olej lniany na skórę

Olej lniany na skórę – zastosowanie w kosmetyce

,

olej lniany na skórę

Oleje roślinne to prawdziwe remedium na wiele dolegliwości skórnych – tych przewlekłych, jak i ostrych. Jednym z najbardziej naturalnych i wszechstronnych jest olej lniany – jego zastosowanie na skórę jest niezwykle szerokie. Bogactwo składników odżywczych oraz specyficzne cechy fizyczne sprawiają, że świetnie sprawdzi się w pielęgnacji cery wrażliwej i skłonnej do podrażnień.

Co zawiera olej lniany?

Nasiona lnu, z których powstaje olej lniany, są jednymi z najbogatszych źródeł wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Należą do nich kwasy: ALA, LA, OA i GLA. Szczególnie kwas gamma-linolenowy odpowiada za wyjątkowe właściwości oleju lnianego: hamuje on procesy zapalne i aktywność wolnych rodników. Siemię lniane jest też bogatym źródłem witamin z grupy B i witaminy E. Zawiera minerały:

  • żelazo
  • selen
  • miedź
  • cynk
  • mangan
  • wapń
  • magnez.

Flawonoidy z kolei opóźniają procesy starzenia i chronią komórki skóry przed uszkodzeniami na poziomie komórkowym i DNA.

Olej lniany – zastosowanie na skórę

Nienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w oleju lnianym są materiałem budulcowym błon komórkowych, dzięki czemu sprawiają, że cera jest elastyczna, gładka i jędrna. Olejek hamuje odparowywanie wody z warstwy rogowej naskórka, przez co działa pośrednio nawilżająco. Łagodzi stany zapalne. Reguluje pracę gruczołów łojowych, zapobiegając przetłuszczaniu się cery. Odblokowuje i oczyszcza pory, dlatego jest polecany szczególnie do skóry trądzikowej. Olej sprawdzi się też na skórę atopową.

Olej lniany na atopowe zapalenie skóry

Substancja ta należy do grupy emolientów – hamuje odparowywanie wody z warstwy rogowej naskórka i chroni przed działaniem czynników zewnętrznych. Olej lniany ma też właściwości przeciwzapalne i wspierające proces regeneracji. Ma to kluczowe znaczenie w terapii atopowego zapalenia tkanki, nawet u niemowląt i małych dzieci. Można polecić tu szczególnie płyn Linomag, którego bazą jest właśnie olej lniany. który jest wolny od dodatkowych substancji, dzięki czemu ryzyko podrażnień czy działań niepożądanych jest minimalne.

olej lniany zastosowanie na skórę

Olej lniany na skórę twarzy – czy warto?

Olej ten należy do grupy olejów schnących, które charakteryzują się niezwykle lekką konsystencją i bardzo szybkim czasem wchłaniania. Dzięki temu najlepiej sprawdza się do cery tłustej i trądzikowej. Delikatnie i skutecznie oczyszcza pory, zmniejszając ryzyko powstawania wyprysków i zmian skórnych. Olej lniany nie jest komedogenny, co czyni go przydatnym nawet w pielęgnacji skóry twarzy.

Olej lniany na suchą skórę głowy i włosy

Olej z nasion lnu zawiera też fitohormony, które swoją budową przypominają endogenne hormony ludzkie. Wpływają pozytywnie na kondycję włosów i paznokci nie tylko u pań, ale też u panów. U mężczyzn zmniejsza działanie testosteronu na pokrywę włosową, hamując wypadanie łodyg i osłabienie cebulek.

Olej lniany – jak stosować na skórę?

Olej lniany jest składnikiem wielu kremów, balsamów czy nawet produktów leczniczych jak maść Linomag. Można je stosować zarówno na dzień, jak i na noc. Z powodzeniem jednak można także wykorzystywać olej lniany na skórę w postaci bezpośredniej – wystarczy odrobinę substancji rozprowadzić na cerze i pozostawić na 30 minut, a następnie zetrzeć nadmiar. Dla zachowania wszystkich najważniejszych składników odżywczych warto sprawdzić, jak przechowywać olej lniany przez dłuższy czas. W ten sposób unikniemy ryzyka zepsucia produktu i będzie nam on służył dłużej.

Olej lniany jest bogatym źródłem wielu substancji odżywczych, kwasów tłuszczowych, fitohormonów. Jest niezwykle cenionym środkiem kosmetycznym, który sprawdza się w pielęgnacji twarzy, włosów, całego ciała. Olej lniany na skórę atopową i skłonną do neurodermii jest prawdziwym remedium na przypadłości dermatologiczne.