działanie siemienia lnianego

Działanie siemienia lnianego – na zaparcia, zgagę, stawy lub kaszel

, ,

działanie siemienia lnianego

Siemię lniane to jeden z przykładów superfoods, czyli produktów bogatych w składniki odżywcze, których wpływ na organizm przynosi szereg korzyści dla zdrowia. Działanie siemienia lnianego wykorzystywane jest zarówno profilaktycznie, jak i wspomagająco w trakcie prowadzonego leczenia. Jego właściwości pomagają łagodzić zaparcia i inne problemy trawienne oraz objawy infekcji. Zawarte w siemieniu lnianym kwasy omega-3 zapobiegają rozwojowi stanów zapalnych, a lignany pełnią funkcję antyoksydantów.

Kleik z siemienia lnianego – na zaparcia

Zaparcia są uciążliwe i powodują dużym dyskomfort. Sprawiają, że czujemy się ociężali, towarzyszy im uczucie pełności, a nawet ból. Siemię lniane jest bogate w błonnik, dzięki czemu korzystnie wpływa na pracę jelit i reguluje procesy trawienne. Zwiększa objętość treści pokarmowej i zmiękcza stolce, co zapobiega trudnościom z wypróżnianiem. Pod wpływem wody nasiona siemienia lnianego pęcznieją i usprawniają przesuwanie się mas kałowych przez jelita. Decydując się na stosowanie kleiku z siemienia lnianego należy jednak pamiętać, żeby jednocześnie zwiększyć także ilość przyjmowanych płynów. W przeciwnym razie zaparcia mogą stać się jeszcze bardziej dotkliwe. Siemię lniane działa łagodnie, dlatego może być stosowane u osób, które cierpią na wrzody żołądka.

Siemię lniane na zgagę

Kleik z siemienia lnianego sprawdzi się również w przypadku innych problemów trawiennych takich jak np. refluks żołądkowo-przełykowy. Uczucie intensywnego palenia i pieczenia to charakterystyczny objaw zgagi. Dyskomfort pojawia się w okolicy klatki piersiowej oraz przełyku i jest efektem cofania się treści pokarmowej i kwasu solnego. Są to substancje silnie drażniące, co powoduje podrażnienie błony śluzowej przełyku. Preparaty stosowane na zgagę ograniczają nadmierną produkcję soków trawiennych lub służą neutralizowaniu ich kwaśnego odczynu. Działanie siemienia lnianego pełni funkcje ochronne. Dzięki swoim właściwościom powlekającym, siemię lniane osiada na powierzchni błony śluzowej i zabezpiecza ją przed podrażnieniami.

Kisiel z siemienia lnianego na kaszel i ból gardła

Właściwości kleiku z siemienia lnianego oraz jego gęsta i kleista konsystencja przynoszą korzyści w przebiegu infekcji górnych dróg oddechowych. Kisiel z siemienia lnianego na kaszel działa osłaniająco na błonę śluzową gardła. Łagodzi uporczywy odruch kaszlu suchego, prowokowany przesuszeniem i podrażnieniem gardła. W przypadku kaszlu mokrego może wspomóc odkrztuszanie i oczyszczanie dróg oddechowych z zalegającej wydzieliny. Dzięki właściwościom nawilżającym i przeciwzapalnym wspomaga także leczenie bólu gardła.

Po domowe sposoby na nawilżanie gardła takie jak stosowanie siemienia lnianego warto sięgnąć zarówno w przebiegu infekcji, jak i profilaktycznie – w szczególności u osób pracujących głosem. Siemię lniane redukuje dyskomfort w postaci uczucia suchości czy nieprzyjemnego drapania w gardle. Wzmacnia także naturalne mechanizmy ochronne zabezpieczające przed szkodliwym wpływem chorobotwórczych patogenów.

Jak zrobić kisiel z siemienia lnianego?

