Ginkgo biloba: roślina długowieczności?

,

Miłorząb japoński znany jest w dalekowschodniej medycynie i kosmetyce od setek lat, ale w Europie również jest ceniony za swoje niezwykłe właściwości. Na co stosuje się go najczęściej i kto powinien go unikać?

Czym jest ginkgo biloba?

Jest to drzewo, które tak naprawdę pochodzi z Chin i tylko tam występuje dziko. Na całym świecie jest za to dość częstym zjawiskiem jako drzewo ozdobne. Co ciekawe, w Polsce na uniwersytetach przyrodniczych wyhodowano kilka odmian, które nazwano imionami polskich królów, między innymi Bolesław Chrobry, Stefan Batory i Kazimierz Wielki. Za ciekawostkę niech również służy fakt, że miłorząb japoński był jedynym drzewem, które przetrwało burzę ogniową po zrzuceniu bomby atomowej w Hiroshimie.

Miłorząb japoński na zapalenia

Zapalenie może być krótkotrwałe, jak przy infekcjach, lub przewlekłe. Jest przyczyną takich chorób jak artretyzm, nowotwór, zespół jelita drażliwego czy niektóre choroby układu krążenia. W badaniach na zwierzętach oraz in vitro wykazano, że miłorząb japoński wykazuje działanie przeciwzapalne oraz naprawcze. W przypadku infekcji reakcja zapalna jest naturalnym odruchem organizmu w walce z nią, jednak przedłużająca się może mieć niszczący wpływ na tkanki i struktury DNA. Ginkgo biloba może zmniejszać skutki długotrwałego zapalenia.

Miłorząb japoński na choroby serca

Układ krążenia odpowiada nie tylko za prawidłową pracę serca, ale również dotlenienie całego organizmu. Krew dostarcza związki odżywcze, tlen i glukozę do tkanek i narządów. Jego rola jest nie do przecenienia, dlatego problemy z krążeniem wpływają negatywnie na zdrowie całego ciała. W tradycyjnej medycynie chińskiej miłorząb japoński zastosowanie ma między innymi w leczeniu chorób układu krążenia. Badania naukowe wykazały, że może on zwiększać przepływ krwi w naczyniach, nieznacznie je poszerzając. To, pośrednio, może przyczyniać się do zapobiegania takim chorobom jak udar mózgu czy zawał serca.

miłorząb japoński na serce i mózg

Ginkgo biloba na sprawny mózg

Popularność tej rośliny na Dalekim Wschodzie zainspirowała naukowców do przeprowadzenia gruntownych badań. Jednym z pól, w którym Chińczycy wykorzystują ginkgo biloba jest zdrowie układu nerwowego, w szczególności mózgu. Wstępne badania wykazały, że miłorząb dwuklapowy może wpływać pozytywnie na zdolność myślenia i pamięć, a nawet częściowo hamować postęp choroby Alzheimera i demencji. Może to być wynikiem lepszego dotlenienia mózgu poprzez układ krążenia, jak wspomniano wyżej.

Miłorząb japoński: działanie antystresowe

Badania na myszach wykazały wstępnie, że ginkgo biloba może zmniejszać stres odczuwany w sytuacjach przewlekłego zdenerwowania. Na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku zbadano wpływ miłorzębu na posttraumatyczne funkcje poznawcze. Wykazano, że pewna dawka ekstraktu z tej rośliny może faktycznie ograniczać szkody wywołane przez silny stres i zdenerwowanie na pamięć i funkcje poznawcze.

Preparaty z miłorzębem japońskim

Ginkgo biloba i antyoksydanty

Zbadano, że ginkgo biloba zawiera bardzo dużą ilość antyoksydantów. Są to substancje, które neutralizują działanie wolnych rodników, odpowiedzialnych między innymi za stres oksydacyjny, zapalenia i uszkodzenia tkanek. Bogactwo antyoksydantów może być więc powodem zdrowotnego działania miłorzębu japońskiego w tak wielu funkcjach życiowych, jak praca mózgu, serca oraz w kosmetologii.

Ekstrakt z miłorzębu ceniony jest za swoje właściwości przeciwzmarszczkowe i oczyszczające. Wynika to zapewne z bogactwa flawonoidów i terpenów, witaminy C i garbników. Dzięki temu może wygładzać skórę, gdyż kwas askorbinowy stymuluje produkcję kolagenu, a także zapobiegać działaniu wolnych rodników.

Miłorząb japoński: przeciwwskazania

Żadne zioła, podobnie jak leki syntetyczne, nie powinny być długotrwale przyjmowane bez konsultacji lekarskiej. Miłorząb japoński właściwości zdrowotne wykazuje bardzo silne, co stanowi o jego skuteczności. Jest to jednak również powód, aby nie stosować go samodzielnie, nawet jeśli dostępne jest bez recepty. Wiele leków, które przyjmuje się doraźnie lub przewlekle może wchodzić w interakcję z miłorzębem, co stanowi ryzyko zagrożenia zdrowia i życia. Ponadto, trzeba mieć na uwadze, że dawkę ekstraktu powinno dobierać się indywidualnie do swojej sytuacji. Gingko biloba nie powinny przyjmować również osoby stosujące antykoagulanty, a więc leki zmniejszające krzepliwość krwi.

bilobil intense 120mgbilomag plus kapsułkiginkofar forte 80 mgginkofar extra tabletkiwyciąg z liści miłorzębu japońskiego