peeling na twarzy

Peelingi enzymatyczne – kiedy warto po nie sięgać?

,

Odmładza, wyrównuje koloryt, wspiera regenerację skóry – zalety regularnie wykonywanego peelingu są nieocenione. Warto jednak pamiętać, że nie każdy rodzaj musi przysłużyć się naszej skórze, a niektóre z nich mogą nawet zaszkodzić. Peelingi enzymatyczne uznawane są za najbardziej uniwersalne i delikatne. Jak działają i kto powinien po nie sięgać?

Rodzaje peelingów

Wszystkie rodzaje peelingów pomagają pozbyć się martwego i zrogowaciałego naskórka. Ten cel można jednak osiągnąć na różne sposoby. Peelingi mechaniczne łatwo wyróżnić ze względu na sposób, w jaki działają. Zawarte w ich składzie drobinki dosłownie ścierają martwy naskórek. Ich pochodzenie może być naturalne – np. rozdrobnione łupiny, nasiona, pestki, cukier, kawa lub syntetyczne – granulat polietylenu. Popularnym peelingiem mechanicznych wykonywanym w gabinetach kosmetycznych jest mikrodermabrazja. Za peeling mechaniczny można uznać również samo szczotkowanie skóry.

Peelingi chemiczne nie ścierają martwego i zrogowaciałego naskórka, ale go rozpuszczają – ich specjalną grupę stanowią peelingi enzymatyczne. Peelingi chemiczne wykonywane są z użyciem kwasów takich jak np. kwas glikolowy, salicylowy, azelainowy, mlekowy, które mogą działać na różnych poziomach od naskórka do skóry właściwej. Aplikowane na skórę kwasy prowadzą do jej uszkodzeń – koniecznych, aby stymulować komórki do jeszcze szybszej i efektywniejszej odnowy. Okres rekonwalescencji po zabiegu trwa od około 7 do 14 dni, w trakcie których znika zaczerwienienie, zmniejsza się opuchlizna, pękają mogące pojawić się po zabiegu pęcherze. Peelingi chemiczne mogą być wykonywane wyłącznie przez profesjonalistów i w określonych odstępach czasu.

Peelingi enzymatyczne również rozluźniają spoiwa międzykomórkowe, rozpuszczając w ten sposób zrogowaciały naskórek. Są jednak znacznie łagodniejsze, ponieważ powstają na bazie enzymów roślinnych takich jak np. bromelaina, papaina czy aktynidyna. Działają powierzchniowo i nie uszkadzają żywych komórek skóry. W ten sposób nie powodują podrażnień, dzięki czemu mogą być wykonywane w domowych warunkach i stanowić stały element praktyk pielęgnacyjnych gwarantujących skuteczne oczyszczanie twarzy.

Jakie zalety mają peelingi enzymatyczne?

Peeling enzymatyczny skutecznie oczyszcza skórę, ale przy tym pozostaje łagodny i delikatny. Działa wyłącznie na martwy naskórek, co nie powoduje podrażnień i sprawia, że można go stosować do każdego rodzaju skóry. Przeciwwskazaniem może okazać się alergia na składniki peelingu lub ostre stany zapalne. Peelingi enzymatyczne wygładzają skórę niwelując drobne nierówności, a także wyrównują jej koloryt. Zmniejszają widoczność drobnych oznak starzenia oraz blizn trądzikowych i łagodnych przebarwień skóry. Peeling enzymatyczny pomaga pozbyć się nadmiaru sebum, zmniejszyć widoczność porów i wyeliminować niechciane wągry. Regularnie wykonywany przyspiesza naturalne procesy regeneracyjne skóry, sprzyjając jej odnowie. W rezultacie skóra wygląda na młodszą i zachowuje promienny blask.

Peeling enzymatyczny – dla kogo?

Nieodpowiednia pielęgnacja może pogorszyć wygląd skóry. Peeling enzymatyczny to bez wątpienia produkt do zadań specjalnych. Dzięki łagodnym składnikom peelingi enzymatyczne mogą być stosowane nawet wtedy, gdy inne metody oczyszczania twarzy okazują się szkodliwe. Ich zastosowanie w szczególności rekomenduje się właścicielkom cery suchej, tłustej oraz wrażliwej. To także dobry peeling na trądzik.

Peeling na trądzik i do cery tłustej

Regularne wykonywanie peelingu to ważny element w pielęgnacji każdego rodzaju skóry twarzy, w tym tej ze skłonnością do nadprodukcji sebum. O jej potrzeby skutecznie zadbają tylko niektóre rodzaje peelingów. Zbyt intensywne zabiegi mogą podrażniać cerę tłustą, co w efekcie wcale nie pomaga usunąć zrogowaciałego naskórka. Wręcz przeciwnie, stymuluje nadmierną produkcję sebum i z powrotem zatyka pory. Potraktowanie cery trądzikowej peelingiem mechanicznym może zwiększyć intensywność nieprzyjemnych objawów takich jak zaczerwienienie i świąd. To nie jedyne zagrożenie. Zawarte w peelingu drobinki złuszczające prowadzą do zaognienia zmian oraz rozprzestrzenienia bakterii na powierzchni całej twarzy, przynosząc efekt odwrotny do zamierzonego. W pielęgnacji cery tłustej oraz jako peeling na trądzik sprawdzi się peeling enzymatyczny – o ile nie będziemy używać go zbyt często.

Peeling do cery suchej i wrażliwej

Skóra sucha, podobnie jak cera wrażliwa jest skłonna do podrażnień. Peeling enzymatyczny rozluźnia połączenia międzykomórkowe jedynie wewnątrz martwego naskórka. Jego działanie nie powoduje dodatkowych uszkodzeń, dzięki czemu uważany jest za najdelikatniejszy sposób oczyszczania twarzy. Wykonanie peelingu enzymatycznego ułatwia prawidłowe nawilżenie skóry. Kosmetyki łatwiej się wchłaniają, a ich składniki mogą zadziałać jeszcze bardziej intensywnie i skutecznie. To doskonały sposób na przygotowanie skóry do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych.

Peeling dla kobiet w ciąży

Wyjątkowym okresem w życiu każdej kobiety jest ciąża, podczas której należy zwrócić szczególną uwagę na produkty wprowadzane do wnętrza organizmu (jedzenie, leki), ale także stosowane zewnętrznie podczas zabiegów pielęgnacyjnych. Niektóre peelingi chemiczne mogą być szkodliwe ze względu na substancje aktywne, które przenikają do krwioobiegu lub w związku z koniecznością podania niekorzystnych w tym okresie leków – przeciwbólowych lub antybiotyków. Zarówno dla kobiet w ciąży jak i podczas karmienia rekomendowane są raczej peelingi enzymatyczne.

Domowe peelingi do twarzy

Na profesjonalny peeling enzymatyczny można wybrać się do salonu kosmetycznego, ale także przeprowadzić go samodzielnie w domu, korzystając z powszechnie dostępnych owoców. Enzymatyczne domowe peelingi do twarzy wykonamy na przykład z kiwi lub ananasa.

Kiwi to owoc, który doskonale nadaje się do przygotowania peelingu enzymatycznego ze względu na zawartość enzymów: aktynidyny oraz papainy. Kiwi to także źródło witamin – m.in. C i K, cynku, potasu, wapnia, magnezu. Oprócz złuszczania naskórka pozwala rozjaśnić skórę, chroni przed wolnymi rodnikami, nawilża oraz łagodzi stany zapalne. Aby wykonać peeling, owoc wystarczy rozgnieść i połączyć z odrobiną miodu.

Kiwi możemy zastąpić również zmiksowanym plastrem ananasa oraz/lub uzupełnić 1-2 łyżkami mielonych płatków owsianych.

Domowe peelingi do twarzy nakładamy na oczyszczoną skórę i zmywamy wodą. Po zabiegu warto zadbać o nawilżenie skóry. Peelingu nie należy nakładać jednorazowo, upragnione rezultaty zaobserwujemy dopiero przy regularnym stosowaniu. Częstotliwość należy dopasować do potrzeb swojej cery, najczęściej zaleca się powtarzanie peelingów 1-2 razy w tygodniu.

kremowy peeling do twarzypeeling fizjologicznydermokosmetyki do twarzybioderma sebium peelingpeeling oczyszczający