uzależnienie od słodyczy

Jak rzucić słodycze? Praktyczne sposoby, które pomogą Ci schudnąć w nowym roku

,

uzależnienie od słodyczy

Słodycze są smaczne i łatwo dostępne. Wielu ludzi sięga po nie w nadmiarze, a nawet zupełnie traci nad sobą kontrolę. Jak rzucić słodycze – to jedno z najczęściej zadawanych pytań w kontekście nowego roku. Co zrobić, aby tym razem naprawdę udało się wprowadzić w swoje życie kilka pozytywnych zmian? A efekty były widoczne zarówno na wadze, jak i w dobrym samopoczuciu fizycznym oraz psychicznym.

Uzależnienie od słodyczy – objawy

Jesz słodycze dlatego, że je lubisz? Czy dlatego, że nie możesz przestać? Charakterystyczną cechą uzależnienia jest silna potrzeba zrobienia czegoś, ale także towarzyszący jej brak kontroli. Większość osób najczęściej zdaje sobie sprawę ze swojego problemu ze słodyczami, choć nie zawsze chce się do tego przyznać. Jak rozpoznać uzależnienie od słodyczy? Objawy mogą być zauważalne w codziennych zachowaniach i subiektywnych odczuciach:

 • Kupujesz słodycze w tajemnicy przed innymi. Chowasz puste opakowania przed domownikami.
 • Nie kontrolujesz swojego zachowania, a pokusa sięgnięcia po coś słodkiego zawsze wygrywa.
 • Jedno zjedzone ciastko powoduje, że masz ochotę na kolejne i nie potrafisz zatrzymać tego procesu.
 • Nie wystarcza Ci jeden batonik. Często sięgasz po większą ilość słodyczy naraz.
 • W towarzystwie odmawiasz słodyczy, jednak sięgasz po nie zaraz po powrocie do domu.
 • Ciągle myślisz o słodyczach, a po ich zjedzeniu masz wyrzuty sumienia.
 • Czujesz, że słodycze to Twoja słabość, której nie potrafisz pokonać, mimo że niekorzystnie wpływa na Twój wygląd, samopoczucie, a nawet stan zdrowia.

Jak walczyć z uzależnieniem od słodyczy?

Walka z uzależnieniem od słodyczy to pewnego rodzaju podróż w głąb siebie. Wymaga przyjrzenia się swoim zachowaniom i poszukania mechanizmów, które nimi kierują. Spróbuj zastanowić się, w jakich sytuacjach najczęściej sięgasz po słodycze. Być może słodkie batony i czekoladki mają zastąpić Ci zupełnie coś innego? Kiedy to zrobisz, łatwiej będzie odnaleźć alternatywne sposoby zaspokojenia konkretnych potrzeb. Poniżej kilka przykładów:

Słodycze dobre na zmęczenie

Są osoby, które szczególną ochotę na słodkie odczuwają wtedy, kiedy są zmęczone i potrzebują szybkiego zastrzyku energii. Być może po powrocie z pracy potrzebujesz popołudniowej drzemki zanim zabierzesz się za domowe obowiązki. A może w pracy bierzesz na siebie zbyt wiele obowiązków i podgryzając czekoladę próbujesz dodać sobie sił, żeby stawić czoła wszystkim zadaniom? Większa dawka odpoczynku może w tej sytuacji pomóc kontrolować ochotę na słodkie przekąski.

Zajadanie smutków i stresu

Cukier powoduje uwalnianie dopaminy, która aktywuje ośrodek nagrody w mózgu. Może także wpłynąć na produkcję serotoniny, która oddziałuje na poprawę samopoczucia. Z tego powodu często ochota na słodycze pojawia się w reakcji na stres i ma pomóc rozładować napięcie. Jest też sposobem na smutki i gorszy dzień. Warto z jednej strony zastanowić się, w jaki sposób zredukować poziom stresu w swoim życiu. Z drugiej wypracować inne sposoby radzenia sobie z nim.

Jedzenie z nudów

Sięgasz po ciastka, kiedy nie masz nic do zrobienia? Podjadanie z nudów to problem wielu osób. Warto wtedy bardziej skrupulatnie planować swój wolny czas. Znaleźć zajęcia, które podobnie jak ciastko sprawią przyjemność, ale nie będą związane z jedzeniem.

Jak pozbyć się nałogu jedzenia słodyczy?

Są osoby, które z dnia na dzień postanawiają nie jeść więcej słodyczy. Takie rozwiązanie ma swoje plusy. Całkowite odstawienie słodyczy powoduje, że po pewnym czasie organizm zaczyna zupełnie inaczej odczuwać słodki smak. Po okresie abstynencji znacznie mniejsza ilość słodyczy powoduje uczucie zasłodzenia. Zaczynamy również odczuwać słodki smak w produktach, które do tej pory wcale nie wydawały się słodkie.

