linalool inci

Linalool – INCI

,

linalool inci

Terpen alkoholowy.

Substancja zapachowa pozyskiwana w sposób tradycyjny lub syntetyczny. Może alergizować, szczególnie wrażliwe osoby. Uznana za bezpieczną do stosowania w kosmetykach i produktach chemii domowej w określonym stężeniu.

Linalool znajduje się w wykazie składników INCI produktów spłukiwalnych, jeśli jego stężenie wynosi ponad 0,001% lub niespłukiwalnych – 0,01%.

Występuje m.in. w lawendzie, cytrusach, kolendrze oraz w niektórych przyprawach.

Nie jest komedogenny, jest raczej bezpieczny dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, ale powinny one bacznie obserwować reakcje skórne po kontakcie z produktem go zawierającym, ponieważ w okresie dużych wahań hormonalnych skóra może silniej reagować na kosmetyki i produkty chemii gospodarczej. Nie jest zalecane nakładanie produktów z linaloolem na skórę piersi o kobiet karmiących naturalnie.

Rozpuszczalny w tłuszczach, dobrze komponuje się z innymi substancjami zapachowymi.

W INCI obecny jest pod nazwą „linalool”, ale znany jest również jako lilalol i linalol.

Linalool w kosmetykach

Linalool nadaje przyjemny kwiatowy lub drzewny (w zależności od postaci) zapach produktom kosmetycznym i chemii domowej, ale stosowany bywa również w celu maskowania nieprzyjemnej woni innych składników preparatu. Linalool znajdziemy również w gamie produktów perfumeryjnych oraz w naturalnych olejkach eterycznych.

Linalool znajduje się często w preparatach niespłukiwalnych do ciała i twarzy, m.in. w kremach, balsamach i mleczkach. W Unii Europejskiej dozwolone są do użycia stężenia uznawane za ogólnie bezpieczne, więc jest dobrze tolerowany przez większość osób. W momencie kontaktu z powietrzem może się utleniać i działać drażniąco na skórę osób łatwo ulegających podrażnieniom skórnym.

Linalool wykazuje działanie antyseptyczne, ale nie stanowi to o jego stricte przeciwbakteryjnych właściwościach. Nie powinien więc być w tym celu wykorzystywany. Może natomiast wzmacniać działanie konserwujące innych składników danego preparatu.

Kosmetyków z linalolem nie należy stosować u dzieci.

Linalool znajdziesz m.in. w: