Krzem: dlaczego jest tak ważny dla zdrowia?

,

Do pierwiastków najczęściej występujących w przyrodzie należą tlen i krzem. O tym pierwszym mamy ogromną wiedzę, zarówno o jego zbawiennym, jak i szkodliwym wpływie na zdrowie i urodę. Jednak jaka jest nasza świadomość na temat krzemu i czy wiemy, czym grozi jego niedobór?

Krzem dla zdrowia stawów

Z uwagi na budowę kolagenu i niezaprzeczalną rolę, którą pełni w niej krzem, jest to pierwiastek niezwykle istotny dla zdrowia mięśni, stawów i chrząstek. Do właściwości krzemu należą również wzmacnianie kości i poprawa ich gęstości, dlatego powinny się nim zainteresować osoby cierpiące na osteoporozę. Niektóre badania dowiodły, że połączenie krzemu i glukozaminy znacznie wpływa na polepszenie stanu stawów, m.in. zmniejszenie stanu zapalnego i zapobieganie dalszym zmianom degeneracyjnym.

Powiązane produkty

–>

Krzem organiczny dla zdrowia serca i naczyń

Kolagen pozytywnie wpływa na budowę naczyń: stają się one elastyczniejsze i tym samym bardziej odporne na uszkodzenia. Z tego względu, krzem jest niezbędnym pierwiastkiem dla zdrowia serca i układu naczyniowego. Badania na zwierzętach wykazały, że osobniki karmione suplementem krzemu przy diecie wysokosterolowej cechowała mniejsza podatność na choroby naczyń krwionośnych, szczególnie aorty. Szerokie i niezwapnione naczynia umożliwiają dostarczenie składników odżywczych do całego organizmu.

Krzemionka dla zdrowia układu pokarmowego

Układ pokarmowy jest w stanie wykonywać swoje czynności między innymi dzięki błonie śluzowej. Krzem wchodzi w skład śluzówki organizmu, w tym organów układu pokarmowego: żołądka i jelit. Wzmacniając funkcje błony śluzowej, umożliwia on wchłanianie składników odżywczych z pożywienia, a także ochronę przed niektórymi dolegliwościami.

krzem w tabletkach

Krzem jako budulec urody

Krzem to pierwiastek kojarzony głównie jako budulec skóry, włosów i paznokci. Jest składnikiem wielu leków i suplementów diety poprawiających ich stan. Może również występować samodzielnie jako główny składnik farmaceutyków. Ponadto, krzem jest składnikiem kolagenu, czyli budulca skóry, odpowiadającego za prawidłowy stan tkanki łącznej. Stąd właśnie krzem może być stosowany jako składnik kosmetyków pielęgnacyjnych do skóry dojrzałej. W przypadku jego niedoboru zaobserwować można zaburzenia wzrostu włosów i paznokci, ich nadmierną łamliwość i słabość, a także utratę sprężystości skóry. 

Krzem w przemyśle kosmetycznym

Krzem jest częstym składnikiem produktów kosmetycznych, zarówno pielęgnacyjnych, jak i kolorowych. Spotkać go można na przykład w płukankach i szamponach wzmacniających włosy, kremach do regeneracji skóry i przeciwzmarszczkowych. Z uwagi na właściwości regulowania i pochłaniania sebum jest również wykorzystywany w kosmetykach do cery trądzikowej. W kosmetykach kolorowych krzem pełni funkcję składnika utrzymującego właściwą konsystencję: pudrów, róży i bronzerów oraz cieni sypkich. Dzięki jego zastosowaniu, po aplikacji kosmetyku skóra wygląda bardziej jedwabiście. Krzem ma także właściwości przeciwzbrylające.

Jak uzupełniać krzem?

Podstawowym źródłem witamin i pierwiastków, w tym krzemu, powinna być zbilansowana dieta. Czynnikiem, który umożliwia ich prawidłowy metabolizm, jest ogólnie zdrowy i aktywny tryb życia. W Polsce produkty bogate w ten pierwiastek są dość łatwo dostępne i należą do nich na przykład buraki cukrowe, ogórki, płatki owsiane oraz kapusta. Krzem obecny jest również w niektórych ziołach i przyprawach, na przykład czosnku, pokrzywie czy rzodkwi. Osoby z niedoborem krzemu powinny również spożywać bogatą w niego wodę zdrojową.

W przypadku, kiedy dieta nie wystarczy do uzupełniania krzemu, można posiłkować się suplementami diety. Są one dostępne najczęściej w formie tabletek czy kapsułek, a także płynów do spożycia. Suplementy diety z krzemem mogą być wzmocnione także innymi pierwiastkami lub witaminami, dzięki czemu jeszcze lepiej przyczyniają się do poprawy stanu zdrowia całego organizmu.

abtei krzemionkasikapur kapsułki krzemowevitapil tabletkidoppelherz krzemionkabiochemie silicea d12