Istniej bardzo wiele różnych sposobów na przygotowanie siemienia lnianego do picia lub jedzenia. Jeden z najprostszych wygląda w następujący sposób: 2 łyżki nasion lnu należy zalać ciepłą lub wrzącą wodą. Taką mieszankę następnie trzeba odstawić na około godzinę i przecedzić przed wypiciem.

Gotowanie kisielu pozwala uzyskać bardziej gęstą konsystencję. Wykorzystując te same proporcje siemię lniane wraz z wodą należy umieścić w garnku i gotować na wolnym ogniu przez około 5-10 minut. Po jego odcedzeniu i wystudzeniu kisiel można po prostu zjeść lub dosłodzić odrobiną miodu czy domowego soku.

Siemię lniane można też potraktować jako dodatek do sałatek, jogurtów, owsianki czy smoothie. Lepiej przyswajalne jest siemię lniane w postaci zmielonej. Aby jednak nie straciło swoich wartości odżywczych najlepiej zmielić je bezpośrednio przed użyciem. Może być też przechowywane w szczelnym opakowaniu w lodówce, jednak nie dłużej niż przez 3 dni.

Siemię lniane na stawy

Bogate w cenne kwasy omega-3 siemię lniane posiada właściwości przeciwzapalne, które pomagają zapobiegać rozwojowi choroby zwyrodnieniowej stawów. Utrzymujący się stan zapalny sprzyja postępowaniu degeneracji chrząstki stawowej. Brak odpowiedniej amortyzacji powoduje z kolei ból i utrudnia sprawne poruszanie się. Siemię lniane zawiera kwas alfa-linolenowy (ALA) z rodziny omega-3, który w organizmie przekształcany jest do postaci kwasu dokozaheksaenowego (DHA) i kwasu eikozapentaenowego (EPA). Dla utrzymania zdrowia ważna jest równowaga pomiędzy obecnością kwasów omega-3 i omega-6. Tymczasem współczesna dieta najczęściej prowadzi do znacznej przewagi tych drugich, co nasila ryzyko rozwoju stanów zapalnych. Dostarczanie organizmowi produktów bogatych w omega-3 pomaga wyrównać te proporcje.

Aby wspomóc przeciwzapalne działanie siemienia lnianego warto jednocześnie zmniejszyć ilość spożywanych kwasów omega-6, które w dużej ilości występują m.in. w tłuszczach i olejach roślinnych wykorzystywanych przy produkcji słodyczy oraz żywności o wysokim stopniu przetworzenia. Powszechnie można je spotkać także w wędlinach i produktach mięsnych.

Zalety picia siemienia lnianego

Właściwości i działanie siemienia lnianego wykorzystywane są również w profilaktyce. Oprócz kwasów omega-3 i błonnika, jednym z jego najważniejszych składników są lignany o bardzo silnych właściwościach przeciwutleniających. Chronią one przed szkodliwym wpływem wolnych rodników i powodowanymi przy ich udziale uszkodzeniami DNA na poziomie komórkowym. Zapobiegają rozwojowi nowotworów oraz chorób układu sercowo-naczyniowego, takich jak nadciśnienie, miażdżyca czy zawał serca. Działanie siemienia lnianego pomaga zachować elastyczność naczyń krwionośnych, reguluje ciśnienie krwi, przeciwdziała powstawaniu zakrzepów w wyniku zlepiania się płytek krwi. Obniża poziom trójglicerydów, jednocześnie zapobiegając odkładaniu się cholesterolu w ścianach naczyń krwionośnych.

Siemię lniane uzupełnia dietę w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, ale też witaminy, m.in.: C, E, D, K i minerały takie jak np.: wapń, selen, żelazo, cynk. Ze względu na wysoką zawartość błonnika oraz wartości odżywcze siemię lniane stosowane jest ponadto w trakcie odchudzania. Z jednej strony zapobiega zaparciom, które często towarzyszą zmianie diety, z drugiej – utrzymuje uczucie sytości na dłużej. Do zalet picia siemienia lnianego należy zaliczyć również pozytywny wpływ na kondycję skóry i włosów.