nuvaxovid szczepionka

Nuvaxovid – szczepionka nowa, ale znana

nuvaxovid szczepionka

Technologia mRNA okazała się w ostatnich latach przełomowa. Dzięki jej dopracowaniu trwają obecnie prace nad wyprodukowaniem szczepionki przeciw HIV. Teraz, gdy dominuje nowy, teoretycznie łagodniejszy, ale bardziej zaraźliwy wariant koronawirusa, możemy zaszczepić się przeciwko niemu preparatem wyprodukowanym metodą, którą już dobrze znamy. Jak działa „tradycyjna” szczepionka białkowa Nuvaxovid i czy warto jeszcze szczepić się przeciw Covid-19?

Nuvaxovid – podstawowe informacje

Najnowsza dostępna szczepionka powstała w Stanach Zjednoczonych i została dopuszczona do użytku już w 2022 roku. Obecnie dostępna wersja została dopasowana do panującego wariantu koronawirusa XBB.1.5. Jest zalecana w pierwszej kolejności osobom szczególnie narażonym na zakażenie, ale eksperci podkreślają, że każda zaszczepiona osoba istotnie obniża ryzyko transmisji wirusa w swojej społeczności.

Nie ma znaczenia, jakim preparatem byliśmy wcześniej szczepieni. Co więcej, wykazano, że kombinacja różnych szczepionek daje większą odpowiedź immunologiczną niż się spodziewano. Dlatego osoby wcześniej przyjmujące preparat produkcji Pfizera, Moderny czy Johnsona mogą z powodzeniem przyjąć Nuvaxovid.

Szczepionka białkowa – co warto o niej wiedzieć?

Szczepionka nie jest zalecana dla określonych grup osób. Należą do nich:

  • dzieci poniżej 12. roku życia,
  • osoby wcześniej wykazujące wstrząs anafilaktyczny czy nadwrażliwość na którykolwiek składnik szczepionki
  • osoby w trakcie czynnej infekcji covid-19
  • osoby z podwyższoną temperaturą ciała i/lub gorączką wynosząca 38,5 stopni Celsjusza.

Kobiety w ciąży należą do grupy pacjentów szczególnie narażonych na zakażenie i idące za nim konsekwencje. Dotychczas zebrane dane dotyczące szczepionek białkowych nie wskazują na szczególne zagrożenia płynące z faktu zaszczepienia tym rodzajem preparatu, dlatego w dobrym stanie zdrowia panie ciężarne również mogą się na podanie go zgłosić. Należy przy tym pamiętać o konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę, który najlepiej swoją pacjentkę i jej organizm zna, i może być w stanie wychwycić jakiekolwiek inne przeciwwskazania potencjalnie stanowiące zagrożenie dla niej i dla rozwijającego się płodu. Ponadto, ostateczną decyzję o podaniu preparatu kobiecie w ciąży podejmuje lekarz przeprowadzający kwalifikację. O ciąży należy go bezwzględnie poinformować.

Szczepionka białkowa a MRNA – podstawowe różnice

W odróżnieniu od znanych nam już z pandemii koronawirusa szczepionek wyprodukowanych w technologii mRNA (firm Moderna i Pfizer), Novavax przy produkcji swoich preparatów opiera się na tradycyjnym podejściu do szczepień, tj. na wstrzykiwaniu białek przypominających te występujące w samym koronawirusie bezpośrednio do organizmu. Przypomnijmy, że metoda działania szczepionek Moderny i Pfizera polegała na zastosowaniu zmodyfikowanego materiału genetycznego, który musiał następnie zostać wykorzystany do wytworzenia białek wirusowych i dopiero wtedy – odpowiedzi immunologicznej. Szczepionki typu Nuvaxovid są dostępne na rynku i szeroko stosowane od kilkudziesięciu lat.

Szczepionka poza białkiem wirusowym sztucznie wyhodowanym w laboratorium, zawiera też komponent roślinny Matrix M wspomagający odpowiedź immunologiczną organizmu. To dzięki niemu szczepionka działa niejako dwutorowo i dodatkowo motywuje organizm do produkcji przeciwciał odpornościowych.