kubeczek menstruacyjny a tampon

Bielizna menstruacyjna, kubeczek i soft tampons, czyli alternatywa dla tradycyjnych podpasek i tamponów

,

kubeczek menstruacyjny a tampon

Kobiecy okres przestaje być tematem tabu, a więc i wiedza na temat kobiecej płodności oraz procesów fizjologicznych się poszerza. Razem z nią, poszukiwane są alternatywne sposoby na radzenie sobie z miesiączką – bardziej ekologiczne i zdrowe dla organizmu oraz skóry. Na jakiej zasadzie więc działa bielizna menstruacyjna, kubeczki i tampony bez chemicznych dodatków? Dla kogo nadają się one najlepiej i dlaczego warto spróbować zastosowania ich w swojej comiesięcznej rutynie?

Bielizna menstruacyjna

Kiedyś bielizną menstruacyjną nazywało się to, co kobiety nosiły podczas okresu, gdy żal im było „popsuć” dobrej jakości majtki czy spodenki. Dzisiaj ma to zupełnie inny wymiar. Wielorazowa bielizna menstruacyjna to po prostu niezwykle chłonne majtki wykonane z ekologicznej bawełny, najczęściej z dodatkiem elastanu dla lepszego dopasowania. Są one w zupełności wystarczające nawet dla kobiet o obfitym okresie. Nie potrzeba do nich zakładać dodatkowych podpasek czy tamponów, a one same, jeśli odpowiednio się o nie dba, starczą na lata. Nie jest to również forma odpowiadająca wielkim babcinym majtkom, ponieważ producenci starają się, aby wyglądały one jak każda inna, elegancka bielizna. Unika się więc efektu „pieluchy”, który często jest zmorą pań zakładających grube i długie podpaski.

Zasada działania majtek menstruacyjnych opiera się na warstwowości. Materiał najbliżej ciała jest oddychający, miękki i nie powoduje podrażnień. Umożliwia wchłanianie wilgoci razem z zapachami do wnętrza majtek. Materiał stykający się z ubraniem z kolei nie wypuszcza jej, dzięki czemu nie ma na spodniach czy spódnicach żadnych plam. Technologia, którą posługują się producenci zapewnia więc komfortowe i bezpieczne użytkowanie.

Do bezsprzecznych zalet majtek menstruacyjnych należy z pewnością całkowity brak chemikaliów, które stykają się ze skórą podczas okresu. Cały mechanizm opiera się na strukturze materiałów i jego warstwach. Dzięki temu ogranicza się ryzyko występowania wstrząsu toksycznego, który jest niezwykle niebezpieczny dla zdrowia i życia. Poza tym, mogą je nosić również panie, które niedawno urodziły dziecko lub te, które popuszczają mocz.

Majtki menstruacyjne to również dużo bardziej ekologiczne rozwiązanie. W czasie okresu statystycznie zużywa się kilkanaście do kilkudziesięciu tamponów czy podpasek. To wszystko ląduje na wysypiskach i przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska. Majtki menstruacyjne eliminują ten problem. Nawet jeśli połączy się je z podpaskami czy tamponami, w zależności od dnia okresu, tego wkładu w zanieczyszczenie będzie odpowiednio mniej.

Wadą bielizny menstruacyjnej może być dla niektórych koszt. Trzeba kupić przynajmniej 3 pary, pamiętać o ich wypraniu, a u pań, które mają szczególnie obfity okres, być może nawet zabierać ze sobą na przebranie poza domem. Chociaż producenci zapewniają, że ich produkty nadają się dla absolutnie każdej pani, trzeba je wypróbować na sobie.

soft tampons i kubeczek menstruacyjny

Kubeczek menstruacyjny – co to jest?

Produkt, który zdobywa coraz większą popularność, a większość wypróbowujących go kobiet już przy nim zostaje. Kubeczek menstruacyjny to silikonowy kubełek, który zbiera krew menstruacyjną i nie pozwala jej wyciekać. Brzmi podobnie w zasadzie działania do tamponu, jednak znacznie się od niego różni.

Jako że wykonany jest z medycznego silikonu, w zależności od natężenia okresu można go nosić nawet do 12 godzin. Dlaczego? Nie wchodzi w żaden sposób w interakcję z florą bakteryjną pochwy oraz nie wywołuje podrażnień chemicznych. Krew jest zbierana do zbiorniczka, a nie wchłaniana i absorbowana przez chemiczne substancje. Jest stworzony dla kobiet, które często skarżą się na zakażenia dróg rodnych.

Do jego założenia potrzeba nieco wprawy, jednak przy odpowiednio dobranym rozmiarze, szybko można się tego nauczyć. Kubeczki, podobnie jak środki higieniczne, można dobrać odpowiednio do swojego trybu życia – mogą one być przeznaczone dla kobiet o raczej mało aktywnym trybie życia oraz takich, które lubią uprawiać sport.

Aplikacja kubeczka menstruacyjnego polega na zgięciu ścianek „kielicha” i wsunięciu go do pochwy. Prawidłowo włożony powinien sam rozwinąć się w środku i spowodować efekt zassania – dzięki temu nie wysunie się, a krew nie wypłynie na zewnątrz. Dopasuje się on idealnie do ciała użytkowniczki. Przy wyjmowaniu niezwykle ważne jest, aby znów odgiąć ścianki, gdy kubeczek jest jeszcze w środku. Inaczej nie będzie można go bezboleśnie usunąć, gdyż jest zassany. Następnie kubeczek się opróżnia i myje w gorącej wodzie.

Do zalet tego rozwiązania należy jego ekonomiczność. Co prawda kubeczek może kosztować nawet około 90 zł i warto mieć zapas, jednak w ciągu kilku lat zdecydowanie więcej wydaje się na tampony i podpaski. Przy prawidłowym użytkowaniu komplikacje są niezwykle rzadkie. Nie opisuje się również przypadków alergii na materiał, z którego wykonany jest kubeczek. Przy małym natężeniu lub w dalszych dniach miesiączki, jeden kubeczek wystarczy nawet na 12 godzin. Odpowiednio myty i przechowywany może wystarczyć nawet na 6 lat.

Aby jednak kubeczek służył przez tak długi czas, należy w odpowiedni sposób o niego dbać. Oznacza to wygotowanie (wysterylizowanie) go przed pierwszym użyciem. W ten sam sposób należy również postępować po każdej menstruacji i przed następną, upewniając się że jest on w zupełności wyczyszczony. W czasie menstruacji, pomiędzy opróżnieniami wystarczy go dokładnie umyć w ciepłej wodzie. Do pochwy nie dostaje się powietrze, więc bakterie nie mogą się namnażać. Między menstruacjami należy go przechowywać w dołączonym opakowaniu – pudełku czy bawełnianym woreczku.

Wielorazowe kubeczki i bielizna – czy są droższe?

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że ekologiczne alternatywy dla typowych drogeryjnych podpasek i tamponów są dużo droższe. Jednorazowo, w zależności od produktu i potrzebnej ilości, należy wydać nawet 200-300 zł. Jednak jest to jedynie złudzenie. Co prawda jednorazowy koszt jest istotnie wyższy (opakowanie „normalnych” podpasek kosztuje zaledwie 10 zł), ale na dłuższą metę, przy odpowiednim użytkowaniu i dbaniu o produkt, dużo pieniędzy można zaoszczędzić. Okres nie jest kwestią kilku lat, bo przeciętna kobieta przestaje miesiączkować przed 50 rokiem życia. Wielorazowe artykuły menstruacyjne mogą wystarczyć nawet na 5 lat użytkowania, jeśli nie więcej.

Soft tampons – co to jest

Tradycyjne tampony uchodzą za produkty wygodne w użyciu, ale nieekologiczne, a czasem i niezdrowe dla kobiet. Nasączane są substancjami chemicznymi, które u niektórych mogą powodować podrażnienia, reakcje nadwrażliwości czy infekcje. Dla wielu kobiet kłopotliwy jest również sznurek służący do wyjmowania tamponu. Alternatywą dla tego rozwiązania są tak zwane miękkie tampony – soft tampons wykonane z gąbki. Tym się różnią od tradycyjnych tamponów, że nie zawierają żadnych substancji. Dobrze chłoną wilgoć i nie wypadają. Jest to co prawda produkt jednorazowy, jednak dla wielu jest to zdrowsza alternatywa dla bielonych chlorem tamponów.

Producenci soft tampons twierdzą, że doskonale dopasowują się one do kobiecego ciała, a także można ich używać podczas pływania czy nawet uprawiania seksu. Są łatwe w aplikacji i w usuwaniu. Mają zapewnić ochronę przed przeciekaniem przy zachowaniu higieny i naturalnej flory pochwy. Polecane paniom, które regularnie uskarżają się na różnego rodzaju zakażenia dróg rodnych. Częstotliwość ich wymiany zależy od natężenia okresu, jednak jest ona bardzo zbliżona do tradycyjnych tamponów.

Przeczytaj tutaj o owulacji, a także jaką rolę w cyklu menstruacyjnym pełni okres.

kosmetyki do higieny intymnejprovag emulsjachusteczki do higieny intymnejżel do higieny intymnejleki na infekcje intymne bez recepty