alkohol cetylowy

Cetyl Alcohol – INCI

,

cetyl alcohol

Cetyl Alcohol – właściwości

Emolient tłusty, czyli składnik tworzący na powierzchni skóry warstwę ochronną i niedopuszczający do jej nadmiernego przesuszenia. Może być stosowany jako składnik aktywny oraz bazowy. Jako emulgator umożliwia wytworzenie i zachowanie emulsji. Dzięki temu kosmetyk zachowuje równowagę między warstwą wodną i warstwą olejową, nie dopuszczając do rozwarstwiania się produktu.

W zbyt dużym stężeniu może wykazywać działanie komedogenne, jednak uznany jest za składnik bezpieczny w stosowaniu, również dla kobiet w ciąży. Może potencjalnie alergizować osoby cierpiące na niektóre choroby skóry, np. egzemę.

Powstaje poprzez redukcję palmitynianu etylu za pomocą metalicznego sodu i alkoholu lub przy użyciu wodorku litowo-glinowego jako katalizatora.

Znany również jako alkohol palmitylowy, n-heksadekanol, 1-hexadecanol, Cetanol, Hexadecan-1-ol, n-hexadecyl Alcohol, ale w składzie INCI znajdziemy go pod nazwą Cetyl Alcohol.

Cetyl alcohol w kosmetykach

Jako składnik bazowy w kosmetykach ułatwia uzyskanie przyjemnej w aplikacji i praktycznej konsystencji. Pozwala na dobre rozmieszczenie barwnika, a także ma temperaturę topnienia wyższą niż temperatura ludzkiego ciała. Stąd często stosowany jest w kosmetykach do makijażu. Nie dopuszcza również do rozwarstwiania produktu. Stabilizuje, emulguje i kondycjonuje produkt.

Alkohol tłuszczowy, jakim jest cetyl alcohol to substancja okluzyjna, co oznacza, że powleka skórę ochronnym filmem. Dzięki temu nie dopuszcza do przesuszenia skóry poprzez odparowanie wilgoci. W połączeniu ze składnikami nawilżającymi i odżywczymi, takimi jak niacynamid czy kwas hialuronowy bądź mocznik, pozwala im przeniknąć przez naskórek oraz zabezpiecza je przed wyparowaniem. W tym celu stosowany jest w balsamach i mleczkach do ciała do niemal każdego rodzaju skóry. Osoby ze skórą wrażliwą i egzemą powinny uważać na stężenie tego składnika w swoich produktach pielęgnacyjnych.

Alkohol cetylowy w kosmetykach do włosów

Cetyl alcohol bardzo często znajduje się w składach kosmetyków do włosów, w których działa jako emolient. W przypadku produktów proteinowych, alkohol cetylowy zabezpiecza aminokwasy, a w humektantowych – substancje nawilżające przed odparowaniem. Dzięki dodaniu tego składnika do szamponu lub odżywki, nie zawsze trzeba zamykać pielęgnację włosów kosmetykiem typowo emolientowym. Powlekając włos filmem ochronnym, nadaje mu blask i wygładza, czym ułatwia rozczesywanie.

Cetyl Alcohol znajduje się w takich kosmetykach, jak: