Nawilżanie ust

Jak dbać o usta jesienią i zimą?

,

Suche usta są szorstkie, pękają, pieką i mogą powodować ból. Co więcej, wyglądają nieatrakcyjnie i utrudniają aplikację kolorowej pomadki. Jesienią i zimą problem narasta, ponieważ szkodliwe czynniki zewnętrzne takie jak chłód czy wiatr pogarszają kondycję delikatnej skóry warg. Jak dbać o usta, aby odpowiednio je nawilżyć i zregenerować?

Ciągle suche usta – co może być przyczyną?

Skóra ust jest cienka i pozbawiona gruczołów łojowych, co sprawia, że łatwo dochodzi do jej przesuszenia i pękania. Przyczyną suchych ust bardzo często jest po prostu niewłaściwa pielęgnacja lub zgubne nawyki. Jednym z nich jest oblizywanie warg, którego trudno się oduczyć. Ślina niekorzystnie wpływa na skórę ust ze względu na zawarte w niej enzymy, a także w związku z faktem, że szybko odparowuje pozostawiając skórę jeszcze bardziej suchą. Chcąc pozbyć się nieprzyjemnego uczucia automatycznie oblizujemy usta ponownie i cały proces zaczyna się od nowa. Cienkiej skórze na wargach nie służy także oddychanie przez usta – zarówno podczas spacerów na świeżym powietrzu jak i nieświadomie w trakcie snu. W jesiennych i zimowych miesiącach za wysuszenie i pękanie usta odpowiadają niekorzystne warunki atmosferyczne. Chłodne powietrze, wiatr czy mróz podobnie jak promieniowanie słoneczne latem szkodliwie wpływają na skórę. W sezonie grzewczym usta dodatkowo narażone są na działanie suchego powietrza w mieszkaniu, a także pomieszczeniach biurowych.

Kłopoty ze suchą skórą – nie tylko ust, ale i całego ciała, mogą wynikać także ze zbyt małej ilości przyjmowanych płynów oraz złej diety powodującej niedobór witamin i minerałów. Inne przyczyny bardzo suchych ust to m.in.: alergia, skutki uboczne przyjmowanych leków (np. przeciwhistaminowych) lub infekcja grzybicza (przesuszenie głównie w kącikach ust). Ciągle suche usta mogą także świadczyć o: chorobach tarczycy, cukrzycy, chorobach autoimmunologicznych, chorobach skórnych, przewlekłych kłopotach trawiennych. Dlatego jeśli nic nie pomaga, warto zgłosić się do lekarza i skontrolować swój stan zdrowia.

Pomadka ochronna do ust – jaką wybrać?

W okresie jesienno-zimowym pomadka ochronna do ust powinna stać się nieodłączną częścią zawartości każdej damskiej i męskiej kosmetyczki. Podczas zimnych i wietrznych dni warto dodatkowo osłonić usta chustą lub szalikiem. Pomadka na suche usta powinna zawierać substancje o działaniu nawilżającym i natłuszczającym takie jak:

  • masło shea
  • wosk
  • olej kokosowy
  • witamina A
  • kwas hialuronowy
  • witamina E
  • lanolina
  • pantenol.

Jest też cała lista składników, które nie powinny się znaleźć w pomadce ochronnej. Należą do nich m.in.: parabeny, olej mineralny, mentol czy alkohol o działaniu wysuszającym. Niewłaściwie dobrana pomadka ochronna do ust to także taka, który nas uczula. Prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji alergicznej wzrasta, jeśli w produkcie znajduje się duża liczba sztucznych substancji, które mają podkręcić zapach pomadki. Kosmetyki do pielęgnacji ust warto też dobierać metodą prób i błędów sprawdzając, który produkt przynosi nam najwięcej korzyści.

Podczas brzydkiej pogody warto pamiętać o nakładaniu dość grubej warstwy pomadki na suche usta i częstym powtarzaniu aplikacji w trakcie dnia.

Sposoby na suche usta, których możesz spróbować w domu

Naturalny peeling

Zwykle pamiętamy o peelingu twarzy czy całego ciała, ale peeling ust często bywa pomijany. Jeśli dokuczają Ci bardzo suche usta, spróbuj delikatnie złuszczyć naskórek. Ścierające drobinki zawarte w peelingu pozwolą usunąć łuszczące się skórki będące jednym z symptomów odwodnienia. Aby przywrócić ustom miękkość można wykorzystać domowe sposoby na suche usta, łącząc na przykład cukier i oliwę w stosunku 1:1. Taki peeling nie tylko przywróci ustom miękkość, ale też poprawi w tym miejscu krążenie krwi.

Miód i oliwa

Miód to jeden z najsłodszych sposobów na suche usta. Wykazuje działanie antybakteryjne oraz pomaga pozbyć się łuszczących skórek. Bardzo suche usta często obfitują w pęknięcia i podrażnienia, na które miód podziała kojąco, przyspieszając ich gojenie. Można go zmyć po około 10 minutach. Oliwa z oliwek wykorzystywana do peelingu sprawdzi się także jako samodzielny balsam do ust. Wystarczy nałożyć jej warstwę przed snem, co ułatwi zatrzymanie nawilżenia wewnątrz skóry i sprawi, że stanie się ona bardziej miękka i przyjemna w dotyku.

Aloes

Szerokie zastosowanie aloesu w kosmetyce sprawia, że warto hodować go w domowej doniczce. W leczeniu spierzchniętych ust sprawdzi się świeżo wyciśnięty sok z liści aloesu lub żel aloesowy nakładany na usta przed snem. Aloes przynosi przyjemne uczucie chłodzenia, ale też rewelacyjnie nawilża. Posiada właściwości higroskopijne i zawiera całe bogactwo składników odżywczych takich jak witaminy A, C i E, cynk, selen, kwas foliowy czy miedź.

Jak dbać o usta, aby jesienią i zimą nie były przesuszone? Przede wszystkim warto pamiętać o regularnym nawilżaniu całego organizmu pijąc więcej niegazowanej wody, herbat ziołowych czy świeżych soków, regularnie stosować odpowiednią pomadkę ochronną do ust oraz domowe sposoby na nawilżanie. Pomocne może okazać się także zamontowanie w domu nawilżacza powietrza. Stosując się do powyższych zasad należy zachować cierpliwość. Przywracanie ustom gładkości i zdrowego wyglądu może potrwać kilka dni, ale też kila tygodni.

tisane balsam do ustmasło do ustcarmex balsam do ustblistex classicbepanthol pomadka do ust