środki na ból gardła

Środki na ból gardła – nieocenione w niepogodę

,

środki na ból gardła

Ból gardła może równie dobrze oznaczać poważną infekcję, jak i zwykłe przemęczenie i przesuszenie błony śluzowej. To znaczy, że nie zawsze za nasze dolegliwości gardłowe odpowiedzialny jest stan zapalny świadczący o chorobie. W takiej sytuacji, zamiast po lek, niekiedy możemy sięgnąć po wyrób medyczny. Czym się różni od leków i czy można je stosować naprzemiennie?

Co to jest wyrób medyczny?

Wyrób medyczny to kategoria preparatów farmaceutycznych przeznaczonych do wspomagania leczenia niektórych stanów chorobowych lub leczenia objawowego. W sezonie typowo infekcyjnym wyroby medyczne stają się wyjątkowo popularne z uwagi na łatwe zastosowanie w stanach dyskomfortu i bólu górnych dróg oddechowych. Warto jednak dokładnie zaznajomić się z różnicą pomiędzy wyrobem medycznym a lekiem.

Cechą charakterystyczną wyrobów medycznych na gardło jest ich działanie wycelowane na miejsce występowania dolegliwości, tj. błonę śluzową gardła.

Wyrób medyczny a produkt leczniczy – jaka jest między nimi różnica?

Główną różnicą pomiędzy lekiem a wyrobem medycznym jest fakt, że lek służy do leczenia przyczyn choroby, zaś wyrób medyczny – do leczenia objawów. Mogą mieć taką samą formę podania, podobną szatę graficzną, ale nieco inne zastosowanie. Na przykład:

  • Pastylki – tabletki do ssania z flurbiprofenem, np. Strepsils Intensive to lek – służy do leczenia stanu zapalnego, który jest przyczyną infekcji gardła. Natomiast pastylki z prawoślazem lub porostem islandzkim, np. Isla o smaku czarnej porzeczki działa wspomagająco w leczeniu infekcji i może leczyć objawy poprzez powleczenie błony śluzowej ochronnym filmem i ułatwiając regenerację.
  • Niekiedy jedna marka wyrobów farmaceutycznych może produkować zarówno leki, jak i wyroby medyczne. Z taką sytuacją mamy do czynienia, gdy w ramach jednego brandu mamy produkty ziołowe – wyroby medyczne, i leki, bądź różne formy podania: pastylki i spray do gardła. Takim przykładem jest np. Neo-angin. W tabletkach do ssania z alkoholem 2,4-dichlorobenzylowym i amylometakryzolem mają status leku, natomiast lizaki Junior angin przeznaczone dla dzieci od 3. roku życia to wyrób medyczny z porostem islandzkim.

Kiedy stosować lek, a kiedy wyrób medyczny?

Przy infekcji gardła spowodowanej patogenami i stanem zapalnym lepiej zastosować lek, ponieważ działa on na przyczynę. Zwalczając ją, zwalcza również objawy. Wyrób medyczny sprawdzi się lepiej jeśli cierpimy na chwilowy dyskomfort, np. spowodowany suchością powietrza, ostrym mrozem, ogrzewaniem, podrażnieniem śluzówki lub chrypką – przeciążeniem głosu.

Preparaty na gardło do ssania

Wyroby medyczne w postaci tabletek do ssania to wygodna forma łagodzenia objawów dyskomfortu gardła i dróg oddechowych. Substancja, której zadaniem jest przyniesienie ulgi, jest powoli i systematycznie uwalniana, dzięki czemu powleka śluzówkę. Zaleca się, aby po zastosowaniu tego typu produktu nie spożywać płynów i pokarmów przez ok. godzinę, by wspomóc błonę śluzową w regeneracji.

Wyroby medyczne w pastylkach zalecane są najczęściej dla dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 4. roku życia z uwagi na ryzyko zadławienia.

Tabletki na gardło z prawoślazem czy wyciągami ziołowymi są nieco inna kategorią produktów niż leki na gardło i warto o tym pamiętać, gdy jesteśmy zmuszeni kupić jakiś produkt w aptece. W sytuacji silnej infekcji gardła i jamy ustnej być może lepiej będzie zakupić lek, również na receptę (np. w przebiegu anginy), a tę uzyskamy tylko u lekarza.

Tabletki na gardło z porostem islandzkim

Popularnym wyborem w sytuacji przesuszenie śluzówki gardła są pastylki z porostem islandzkim, który znany jest ze swoich właściwości powlekających ścianki jamy ustnej i górnych dróg oddechowych. Substancja wykorzystywana jest w medycynie naturalnej i ziołolecznictwie od ponad 100 lat, a od kilkunastu lat wciąż rośnie jego popularność. Może być stosowany samodzielnie w lekkich, przemijających infekcjach oraz nieinfekcyjnych stanach oraz jako leczenie objawowe w połączeniu ze środkami przeciwzapalnymi.

Produkty z porostem jako substancją główną nie mają najczęściej statusu leku, jednak płucnica islandzka może wspomagać odksztuszanie w przypadku kaszlu suchego i łagodzić nieprzyjemne uczucie bólu.

Wyroby medyczne na gardło w syropie

Pastylki najczęściej przeznaczone są dla dzieci od wieku 4 lat, ale co zrobić, gdy chcemy ulżyć młodszemu dziecku? Możemy wspomóc się wyrobami medycznymi w syropie, przy czym pamiętajmy, że infekcje, nawet niewinnie wyglądające, u dzieci zawsze wymagają konsultacji lekarskiej.

Syropy na gardło w postaci wyrobu medycznego nadają się dla dzieci już od 1. roku życia, w zależności od wskazań producenta. Nie są traktowane jako leki, dlatego przed ich podaniem należy zapoznać się z opinią pediatry lub lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, by nie zaburzyć samego procesu leczenia, jeśli infekcja się rozwija. Mają najczęściej przyjemny smak, ale warto zwracać uwagę na składy, bo wiele z nich zawiera już nie sacharozę, a naturalne substancje słodzące, które nie podnoszą zbytnio poziomu glukozy we krwi.

W syropach-wyrobach medycznych znajdziemy przede wszystkim wyciągi roślinne: z prawoślazu, porostu islandzkiego i malwy.

Spray na gardło ze srebrem koloidalnym

Popularnym wyborem wśród wyrobów medycznych na infekcje gardła są spraye. Stężenie substancji czynnych jest w nich większe, bo działają bezpośrednio w miejscu występowania dolegliwości. Jest to przydatne rozwiązanie w przypadku, gdy chcemy szybko zadziałać i ulżyć sobie przynajmniej do czasu, kiedy otrzymamy poradę lekarza lub jeśli pracujemy dużo głosem i śluzówka staje się przesuszona.

Srebro koloidalne nie nadaje się do spożycia, jednak wykazuje działanie wiruso- i bakteriobójcze. Forma sprayu na gardło ze srebrem, np. w preparacie Argentin T, uznawana jest za użycie zewnętrzne, ponieważ jego działanie ogranicza się do błony śluzowej, dlatego stosowany zgodnie z zaleceniami jest bezpieczny dla użytkownika.