filtry mineralne i chemiczne

Filtry mineralne i filtry chemiczne – które z nich wybrać do opalania?

,

Chronią przed szkodliwym działaniem promieniowania UV i ryzykiem poparzeń. Filtry mineralne i filtry chemiczne to składniki kosmetyków do opalania stosowane, aby zabezpieczyć skórę zarówno dorosłych jak i dzieci. Jaki filtr UV wybrać, aby cieszyć się piękną opalenizną bez narażania swojego zdrowia? Jaki filtr dla dziecka zadba o jego bezpieczeństwo podczas zabawy na słońcu?

Dlaczego zabezpieczenie się przed promieniami UV jest konieczne?

Kosmetyki z filtrem UV są niezbędne w trakcie opalnia. Ekspozycja ciała na słońce bez ich zastosowania jest szkodliwe i niebezpieczne dla zdrowia. Jednym z najpoważniejszych zagrożeń jest ryzyko wystąpienia raka skóry. Ale promieniowanie UV może także prowadzić do poparzeń słonecznych, przebarwień oraz przyspieszać procesy starzenia się skóry. Przed negatywnymi skutkami opalania chronią skórę zarówno filtry mineralne jak i filtry chemiczne. Które z nich sprawdzą się lepiej? Jaki filtr dla dziecka będzie najlepszym wyborem na ciepłe dni?

Jak działają filtry mineralne?

Filtry mineralne (inaczej filtry fizyczne) cenimy przede wszystkim za to, że są bezpieczne dla skóry. Rzadko też powodują reakcje alergiczne. Aby były skuteczne nie muszą przenikać do głębszych warstw skóry, a jedynie osadzają się na jej powierzchni. W ten sposób powstaje specjalna warstwa ochronna, która odbija promieniowanie UV, chroniąc ciało przed jego negatywnymi skutkami. Do filtrów mineralnych zaliczamy: dwutlenek tytanu oraz tlenek cynku.

Krem z filtrem mineralnym zaczyna działać niemal od razu po nałożeniu na skórę. Należy jednak pamiętać, aby regularnie ponawiać jego aplikację. Krem z filtrem mineralnym może się łatwo zetrzeć np. podczas zabawy na piasku czy intensywnej aktywności fizycznej, z pewnością zmyjemy go także w trakcie kąpieli. Tylko dzięki regularnej aplikacji filtry fizyczne mogą zapewnić skórze należyty poziom ochrony.

Filtry chemiczne – charakterystyka

Działanie filtrów chemicznych opiera się na zupełnie innym mechanizmie. Nie tworzą one ochronnego filmu na skórze, ale wnikają w głąb wierzchnich warstw naskórka. Skład filtrów chemicznych tworzą substancje takie jak: oxybenzon, awobenzon, oktokrylen, homosalat czy oktoksyna. Substancje pochłaniają promienie UV i w wyniku zachodzących reakcji chemicznych uwalniają je w postaci ciepła. O zastosowaniu kremu z filtrem chemicznym wie tylko osoba, która go użyła – kosmetyki z filtrem UV chemicznym łatwo się wchłaniają, jednocześnie będąc zupełnie niedostrzegalne na ciele, co niewątpliwie jest ich atutem. Mogą jednak powodować podrażnienia skóry. Ich aplikacja powinna nastąpić przynajmniej na 15-20 minut przed ekspozycją na słońce.

Jaki filtr UV wybrać?

Zarówno filtry fizyczne jak i filtry chemiczne mają swoje mocne oraz słabe strony, a o zastosowaniu konkretnego kosmetyku warto zdecydować w oparciu o osobiste preferencje i predyspozycje. Dla osób ze skórą wrażliwą i alergików polecanym preparatem do opalania jest krem z filtrem mineralnym. Ten rodzaj filtrów UV sprawdzi się także do cery suchej, dzięki posiadanym właściwościom nawilżającym. Kosmetyki do opalania z filtrem mineralnym często pozostawiają jednak na skórze mało estetyczne, białe ślady. Nie chronią też tak dobrze przed promieniowaniem UVA jak filtry chemiczne. Lżejsza formuła jaką posiadają preparaty zawierające filtry chemiczne UV lepiej sprawdzi się pod makijaż i do cery tłustej. Preparaty z filtrem chemicznym są również łatwiejsze w użytkowaniu i równomiernie rozprowadzają się po ciele. Filtry chemiczne UV  zapewniające ochronę przeciwsłoneczną skóry mogą jednak prowadzić do podrażnień, szczególnie jeśli wybierzemy krem z wysokim wskaźnikiem ochrony przeciwsłonecznej.

Szukając skutecznego kosmetyku do opalania, warto zwrócić uwagę również na preparaty o mieszanym składzie, zawierające zarówno filtry chemiczne UV, jak i filtry mineralne. Są one doceniane przede wszystkim za swoją skuteczność, ale stanowią także doskonały kompromis pomiędzy lekką i przyjemną konsystencją a bezpieczeństwem dla skóry.

Jaki filtr dla dziecka będzie najlepszy?

Kosmetyki z filtrem UV dla dzieci również dostępne są zarówno z filtrami mineralnymi jak i filtrami chemicznymi. Jaki filtr dla dziecka będzie najlepszy? Dla młodszych pociech polecany jest krem dla dzieci z filtrem mineralnym, który pozostanie bezpieczny dla ich delikatnej i wrażliwej skóry. Krem dla dzieci z filtrem mineralnym zazwyczaj dedykowany jest maluchom powyżej 6 m-ca życia, ale w sprzedaży można również znaleźć filtry UV mineralne dla niemowląt. Skóra dzieci ma mniej melaniny i jest delikatniejsza od skóry osób dorosłych. Aby chronić ją przed poparzeniem, koniecznie trzeba nałożyć krem dla dzieci z filtrem mineralnym zarówno na twarz jak i całe ciało, ale także pamiętać o założeniu czapki i okularów przeciwsłonecznych. Zaleca się także, aby w upalne dni powstrzymać się od przebywania razem z dzieckiem na dworze między godz. 11:00 a 16:00. Jeśli nie możemy wydzielić dziecku miejsca do zabawy w cieniu, warto zapewnić mu dodatkową ochronę, rozkładając na przykład parasol.

Zarówno krem z filtrem mineralnym jak i filtry chemiczne są skuteczne. Jaki filtr UV wybrać? Warto znać różnice w działaniu obu rodzajów filtrów, aby wybrać najlepszy kosmetyk do opalania dla siebie i najbliższych. Idealny krem do opalania powinien być dopasowany do typu cery, ale także sposobu w jaki spędzamy czas. Wszystko po to, by zapewnić bezpieczne, a przy tym również komfortowe opalanie.

jak ifiltr do opalaniajaki filtr dla dzieckakremy z filtremochrona przeciwsłonecznakosmetyki do opalania dla dzieci