czy witaminę D3 można brać z K2

Czy witaminę D3 można brać z K2?

,

czy witaminę D3 można brać z K2

Niektórzy nie tylko mogą, ale wręcz powinni przyjmować witaminę D razem z K.

Obydwa te związki są rozpuszczalne w tłuszczach. Działają na siebie komplementarnie i nie tyle wzmacniają swoje działanie, co umożliwiają sobie prawidłowe działanie. Witaminę D należy przyjmować z witaminą K w przypadku stwierdzonych niedoborów witaminy D w organizmie pomimo odpowiedniej ekspozycji na słońce oraz suplementacji. Witamina K służy w pewnym sensie do odpowiedniego gospodarowania witaminą D i wapniem w organizmie. Bez jej właściwego poziomu, kalcyferol może co najwyżej krążyć w organizmie, a wapń – odkładać się w naczyniach krwionośnych. Dzięki witaminie K2 wapń trafia tam, gdzie powinien, tj. do kości, zębów, mięśni i tkanek.

Suplementy diety z witaminą D3 i K2

Przy odpowiednio skomponowanej diecie jesteśmy w stanie utrzymywać optymalny poziom witaminy K2 w organizmie, ponieważ jest ona obecna w wielu produktach spożywczych. Nie dla każdego więc suplementacja tego związku jest niezbędna. Jednak w przypadku stwierdzonych niedoborów (np. na skutek zaburzeń wchłaniania witamin przyjmowanych z dietą, alergii na pewne produkty spożywcze oraz niechęci do ich spożywania, suplementacja może być dobrym rozwiązaniem.

Suplementacji witaminy K razem lub osobno od cholekalcyferolu nie powinny stosować osoby z zaburzeniami krzepnięcia krwi, przyjmujące leki przeciwzakrzepowe i przeciwpłytkowe, pochodne kwasu salicylowego oraz przeciw drgawkom. Nie zaleca się też suplementacji bezpośrednio po zabiegach operacyjnych oraz u osób przewlekle chorych na niektóre schorzenia.

Przeczytaj tutaj, czym grozi przedawkowanie witaminy D.