Nie musisz jednak zmienić wszystkiego od razu. Często z dnia na dzień chcemy wprowadzić w życie zdrowe nawyki żywieniowe, które do tej pory był nam zupełnie obce, co prowadzi do frustracji. Aby próba zmian miała szansę się udać, warto dopasować oczekiwania do własnych możliwości. Osoby, które dziennie zjadają bardzo dużo słodyczy mogą na początek spróbować ograniczyć ich ilość. Następnie jeść słodycze co drugi dzień.

Mam ochotę na ciastko – i co teraz? Jak pokonać uzależnienie od słodyczy

 • Ochota na słodkie będzie powracać. Dlatego profilaktycznie warto pozbyć się z mieszkania wszystkich ulubionych łakoci. Jeśli będą pod ręką, z większym prawdopodobieństwem ulegniemy pokusie, kiedy tylko się pojawi.
 • Spróbuj odwrócić uwagę. Kiedy pojawia się chęć na słodycze zajmij się czymś zupełnie innym. Zadzwoń do koleżanki, wyjdź z psem, wysłuchaj kilku ulubionych piosenek. W wielu przypadkach ochota może po prostu minąć, zanim rzeczywiście coś zjesz.
 • Czasem nie sposób pokonać silnej potrzeby zjedzenia czegoś słodkiego. Kiedy więc podejmujesz decyzje, aby kupić sobie słodycz spróbuj przynajmniej wybrać coś małego. Trudno poprzestać na zjedzeniu kilku kostek czekolady. Kup w sklepie tylko jeden kawałek ciasta zamiast większej kostki lub jeden batonik.
 • Delektuj się jedzeniem. Często chwytamy za słodycze niemal automatycznie i pochłaniamy je bez zastanowienia. Tak wygląda np. jedzenie przed telewizorem czy ekranem komputera. Zrezygnuj z wszelkich rozpraszaczy i nie jedz w pośpiechu. Połóż słodycz przed sobą i spróbuj powoli nasycić się każdym kęsem.
 • Doceniaj swoje sukcesy i wybaczaj sobie porażki. Każdy dzień bez słodyczy, a nawet zjedzenie ich w mniejszej ilości niż zwykle to już sukces. Nie zapominaj o tym, aby się z nich cieszyć, a nawet zaplanować dla siebie drobne nagrody. Staraj się również nie rozpamiętywać porażek, kiedy na moment powrócisz do dawnych nawyków. To może przydarzyć się każdemu, a frustracja często nasila uzależnienie od słodyczy.

co jeść zamiast słodyczy

Co jeść zamiast słodyczy?

Spójrz na swoja dietę w sposób kompleksowy. Nadmierna ochota na słodycze może być wynikiem niewłaściwie skomponowanej diety i omijania posiłków w trakcie dnia. Staraj się spożywać posiłki o regularnych porach, które pozwolą organizmowi utrzymać stały poziom cukru we krwi. Po słodycze sięgamy często w trakcie napadów głodu, kiedy potrzeba nam zastrzyku energii, a nic innego nie ma pod ręką. Zaplanowanie posiłków w trakcie dnia i utrzymujące się uczucie sytości pomaga wyeliminować podjadanie bogatych w cukier przekąsek. Nie musisz na siłę jeść 5-6 posiłków. Dopasuj ich ilość do swojego rytmu dnia, nie zapominając oczywiście o śniadaniu.

Zdrowym zamiennikiem słodyczy są owoce dodawane do owsianki, jogurtu naturalnego czy serwowane w postaci napojów typu smoothie. Należy jednak pamiętać, że zawierają cukry proste, przez co na diecie warto spożywać je przede wszystkim w pierwszej połowie dnia lub po wysiłku fizycznym. Smakowitą alternatywą są też tzw. fit słodycze przygotowane na bazie takich produktów jak m.in.: suszone owoce, orzechy, miód, kakao, płatki owsiane, awokado, kakao, masło orzechowe, ksylitol. Tego typu łakocie mają zdecydowanie zdrowszy skład – dostarczają witamin, minerałów, nienasyconych kwasów tłuszczowych. Należy jednak pamiętać, żeby spożywać je z umiarem, ponieważ potrafią dostarczać naprawdę wielu kalorii.

Z uzależnieniem od słodyczy nie zawsze udaje się walczyć samodzielnie. Czasem określone mechanizmy zachowań są mocno zakorzenione w psychice a stopień uzależnienia bardzo silny. Wtedy po pomoc warto zgłosić się do psychodietetyka lub psychoterapeuty. Wzmożona ochota na słodycze może być też wynikiem zaburzeń w gospodarce cukrowej. Podstawowe badania krwi, poziomu cukru i tarczycy pomogą lekarzowi w postawieniu diagnozy.