Pielęgnacja stóp

Jak dbać o stopy? Przygotuj się na ciepłe dni

,

O zdrowe i zadbane stopy należy troszczyć się niezmiennie przez cały rok. Jednak to właśnie późną wiosną i latem są one dla nas szczególnie ważne. Paradoksalnie, to właśnie w tym okresie najczęściej dokuczają nam suche pięty, których pękaniu sprzyja noszenie odkrytego obuwia. Jak dbać o stopy podczas codziennej, domowej pielęgnacji?

Na stopach opieramy cały ciężar swojego ciała, dlatego skóra w tym miejscu musi być szczególnie wytrzymała. Często jest także twardsza, co sprzyja przesuszeniu i rogowaceniu naskórka. Szorstkie i suche pięty, odciski czy pękająca skóra na stopach to najczęściej pojawiające się problemy. Aby im zapobiec, niezbędna jest właściwa, a przede wszystkim regularna pielęgnacja.

Moczenie stóp w soli i occie

Zdrowe i zadbane stopy to marzenie wielu kobiet, ale i mężczyzn. Chcąc o nie zadbać, najczęściej w pierwszej kolejności biegniemy do drogerii po krem czy balsam do stóp. Zanim jednak zaaplikujemy na skórę kosmetyki do pielęgnacji stóp, warto zastosować domowe sposoby na piękne stopy, które wygładzą skórę oraz przygotują ją do kolejnych zabiegów. Moczenie stóp w wodzie, a najlepiej roztworze wody z solą fantastycznie zmiękcza naskórek. Aby przygotować kąpiel dla stóp należy dodać około 2 łyżki soli na 5 litrów wody. Wystarczy sól kuchenna, ale lepszym wyborem będzie sól morska lub np. sól do stóp z naturalnymi olejkami eterycznymi z lawendy czy rozmarynu. Mniej popularnym, za to równie efektywnym sposobem pielęgnacji skóry jest również moczenie stóp w occie. Jego zastosowanie łagodzi obrzęki stóp, redukuje nadmierną potliwość, usuwa zgrubienia, przyspiesza gojenie odcisków, wykazuje także właściwości przeciwgrzybicze.

Jak usunąć zrogowaciały naskórek z pięt?

Kąpiel dla stóp warto systematycznie powtarzać, nawet codziennie. Aby uporać sie ze zrogowaciałym naskórkiem, po dokładnym osuszeniu skóry należy wykonać także peeling stóp. Możemy to zrobić przy użyciu pumeksu lub tarki wyposażonej dodatkowo w wygodny uchwyt. W sklepach dostępne są zarówno tarki z papierem ściernym jak i metalowe. Tarka do pięt ma budowę dwustroną – gruboziarnista część przeznaczona jest do usuwania zgrubiałego naskórka, z kolei tzw. polerka służy wygładzeniu skóry stóp po zabiegu. Tarka metalowa jest ostrzejsza, ale jej nieumiejętne użycie częściej prowadzi do nasilenia problemu zamiast jego eliminacji. Peeling stóp to doskonałe remedium na suche pięty i stopy, dlatego warto wykonywać go przynajmniej raz w tygodniu. Jego zastosowanie usuwa martwy naskórek, niweluje zrogowacenia, a w połączeniu z delikatnym masażem pobudza także krążenie krwi. Oprócz wymienionych powyżej akcesoriów, do złuszczania naskórka można wykorzystać także gotowy kosmetyk lub samodzielnie wykonać domową miskturę. Na suche stopy sprawdza się np. kawowy peeling stóp lub peeling z brązowego cukru i siemienia lnianego. Niezależnie od wybranej metody po wykonaniu peelingu skóra nie powinna być podrażniona, w przeciwnym razie oznacza to, że prawdopodobnie został on wykonany zbyt mocno lub wystąpiła reakcja alergiczna.

Kosmetyki do pielęgnacji stóp

Ostatnim etapem rytuałów pielęgnacyjnych jest nawilżanie. Wybierając kosmetyki do pielęgnacji stóp warto zwrócić uwagę na ich skład. Pożądane składniki jakie powinien zawierać krem do stóp to przede wszystkim:

  • mocznik

Mocznik posiada zdolności wiązania wody w komórkach, dzięki którym zatrzymuje ją w skórze, zapobiegając przesuszeniu i niwelując jego skutki. Krem do stóp z mocznikiem widocznie zmiękcza istniejące zrogowacenia skóry i przeciwdziała tworzeniu się nowych.

  • lanolina

Lanolina to wosk pochodzący z owczej wełny o właściwościach nawilżających i natłuszczających. Zmiękcza skórę stóp i zabezpiecza ją przed uszkodzeniami.

  • witaminy A i E

Kosmetyki do stóp z witaminą A złuszczają i regenerują naskórek. Witamina E zapobiega nadmiernemu wysuszeniu skóry stóp oraz powstawaniu stanów zapalnych.

Aby zintensyfikować działanie stosowanych preparatów takich jak krem do stóp czy balsam należy założyć skarpetki i przespać w nich całą noc. Rano, suche stopy z pewnością będą wyglądać lepiej, a skóra stanie się miękka i przyjemna w dotyku.

Pękająca skóra na stopach – co robić?

Jeśli domowe sposoby na piękne stopy nie wystarczają, warto skorzystać ze specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych oferowanych w gabinetach podologicznych. Szczególnie dotyczy to próblemu jakim są popękane i suche pięty. Popękane stopy to już nie tylko problem natury estetycznej, ale także zagrożenie dla zdrowia. Otwarte rany na stopach umożliwiają przedostanie się do organizmu bakterii i wirusów.

Popękane stopy – przyczyny:

  • predyspozycje genetyczne
  • brak regularnego złuszczania naskórka
  • nadwaga
  • wykonywanie pracy stojącej
  • niedobory witaminowe
  • małe spożycie płynów
  • źle dopasowane i niewygodne obuwie.

Pekająca skóra na stopach często jest wynikiem braku regularnej pielęgnacji lub niewłaściwego jej wykonywania, dlatego warto stosować się do wskazówek powyżej. Warto również pamiętać, że popękane stopy mogą być objawem chorób takich jak cukrzyca, niedoczynność tarczycy, łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry. Dlatego należy obserwować ich stan i w razie potrzeby skonsultować się z lekarzem.

gehwolpreparaty na stopypielęgnacja stópgehwol schrunden maśćgehwol balsam do stóp