Kolagen dla zdrowia: czy działa?

,

kolagen
Hitem ostatnich lat w medycynie i kosmetyce jest niewątpliwie kolagen. Obecny w kremach może znacznie poprawiać wygląd skóry, ale coraz częściej spotkać go można w formie spożywczej w celu suplementacji i dla polepszenia stanu układu kostno-stawowego. Czy działa, jak i kto może na nim skorzystać?

Czy żelatyna na stawy poprawia stan zdrowia?

Nasza świadomość dotycząca aktywności fizycznej rośnie. Wiemy, że jest ona arcyważna dla zachowania dobrej kondycji psychicznej i fizycznej. Spacerujemy, biegamy, wyciskamy ciężary na siłowni i obserwujemy pozytywne efekty na swoim ciele. Problem pojawia się wtedy, kiedy stawy zaczynają na naszych dobrych chęciach cierpieć. Jednym z popularnych sposobów na ich wzmocnienie jest żelatyna na stawy. Czy warto ją stosować i czy działa?

Czym jest kolagen?

Kolagen pełni funkcję budulcową stawów, ścięgien, skóry, mięśni i więzadeł. Słowem: utrzymuje cały organizm w całości. W młodym wieku organizm sam jest w stanie go produkować, jednak po ok. 30. roku życia ta zdolność stopniowo maleje. Uważa się, że jednym z najtańszych i najprostszych sposobów na poprawę stanu stawów lub zapobieganie ich degradacji jest spożywanie kolagenu naturalnego. Czy kolagen w formie suplementu, nazywany potocznie żelatyną do picia ma sens, czy jest tym samym co galaretka owocowa i czy ma działanie lecznicze?

Kolagen jako dodatek do żywności

Kolagen można obecnie znaleźć jako dodatek wielu produktów spożywczych w postaci żelatyny. Na przykład to ona odpowiada za gumowatą konsystencję cukierków, w tym znanych kolorowych misiów. Jest również często stosowana jako otoczka kapsułki w lekach i suplementach. Żelatyna to oczywisty składnik galaretek mięsnych i owocowych, niekiedy można ją znaleźć jako zagęstnik nabiału. Kolagen naturalnie występuje w produktach zwierzęcych. Niestety, nadmierne ich spożycie może przyczyniać się do wysokiego cholesterolu ze względu na zawartość tłuszczy nasyconych w mięsie.

Żelatyna na stawy

Wiele schorzeń stawowych wynika ze stanu zapalnego, dlatego nie ulega wątpliwości, że dieta pełna antyoksydacyjnych składników jest podstawą zachowania ich w dobrej kondycji. W niektórych badaniach dowiedziono, że sportowcy przyjmujący suplement z 10 gramami kolagenu dziennie zauważyło u siebie mniejszy ból stawów. U osób nie uprawiających czynnie sportu wystarczyły 2 gramy dziennie przyjmowane przez dłuższy czas. 

Z czego wynika takie działanie? Przyjmowany doustnie kolagen odkłada się w chrząstce i może tym samym stymulować organizm do tworzenia własnego. Co więcej, hydrolizat kolagenu pozbawiony jest tłuszczu nasyconego, który obecny jest w niektórych gatunkach mięsa.

Kolagen na kości

Kolagen jest jednym z budulców kości, dlatego jego niedobór może przyczyniać się do zmniejszenia ich masy. To niekiedy jest czynnikiem w rozwoju osteoporozy, niskiej gęstości kośćca i złamań. Wykazano, że u kobiet (a to one są bardziej narażone są na występowanie osteoporozy), które przyjmowały suplementy wapnia połączone z kolagenem, miały we krwi niższy poziom białek, odpowiadających za rozpad kości. Ich wyniki porównywano z wynikami kobiet przyjmującymi pojedynczy suplement wapnia.

kolagen do picia na stawy

Kolagen do picia na mięśnie

Nawet do 10% mięśni zbudowanych jest z kolagenu. Z wiekiem obserwuje się pewien spadek wartości kolagenu w mięśniach, co częściowo przyczynia się do utraty masy mięśniowej. W badaniu porównawczym mężczyźni, którzy przy uprawianiu aktywności fizycznej przyjmowali 15 gramów kolagenu, wytworzyło u siebie większą masę mięśniową, niż mężczyźni, którzy go nie przyjmowali. Pozwala to sądzić, że kolagen przyjmowany doustnie w formie suplementu pomaga w budowie masy mięśniowej lub w zapobieganiu jej utracie.

Jaka żelatyna w hydrolizacie?

Kolagen naturalny w formie granulatu można rozpuszczać w napojach, np. sokach. Dostępne są czyste preparaty, całkowicie pozbawione dodatków, ale można również spróbować wersji z dodatkiem witamin. Kolagen wyjątkowo dobrze współdziała z witaminą C, która działa antyoksydacyjnie, wspomaga leczenie stanów zapalnych i stymuluje naturalną produkcję kolagenu w organizmie. Niektóre mieszanki zawierają dodatek fruktozy lub słodzika, dlatego w tych przypadkach należy rozważyć, który produkt przyniesie więcej korzyści niż szkód, np, u cukrzyków. Aby uniknąć substancji słodzących, można hydrolizat rozpuścić np. w soku pomarańczowym.

Forma kapsułek i ampułek z zawartością do spożycia to z pewnością rozwiązanie dla osób, które są zabiegane i najbardziej cenią sobie wygodne rozwiązania. Większość z nich zawiera dodatek glukozaminy i chondroityny, dzięki czemu ich działanie może być zwiększone.

Żelatyna na stawy nie dla wszystkich

Przede wszystkim podkreślić należy, że kolagen w formie do picia nie jest dla wszystkich. U niektórych lekarze mogą zdiagnozować tak daleko posunięte zmiany w budowie kostno-stawowej, że zaleci inne środki zaradcze. Należeć do nich mogą np. zastrzyki z kwasem hialuronowym lub specjalistyczne leki.

Ponadto, hydrolizat żelatyny nie nadaje się dla wegan i wegetarian. Oryginalny produkt wytworzony jest z tkanki wieprzowej lub wołowej, która poddana zostaje procesom chemicznym. Osoby stosujące dietę wegańską i wegetariańską mogą natomiast porozmawiać z lekarzem o alternatywach dostępnych w aptekach. 

Mitem jest, że kolagen w formie suplementu jest tym samym, co galaretka owocowa. Jest ona co prawda bardzo smaczna, ale zawiera mnóstwo zbędnych dla stawów dodatków. Należą do nich biały cukier, syrop glukozowo-fruktozowy i niepotrzebne zagęstniki.

Forma kolagenu w postaci czystego hydrolizatu nie każdemu może też odpowiadać.  Jest to po prostu granulat, który dodaje się do potraw lub napojów i spożywa. Dla nich, na szczęście, są dostępne również kapsułki lub wygodne ampułki z płynem do spożycia.

kolagen do picia doppelherzhydrolizat kolagenulitozin kolagen tabletki4 flex na stawy4 flex silver