiegu, a także indywidualnych cech osoby, która się na niego zdecydowała. Zazwyczaj proces gojenia trwa około 2-4 tygodnie.

pielęgnacja nowego tatuażu

Pielęgnacja nowego tatuażu – kosmetyki

Pielęgnacja tatuaży wymaga zastosowania odpowiednich kosmetyków. Z pewnością nie należą do nich popularne balsamy używane na co dzień, które zazwyczaj są perfumowane, mogą zatykać pory skóry i podrażniać. Na liście zakazanych składników znajdują się m.in. SLS, silikony, ftalany, retinol, parabeny, alkohol, kwas salicylowy. Popularna wazelina również nie jest rekomendowana. Najlepszym wyborem są kosmetyki dedykowane do pielęgnacji nowego tatuażu, o których polecenie dobrze zapytać tatuatora. Jeśli samodzielnie dokonujemy wyboru, warto zwrócić uwagę na naturalny skład oraz właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne produktu. Pantenol intensywnie nawilża skórę oraz wspiera naturalne procesy regeneracyjne (np. Bepanthen maść), alantoina wykazuje właściwości kojące. Olej kokosowy w delikatny sposób działa przeciwbólowo oraz posiada właściwości przeciwbakteryjne. Dzięki wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych wspaniale odżywia i uelastycznia naskórek. Korzystnie na stan skóry w tym okresie wpływają także masło shea oraz witamina E.

Warto pamiętać, że o tatuaż należy dbać także po jego zagojeniu się. Niezbędne jest regularne nawilżanie skóry oraz jej ochrona przed światłem słonecznym, aby zapobiec m.in. przedwczesnemu blaknięciu koloru (np. Tattoomed daily tattoo care).

Jak dbać o tatuaż w nocy?

W zależności od miejsca, w którym został wykonany tatuaż, spanie z nim może być mniej lub bardziej kłopotliwe. Nowy tatuaż wymaga ochrony przed różnego rodzaju tarciem czy uciskiem. Nie należy więc zasypiać na wytatuowanej części ciała. W miarę możliwości warto pozwolić skórze spokojnie oddychać i nie przykrywać dodatkowo ciała kołdrą lub odzieżą. Pościel powinna być czysta, ale raczej nie nowa, ponieważ z dużym prawdopodobieństwem może zostać zniszczona. Z rany oprócz krwi i osocza często sączy się również nadmiar barwnika, który może pofarbować tkaninę. Jeśli po przebudzeniu okaże się, że rana przykleiła się do pościeli, w żadnym wypadku nie należy odrywać jej siłą. Najlepszym sposobem będzie polewanie materiału wodą, aż sam się odklei.

Pielęgnacja tatuażu po zrobieniu – czego unikać?

Niewłaściwa pielęgnacja tatuażu po zrobieniu może doprowadzić do infekcji. Intensywne drapanie swędzącej skóry czy zdrapywanie tworzących się na jej powierzchni strupków, może też uszkodzić sam tatuaż.

  • Nie drap swędzącej skóry w trakcie jej łuszczenia się. Nie odrywaj płatów skóry, ale pozwól im samodzielnie odpadać.
  • Nie rozdrapuj strupów, które mogą pojawić się na ranie.
  • Zamiast szorstkiego ręcznika używaj ręczników papierowych. Nie pocieraj wytatuowanego miejsca na skórze, a jedynie delikatnie przykładaj do niego papier, by usunąć nadmiar wilgoci.
  • Unikaj słońca. Świeżo wytatuowanej skóry nie należy smarować kosmetykami do opalania. Jeśli musisz wychodzić z domu w słoneczny dzień, przykryj tatuaż odzieżą.
  • Nie noś obcisłej, przylegającej odzieży, dopóki tatuaż się nie zagoi.
  • Zrezygnuj z długich kąpieli w wannie, a także pływania w basenie. Unikaj korzystania z sauny i jacuzzi.

Jeśli po tygodniu tatuaż nadal jest mocno czerwony a miejsce na skórze opuchnięte, należy skonsultować się z lekarzem. Również utrzymujący się ból i podwyższona temperatura ciała mogą wskazywać na infekcję.