higiena nosa

Higiena nosa – dlaczego jest taka ważna i jak o nią zadbać?

,

higiena nosa

Czyszczenie nosa to prosty zabieg, który przynosi wiele korzyści. Może być traktowany jako element codziennej higieny, który usuwa nadmiar zalegającego śluzu i pozwala swobodnie oddychać. Warto jednak pamiętać, że prawidłowa higiena nosa przynosi również wiele korzyści dla zdrowia. Zapobiega infekcjom, łagodzi ich objawy, pomaga w walce z alergią. Jak we właściwy sposób czyścić nos?

Oczyszczanie nosa – korzyści

Higiena nosa pomaga utrzymać czyste, ale także odpowiednio nawilżone drogie oddechowe. Dlaczego to takie ważne?

Zapobiega infekcjom oczyszczając nos z bakterii i wirusów

Płukanie nosa stanowi istotny element profilaktyki infekcji dróg oddechowych, szczególnie w chłodniejszych miesiącach, kiedy drogi oddechowe są bardziej narażone na wysychanie. Nos pełni funkcję pewnego rodzaju filtra. Powietrze, które do niego dociera oczyszczane jest z zanieczyszczeń, a także wirusów i bakterii, które mogą przenikać do organizmu wywołując choroby. Umożliwia to zarówno obecny w kanałach nosowych śluz, jak i pokrywające błonę śluzową rzęski. Suchy nos nie spełnia prawidłowo swojego zadania, a szkodliwe patogeny zamiast trafiać do gardła mogą atakować drogi oddechowe.

Udrażnia drogi oddechowe, niweluje uczucie zatkanego nosa

Płukanie nosa warto zastosować także wtedy, kiedy nos jest częściowo zatkany. Pomoże ono zredukować obrzęk błony śluzowej i ułatwi oddychanie. Oprócz poczucia komfortu możliwość swobodnego oddychania przez nos zapobiega oddychaniu przez usta, co jest naturalnym odruchem. Jednak powietrze, które w ten sposób jest wdychane, nie zostaje wcześniej ani oczyszczone, ani ogrzane. W rezultacie z większym prawdopodobieństwem może dojść do namnażania się bakterii i wirusów oraz rozwoju stanu zapalnego.

Usuwa alergeny, redukuje objawy alergii

Higiena nosa usuwa nie tylko patogeny, ale i alergeny takie jak np. pyłki roślin, kurz, które na skutek wydzielania się histaminy mogą prowadzić do nieprzyjemnych objawów jak np. katar, łzawienie, częste kichanie. Zabieg oczyszczania nosa jest więc praktycznym rozwiązaniem dla alergików, którzy szczególnie w okresie intensywnego pylenia roślin powinni korzystać z niego np. po powrocie do domu ze spaceru.

Umożliwia swobodne oddychanie i spokojny sen

Dla komfortowego odpoczynku oczyszczanie nosa często wykonywane jest także wieczorem. Zwiększa przepływ powietrza, zapewniając możliwość spokojnego głębokiego oddychania i niczym niezakłócony sen.

Jak czyścić nos wodą morską?

Woda morska jest bogata w sole mineralne i mikroelementy. W aptekach spotkać można zarówno roztwory izotoniczne, jak i hipertoniczne. Czym się różnią? Roztwór izotoniczny (np. Marimer spray izotoniczny) zawiera stężenie soli równe stężeniu występującemu w komórkach ludzkiego organizmu. Wykorzystywany jest do codziennej higieny nosa oraz nawilżania śluzówki u osób dorosłych oraz niemowląt i małych dzieci. Woda morska hipertoniczna zawiera znacznie więcej chlorku sodu. Jej zastosowanie inicjuje proces osmozy, w wyniku którego maleje obrzęk błony śluzowej nosa. Cząsteczki wody z błony śluzowej przesuwają się w kierunku wprowadzonego roztworu przynosząc ulgę. Roztwory hipertoniczne stosuje się przede wszystkim do udrażniania zatkanego nosa i oczyszczania go z zalegającej, gęstej wydzieliny. W sprzedaży dostępne są też preparaty w sprayu zawierające połączenie wody morskiej z substancjami, które dodatkowo nawilżają błonę śluzową nosa, takimi jak pantenol lub kwas hialuronowy.

U osób dorosłych spraye z wodą morską używane są najczęściej w pozycji stojącej lub siedzącej. Końcówkę aplikatora należy umieścić w otworze nosowym, a poprzez jego naciśnięcie wprowadzić liczbę dawek wskazaną przez producenta. Na skuteczność działania preparatu wpływ ma czas kontaktu produktu z błonami śluzowymi, dlatego przed wydmuchaniem nosa najlepiej wytrzymać przynajmniej 1-2 minuty. W rozpyleniu produktu może pomóc również przechylenie głowy na bok w trakcie aplikacji. Ze względów higienicznych spray do nosa powinien być używany wyłącznie przez jedną osobę, a po każdym zastosowaniu trzeba go wyczyścić. Jeśli dwóch domowników musi skorzystać z tego samego aplikatora, należy użyć środka odkażającego, aby uniknąć przeniesienia wirusów lub bakterii.

Jak czyścić nos solą fizjologiczną?

Sól fizjologiczna to po prostu wodny roztwór chlorku sodu. Ze względu na bezpieczeństwo stosowania wykorzystywana jest zarówno u dorosłych, jak i niemowląt i małych dzieci. Sól występuje tu w takim samym stężeniu jak np. w płynach ustrojowych i jest dobrze tolerowana przez organizm. Ampułki soli fizjologicznej można stosować podobnie jak wodę morska bezpośrednio do otworu nosowego. To sposób wykorzystywany najczęściej do czyszczenia nosa u najmłodszych. Kropelki soli fizjologicznej rozpuszczają wydzielinę. Ponieważ niemowlę nie potrafi samodzielnie wydmuchać noska, położenie go na brzuszku ułatwia jej usunięcie. Jeśli zastosowanie samego preparatu jest niewystraczające, rodzic może skorzystać z pomocy aspiratora, który odciągnie zalegającą wydzielinę w sposób mechaniczny.

Sposobem oczyszczania i nawilżania nosa jest także nebulizacja, w trakcie której płyny zostają przekształcone do postaci aerozolu. Przy użyciu nebulizatora sól fizjologiczna trafia bezpośrednio do dróg oddechowych. Zabiegi nebulizacji stosuje się także do podawania leków w formie wziewnej. W przypadku soli fizjologicznej sprawdzają się m.in. podczas leczenia kataru.